www.what2do.co.il

מזונות אישה זמניים לאחר גירושין, האמנם?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 10/04/2011
מזונות אישה זמניים לאחר גירושין, האמנם?

אחת הזכויות אשר עומדות לאישה בזמן הנישואין היא הזכות לקבל מזונות אישה. ישנן מספר הסתייגויות אשר יכולות להביא לשלילת מזונות אישה כגון בגידה וכדומה. פסיקת מזונות אישה הינה בעלת חשיבות מכרעת בהליכי גירושין. מבחינת האישה, מדובר בהכנסה כלכלית אשר נועדה לסייע לה לנהל את חייה (ואת התביעה) עד לכניסת הגירושין לפועל. מבחינת הגבר, שלילת מזונות אישה יכולה להביא להפעלת לחץ על האישה ועיגונה.

 

מזונות האישה אמורים לכסות שורה של צרכים כגון מזון, שכר דירה, אחזקת בית, נסיעות, קוסמטיקה, ביגוד, עוזרת בית וכדומה. זכותה של האישה לקבל מזונותיה מבעלה נובעת מהעיקרון בדין העברי הקובע כי אישה עולה עם בעלה אך אינה יורדת עימו. דהיינו, אישה זכאית להמשיך ולקיים אורח חיים, ברמה בה הורגלה אליה במשך חיי הנישואין, גם כאשר היא מגיעה מרקע כלכלי נמוך יותר.

 

      קראו עוד בתחום:

 

הבעל יכול לדרוש מהאישה לחזור למצבה הכלכלי הקודם רק במקרים בהם הוא אינו מסוגל לקיים את אורח חייה בשל מצוקה כלכלית. אישה לא תהיה זכאית למזונותיה לאחר הגירושין. עם זאת, לעיתים מחויב בעל במזונות גרושתו אך לא מדובר בחובה לפי דין ועל כן המקרים הינם חריגים ביותר. דוגמא למקרה חריג כגון זה ניתנה בבית המשפט לענייני משפחה בחיפה.

 

הבעל איש עסקים מצליח - האישה עקרת בית


מדובר בבני זוג אשר היו נשואים זה לזו במשך כ-28 שנים. הבעל עשה חיל בעסקיו והוא מחזיק בכספים ונכסים בארץ ובחו"ל בסך של מיליוני דולרים. לעומת זאת, האישה הייתה תלויה בבעלה במשך רוב שנות הנישואין באופן מוחלט, וזאת תוך שהיא מגדלת את שש ילדיהם המשותפים. הגרוש טען כי בית הדין הרבני פטר אותו באופן מוחלט מאחריותו לזון את אשתו לאחר הגירושין. כמו כן, הגבר הוסיף כי האישה תקבל סכומים משמעותיים מחלוקת הרכוש ותוכל להמשיך ולחיות בכבוד ובהדר גם לאחר הגירושין.


בית המשפט קבע, בצעד חריג, כי יש לקבל את תביעתה של האישה למזונותיה לאחר הגירושין. השופטת, אספרנצה אלון, כתבה בפסק דינה כי אין ספק שמדובר באישה אשר הייתה תלויה בבעלה מבחינה כלכלית באופן מוחלט ובמשך מרבית שנות הנישואין. כמו כן, האישה לא ישבה בצד וניהלה את משק הבית של בני הזוג תוך גידול הילדים. לפיכך, אי פסיקת מזונות זמניים משקמים עבור האישה תגרום לה עוול.

 


בית המשפט קבע כי ייתכן וייקח זמן רב עד אשר יחולקו נכסי בני הזוג באופן בו האישה תוכל ליהנות מפירות הרכוש בכדי להמשיך ולחיות בכבוד. הדברים נאמרו ביתר שאת כאשר ישנה מחלוקת של ממש בין הצדדים בנוגע לזכותה של האישה בכספים ונכסים הרשומים על שמו של הבעל בחו"ל. אי לכך, קבעה השופטת, אין להשאיר את האישה ללא הכנסה במשך תקופה ארוכה עד לאיזון המשאבים הכולל. השארת האישה ללא מזונות זמניים משקמים עלולה לגרום לאחרונה לוותר על זכויותיה ברכוש המשותף מתוך מצוקה כלכלית.


"עלינו להתחשב בפערים המשמעותיים בין האישה לבין בעלה לשעבר, וכן בתקופת הנישואין אשר התפרשה על שלושה עשורים", כתבה השופטת, "לפיכך, הגרוש יישא במזונות האישה בשיעור של כ-25,000 שקלים לחודש עד להסדרת חלוקת הרכוש". מרבית החיוב, ציינה השופטת, מבוסס על עקרונות שוויון, צדק, הדדיות ותוך כדי קיזוז מזונות האישה מחלקה ברכוש המשותף בבוא איזון המשאבים.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

מהם מזונות אישה?

בהתאם לדין העברי, יש לאישה עקרונית זכות לתשלום מזונות ("מזונות אישה") בגובה רמת החיים שהורגלה אליה ... 

מתי תובעים מזונות אישה?

כל עוד קשר הנישואין שריר וקיים, ניתן עקרונית לתבוע מזונות, אולם חשוב להדגיש כי לא ניתן לתבוע מזונות רטרואקטיבית וחיוב הבעל במזונות האישה, אם ייקבע, ייקבע רק החל מיום הגשת התביעה ... 

איך מגישים תביעה למזונות האישה?

כללים להגשת תביעת מזונות ... 

סירוב תשלום מזונות אישה

סירוב הבעל לשלם לאשתו מזונות כפי המגיעים לה, בין אם יש לו יכולת והוא מסרב לעשות כן, ובין אם מפני שהוא מסרב לצאת לעבודה ולהשתכר, יכול עקרונית לתת לאישה את הזכות לדרוש את חיובו במתן גט. ... 

גובה המזונות ומה כולל החיוב במזונות

בדומה למזונות ילדים, גם החיוב במזונות אישה מורכב מצרכיה של האישה במובן הרחב של המילה, היינו לצד צרכים בסיסיים דוגמת מדור מזון לבוש ובריאות, יכול החיוב במזונות לכלול אף החזקת רכב, נסיעות, קוסמטיקה, מכון כושר וכו’. 

מדור ספציפי, מזונות האישה

לצו מדור ספציפי שניתן ע"י בית הדין הרבני ישנה חשיבות רבה, משום שהוא עלול לעכב, לתקופות משתנות את מכירת הבית בו מתגוררים בני הזוג ... 

מתי ניתן לשנות פסק דין מזונות?

במקרה בו קיימה יחסי אישות עם מישהו אחר... 

סירוב הבעל לשלם מזונות

במקרה כזה, קיימות שתי אפשרויות לגביית המזונות... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.