www.what2do.co.il

צו הרחקה מישראל נגד תושבת אוקראינה למרות שהינה בהריון לידוע בציבור

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 02/12/2010
צו הרחקה מישראל נגד תושבת אוקראינה למרות שהינה בהריון לידוע בציבור

בית המשפט דחה עתירה לביטול צו הרחקה וצו משמורת אשר הוגשה על ידי בני זוג ידועים בציבור כאשר האישה תושבת אוקראינה והגבר אזרחי ישראלי. העותרים הכירו ברשת האינטרנט והאישה נכנסה לישראל לאחר מספר חודשים באשרת תייר שהייתה תקפה לשלושה חודשים. על פי הנטען, העותרת גרה עם הגבר בדירתו וחודשיים לאחר מכן פרצה בין השניים מריבה.

 

בעקבות הריב, פנה הגבר ליחידת עוז ולרשויות ההגירה והתלונן על חברתו. האישה נעצרה והגישה עתירה בה טענה שיש לשחררה משום שהיא שוהה בישראל כדין. האישה טענה כי שגרירות ישראל באוקראינה הנפיקה לה אשרת כניסה למשך שנה. כחודש לאחר מכן, כאשר נערך הדיון בעתירתה הראשונה של האישה, ביקשה היא להגיש עתירה מתוקנת משום שגילתה כי היא בהריון.

 

      קראו גם בתחום:


העותרים טענו כי הם ידועים בציבור שהתגוררו יחדו עד יום מעצרה של העותרת, וגילו לאחר מעצרה כי היא בהריון. בעקבות כך, ביקשו הם לתת להם אפשרות להסדיר את מעמדה של העותרת בישראל כידועה בציבור של הגבר. לשיטתם, הריונה של העותרת מהווה סיבה מספקת לשחרורה ממשמורת.

 

משרד הפנים טוען לחוסר ניקיון כפיים הזועק לשמיים

 

משרד הפנים טען כי יש להותיר את הצווים על כנם, זאת משום שחוסר נקיון כפיה של העותרת זועק לשמיים. לטענת עורך הדין מטעם המדינה, מדובר במי שנכנסה לישראל באשרת תייר לשלושה חודשים, מבלי שגילתה לרשויות כי מטרת בואה הינה השתקעות בישראל.

 

לדוגמא, העותרת הצהירה שטרם נסיעתה לארץ מכרה את כל רכושה באוקראינה כדי שתוכל לבוא לישראל ולחיות בה. משרד הפנים ציטט את העותר בפנייתו לרשויות ההגירה באומרו - כל מטרתה של האישה הינה להשיג באמצעותו תעודת זהות ולאחר מכן "לזרוק" אותו.

הפסיקה בנושא טענות בדבר קשר של ידועים בציבור הנטענות לאחר מעצר ללא פניה מוקדמת למשיב היא עקבית ומורה כי במקרה כזה אין לשעות לטענות העותרים ודין העתירה להדחות תוך חיוב בהוצאות.

בית המשפט קבע כי מרגע שפג תוקפה של אשרת התייר של האישה, לא נקטה היא בהליכים להסדרת מעמדה ולמעשה פנתה לראשונה לעשות כך רק לאחר שנעצרה. כמו כן, עתירתה הראשונה של האישה להישארות בישראל נבעה מתוך טענות של שהייה כדין ולא של קשר זוגי. למעשה, עד למועד הגשת העתירה דנן, לא פעלו בני הזוג על מנת להסדיר את מעמדם כידועים בציבור.

 

צו המשמורת מבוטל אך האישה תורחק מישראל

 

"היה מקום לצפות, בהתחשב בהריונה, כי העותרים יפעלו במהירות להסרת מעמדה הנטען של העותרת. חרף זאת, לא נקטו העותרים בכל פעולה והגישו את העתירה הנוכחית רק כאשר המשיב ביקש להוציא לפועל את הרחקתה של העותרת ואילו לענין הסדרת מעמד של העותרת מכח נוהל ידועים בצבור לא נקטו בכל פעולה", נכתב בפסק הדין.

לאור האמור, בית המשפט לא ביטל את צו ההרחקה אך ביטל את צו המשמורת בתנאים מגבילים. השופט ציין כי הריון הינה סיבה המקימה טעם מיוחד להורות על שחרורה של האישה ממשמורת עד להרחקה מישראל. אי לכך, שוחררה האישה ממעצר בהתאם להפקדת ערובות שונות בסכום של כ-75,000 שקלים. כמו כן, העותרת התחייבה לגור אצל העותר ולהתייצב במשרדי רשויות ההגירה פעמיים בשבוע.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מזונות אישה ידועה בציבור, אימתי?

האם אישה אשר הינה ידועה בציבור זכאית למזונותיה לפני הפרידה ואחריה? 

כוונת שיתוף בין ידועים בציבור

האם כל אימת שבני זוג מוגדרים "ידועים בציבור", חלה עליהם הלכת השיתוף? כיצד בוחן בית המשפט את סוגייה זו? על מי מוטל נטל ההוכחה?  

ידועים בציבור - נסיבות שונות וראייתן בעיני הפסיקה

במישור היחסים הפנימיים, תוביל הכרה בבני הזוג כ"ידועים בציבור", בין היתר, להחלת מערכת דיני הגירושין על הצדדים בעת הפירוד. כך, עשוי הידוע בציבור להיות מחויב במזונות האישה (חובת מזונות מכוח תום הלב לזון את הידועה בציבור, מה שנקרא מזונות אזרחיים, תשלום מדור לאישה, חלוקת הרכוש שנצבר על פי כללי חזקת השיתוף, זכויות פנסיה שצבר הידוע בציבור, ויתכן אף זכאות לנכסי קריירה)... 

ידועים בציבור - חלוקת רכוש

ידועים בציבור - חלוקת רכוש

כיצד מחלקים רכוש בעת פרידת בני זוג ידועים בציבור? כיצד מחולק הרכוש במקרה של צוואה וירושה? קראו עוד...  

החלת חזקת השיתוף בבני הזוג ידועים בציבור, אימתי?

החוק הישראלי מכיר בזכויות רבות של "ידועים בציבור כנשואים", זכויות המוקנות להם מכוח חייהם המשותפים, אף בהעדר נישואים כדין ... מה לגבי הרכוש? 

ידועה בציבור וזכויות בירושה

ידועה בציבור וזכויות בירושה

מחלוקת בשאלה האם הנתבעת היתה ידועה בציבור של המנוח לנושא זכויות בירושה ... 

בקשה לצו ירושה של ידוע בציבור של המנוחה

שארי בשרה של המנוחה הגישו התנגדות בטענה להיותם יורשיה על פי חוק 

מזונות בציבור החרדי

פסה"ד עוסק בבחור ישיבה הלומד במסגרת פנימייתית ושעבר את גיל 18, שהוריו חרדים משתי חצרות חסידיות שונות וקיים סכסוך מתמשך ביניהם 

דחיית תביעה נגד הידוע בציבור בעילת עושק

דחיית תביעה לפסק דין הצהרתי ששל תובעת את הידוע בציבור שלה לשעבר בין היתר בעילת עושק 

תביעה לעזבון של שתי ידועות בציבור

תביעתה של התובעת כנגד עיזבונו של המנוח, ליתן פסק דין הצהרתי בדבר זכויותיה הנטענות כידועתו בציבור (עת היה בין החיים, ט.ס), ולהצהיר כי מחצית מכל הזכויות מכל מין וסוג שהוא, אשר נצברו במהלך חייה המשותפים עם המנוח, (לטענתה, 11 שנים קודם לקיץ 1997, ט.ס), בין אם הזכויות הועברו בחייו של המנוח על שם בנו ונכדיו, ובין אם אלה ירשו את הנכסים לאחר מותו- הינם שלה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.