www.what2do.co.il

האישה אינה יהודייה, לא תקבל מזונות - בתה הלא יהודייה כן תקבל

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 14/07/2020
האישה אינה יהודייה, לא תקבל מזונות - בתה הלא יהודייה כן תקבל

בית המשפט המחוזי בירושלים נתבקש לדון בבקשה לתשלום מזונות אישה ומזונות ילדים, כאשר הבת והאם אינן יהודיות. הבעל, אליו נישאה האם בקפריסין בנישואים אזרחיים, עזב את הבית ומתגורר עם בת זוג חדשה (אשר להם ילד משותף) והשניים התגרשו כשנה וחודשיים לאחר עזיבתו.

 

האישה טענה כי גרה עם בתה בבית הצדדים. הגבר משלם את דמי המשכנתא על בית (4,200 ₪), לרבות שאר הוצאות המדור כגון חשמל, ארנונה, מים ומיסים. לעומת זאת, בבית ישנה יחידת דיור אשר את דמי השכירות שלה גובה הנתבע בגובה של 2,400 שקלים.

 

הנתבעת לא עבדה במהלך שנות הנישואין ולמרות שהתחילה לעבוד כחודש בטרם עזב הגבר את הבית, כבר שנה היא אינה עובדת ומשתכרת מדמי אבטלה בלבד. לטענתה הנתבע מרוויח משכורת חודשית של כ-50 אלף שקלים ודיווחיו בבית המשפט, כאילו הוא משתכר רק 9,000 שקלים, הינם שקריים.

 

 

האישה טוענת כי לאחר חישוב עלויות המדור, ההלוואות המשותפות שטרם נפרעו, הוצאות הקטינה (כגון צהרון וחוגים), על בית המשפט לחייב את הנתבע לשלם מזונות הקטינה בסך של 5,000 שקלים בחודש ואילו את מזונותיה בהתאם לדין חוזים (הדין החל בענייני מזונות כאשר אחד לפחות מבני הזוג אינו יהודי) ועקרון תום הלב.

 


הגבר טען כי משכורתו אינה גבוהה כפי שצוין בכתב התביעה, שכן הוא מרוויח כ-9,000 שקלים בחודש. בנוסף, הוא נושא בעלויות הבית בו הוא מתגורר לרבות הוצאותיו על ילדו ובת זוגתו. כמו כן, לאישה ישנו בן זוג אשר תומך בה כלכלית, ולראייה רכישת מכונית חדשה זמן קצר לאחר שפוטרה. בנוגע למזונותיה, משום שאינה יהודייה, לא חל עליה הדין הישראלי ולכן אין היא זכאית לתשלום מזונות. הקטינה, אף היא אינה יהודייה, ולכן יש להעריך את שווי מזונותיה ולחלקם שווה בשווה בין ההורים.

מהו החוק החל על אישה נוכרייה וגבר יהודי?

כאשר האישה איננה יהודיה, הדין החל על בני הזוג הינו הדין האזרחי ולא העברי. למרות זאת, מדובר עדיין בנישואין וילדה משותפת, ולכן מצא נכון בית המשפט העליון בפסיקה קודמת, לקבוע תשלום מזונות מתוך דין חוזים ובזכויות יסוד.

 

על פי חוק כבוד האדם וחירותו, לא יאה יהיה לתת לבן זוג אחד להימנע מתשלום מזונות, כאשר בת זוגו נזקקת ונופלת למחסור. הפקרת בן זוג לרעב ומחסור אינה ראויה, גם לא תוך ניצול היותו לא יהודי ומכך לא זכאי לדין העברי. לעומת זאת, מזונות אישה נוכרייה אינם כמזונות אישה עבריה ומטרתם לעזור לאישה בתקופת שיקום הפרידה מבן הזוג, על מנת שתוכל להסתדר בכוחות עצמה. לכשהשתקמה, יופסק תשלום המזונות.

בית המשפט דוחה את מזונות האם אך מקבל את מזונות הקטינה

במקרה שלפנינו לא מצאה השופטת לנכון לפסוק מזונות לטובת האישה שכן הוכח כי האחרונה עבדה והשתכרה כ-8,500 שקלים לאחר הפרידה. זאת ועוד, למרות הוצאה של צו פירוק השיתוף בדירה, התיר בית המשפט לאישה ולבתה להתגורר בדירה עוד כשבעה חודשים לאחר הוצאת הצו.
לסיכום, האישה לא הוכיחה את הזדקקותה לכספים מטעם הגבר על מנת לשקם חייה ולכן דחתה השופטת את דרישתה לתשלום מזונות.

מהו הדין למזונות קטינים לא יהודיים?

 

בנוגע למזונות הקטינה, ידוע כי במידה והילדים אינם יהודיים, לא יהיו מזונות הקטינים מונחים על כתפיו של האב לבדו. במקרים אלו, על בית המשפט להעריך את סכום המזונות ולחלקם באופן התלוי בהכנסתם של ההורים. בית המשפט קבע לאב סכום מזונות הקטינה על סך 2,000 שקלים, וזאת לאחר חישוב הוצאות מדור, חינוך וחוגים. סכום זה ישולם לאם בכל חודש עד שתהפוך הקטינה לבגירה, ואז ישולם שליש מהסכום עד הגיעה לגיל 21.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
3.5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 4)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

מהם מזונות אישה?

בהתאם לדין העברי, יש לאישה עקרונית זכות לתשלום מזונות ("מזונות אישה") בגובה רמת החיים שהורגלה אליה ... 

מתי תובעים מזונות אישה?

כל עוד קשר הנישואין שריר וקיים, ניתן עקרונית לתבוע מזונות, אולם חשוב להדגיש כי לא ניתן לתבוע מזונות רטרואקטיבית וחיוב הבעל במזונות האישה, אם ייקבע, ייקבע רק החל מיום הגשת התביעה ... 

איך מגישים תביעה למזונות האישה?

כללים להגשת תביעת מזונות ... 

סירוב תשלום מזונות אישה

סירוב הבעל לשלם לאשתו מזונות כפי המגיעים לה, בין אם יש לו יכולת והוא מסרב לעשות כן, ובין אם מפני שהוא מסרב לצאת לעבודה ולהשתכר, יכול עקרונית לתת לאישה את הזכות לדרוש את חיובו במתן גט. ... 

גובה המזונות ומה כולל החיוב במזונות

בדומה למזונות ילדים, גם החיוב במזונות אישה מורכב מצרכיה של האישה במובן הרחב של המילה, היינו לצד צרכים בסיסיים דוגמת מדור מזון לבוש ובריאות, יכול החיוב במזונות לכלול אף החזקת רכב, נסיעות, קוסמטיקה, מכון כושר וכו’. 

מדור ספציפי, מזונות האישה

לצו מדור ספציפי שניתן ע"י בית הדין הרבני ישנה חשיבות רבה, משום שהוא עלול לעכב, לתקופות משתנות את מכירת הבית בו מתגוררים בני הזוג ... 

מתי ניתן לשנות פסק דין מזונות?

במקרה בו קיימה יחסי אישות עם מישהו אחר... 

סירוב הבעל לשלם מזונות

במקרה כזה, קיימות שתי אפשרויות לגביית המזונות... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.