www.what2do.co.il

תביעה רכושית של ידועה בציבור נגד בן זוגה הידוע בציבור

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 02/12/2010
תביעה רכושית של ידועה בציבור נגד בן זוגה הידוע בציבור

תביעה רכושית של ידועה בציבור נגד בן זוגה הידוע בציבור. התובעת והנתבע הכירו זה את זו במחצית השניה של שנת 1973 כשהתובעת כבת 21 והנתבע כבן 42. התובעת גרושה (פעמיים) והנתבע גרוש, אב ל- 3 ילדים.

 

משנת 1973 ועד שנת 1984 חיו הצדדים כידועים בציבור בבית שהיה רשום מחציתו של שם הנתבע ומחציתו על שם בת זוגו הקודמת עמה חי חיי זוגיות משותפים, ללא נישואין, לאחר גירושין מאשתו בשנת 1965.

האם יש לקבל את התביעה?

1. ביהמ"ש מקבל את גירסת התובעת שהצדדים היו ידועים בציבור החל בשנת 1973 ועד להגשת התביעה. הקביעה שהצדדים היו ידועים בציבור בתקופה הנ"ל טעונה הסבר לתקופה שמיוני 1984 ועד 1996 ומשנת 1999 ועד להגשת התביעה.

 

החלת חזקת השיתוף על בני זוג ידועים בציבור, אימתי?

חלוקת רכוש בין בני זוג שהיו ידועים בציבור ואח"כ נישאו

מחלוקת על בתים שנבנו בתקופה שזוג היה ידוע בציבור

החלת חזקת השיתוף על ידועים בציבור

 


2. המקרה דנן הוא מקרה חריג. חריגותו של המקרה באה לידי ביטוי באורח החיים הליברלי והפתוח שבני הזוג סיגלו לעצמם, הסכימו אודותיו וחייו על פיו, בכל הקשור ביחסים שבינו לבינה. הצדדים, שניהם, לא הכחישו שחיו ואפילו תקופות ארוכות עם בני ובנות המין השני.

 

לעומת הפתיחות והליברליות ביחסים שבינו לבינה נשמרה כל השנים, עד יום הגשת התביעה, מסגרת איתנה המצביעה על משק רצוף של בני זוג. עם היכרותם פתחו הצדדים חשבון בנק משותף ששימש אותם לצרכיהם עד סמוך להגשת התביעה. בשנת 1983 רוכשים הצדדים דירה והיא נרשמת על שם התובעת, כשדמי השכירות נכנסים לחשבון המשותף.

3. בהנחה שידועים בציבור אין דינם כזוג נשוי לעניין חוק ההתיישנות וכי תקופת החיים כידועים בציבור, אכן באה במנין תקופת ההתיישנות, אין לכך נפקות לעניין דנן. מרוץ תקופת ההתיישנות מתחיל עם הולדת עילת התביעה. במקרה דנן טרם חלפה תקופת ההתיישנות.

חזקת השיתוף

 

 

 

1. על פי הפסיקה אין תחולה אוטומטית של חזקת השיתוף על ידועים בציבור. לכוונת הצדדים הסובייקטיבית משמעות מכרעת להכרעה בשאלה האם להחיל את הילכת השיתוף על היחסים ביניהם. הוכח במקרה דנן שלצדדים היה חשבון משותף - מכינון היחסים ביניהם ועד סמוך להגשת התביעה. הצדדים הכניסו את הכנסותיהם לחשבון המשותף והוציאו את הוצאותיהם ממנו. התנהלות זו מצביעה בעליל על כוונת שיתוף. לא הוכח שיש להחיל את הלכת השיתוף על נכסים של בני הזוג קודם התקשרותם.

2. הלכת השיתוף חלה, איפוא, על מכלול הנכסים שרכשו והחובות שצברו בתקופת היותם ידועים בציבור, דהיינו משנת 1973 ועד מועד הגשת התביעה. הלכת השיתוף לא תחול על נכסים שהצדדים הוציאו במכוון ובמודע ממסגרת השיתוף, כגון מתנות שנתנו זה לזה והדירה ברח’ שהצדדים רכשו לתובעת ורשמוה על שמה.

3. לא הובאו ראיות על אודות נכסים ספציפיים ואף לא על כלל נכסי בני הזוג. אין אלא להיעתר לתביעה באופן חלקי ולקבוע כדלקמן: האשה זכאית ל-25% מתמורת מכירת הבית. על נכסי הצדדים חלה הלכת השיתוף כאמור ובהסתייגויות הנקובות לעיל. כדי לקבל מידע על מכלול הנכסים על כל צד להמציא לצד השני את פרטי רכושו לשני מועדים: ליום 30.10.03 וליום 30.10.04 וכן פירוט נכסים (לרבות כספים) שהוצאו והועברו לצד ג’ בתקופה הנ"ל. הנתבע ישלם לתובעת הוצאות המשפט בתוספת 50,000 ₪ + מע"מ שכ"ט עו"ד.

לסיכום,

הלכת השיתוף חלה על מכלול הנכסים שרכשו והחובות שצברו בתקופת היותם ידועים בציבור. האשה זכאית ל-25% מתמורת מכירת הבית.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מזונות אישה ידועה בציבור, אימתי?

האם אישה אשר הינה ידועה בציבור זכאית למזונותיה לפני הפרידה ואחריה? 

כוונת שיתוף בין ידועים בציבור

האם כל אימת שבני זוג מוגדרים "ידועים בציבור", חלה עליהם הלכת השיתוף? כיצד בוחן בית המשפט את סוגייה זו? על מי מוטל נטל ההוכחה?  

ידועים בציבור - נסיבות שונות וראייתן בעיני הפסיקה

במישור היחסים הפנימיים, תוביל הכרה בבני הזוג כ"ידועים בציבור", בין היתר, להחלת מערכת דיני הגירושין על הצדדים בעת הפירוד. כך, עשוי הידוע בציבור להיות מחויב במזונות האישה (חובת מזונות מכוח תום הלב לזון את הידועה בציבור, מה שנקרא מזונות אזרחיים, תשלום מדור לאישה, חלוקת הרכוש שנצבר על פי כללי חזקת השיתוף, זכויות פנסיה שצבר הידוע בציבור, ויתכן אף זכאות לנכסי קריירה)... 

ידועים בציבור - חלוקת רכוש

ידועים בציבור - חלוקת רכוש

כיצד מחלקים רכוש בעת פרידת בני זוג ידועים בציבור? כיצד מחולק הרכוש במקרה של צוואה וירושה? קראו עוד...  

החלת חזקת השיתוף בבני הזוג ידועים בציבור, אימתי?

החוק הישראלי מכיר בזכויות רבות של "ידועים בציבור כנשואים", זכויות המוקנות להם מכוח חייהם המשותפים, אף בהעדר נישואים כדין ... מה לגבי הרכוש? 

ידועה בציבור וזכויות בירושה

ידועה בציבור וזכויות בירושה

מחלוקת בשאלה האם הנתבעת היתה ידועה בציבור של המנוח לנושא זכויות בירושה ... 

בקשה לצו ירושה של ידוע בציבור של המנוחה

שארי בשרה של המנוחה הגישו התנגדות בטענה להיותם יורשיה על פי חוק 

מזונות בציבור החרדי

פסה"ד עוסק בבחור ישיבה הלומד במסגרת פנימייתית ושעבר את גיל 18, שהוריו חרדים משתי חצרות חסידיות שונות וקיים סכסוך מתמשך ביניהם 

דחיית תביעה נגד הידוע בציבור בעילת עושק

דחיית תביעה לפסק דין הצהרתי ששל תובעת את הידוע בציבור שלה לשעבר בין היתר בעילת עושק 

תביעה לעזבון של שתי ידועות בציבור

תביעתה של התובעת כנגד עיזבונו של המנוח, ליתן פסק דין הצהרתי בדבר זכויותיה הנטענות כידועתו בציבור (עת היה בין החיים, ט.ס), ולהצהיר כי מחצית מכל הזכויות מכל מין וסוג שהוא, אשר נצברו במהלך חייה המשותפים עם המנוח, (לטענתה, 11 שנים קודם לקיץ 1997, ט.ס), בין אם הזכויות הועברו בחייו של המנוח על שם בנו ונכדיו, ובין אם אלה ירשו את הנכסים לאחר מותו- הינם שלה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.