www.what2do.co.il

תביעה לחלוקת זכויות במקרקעין בין יורשי ידועים בציבור

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 08/04/2012
תביעה לחלוקת זכויות במקרקעין בין יורשי ידועים בציבור

כיצד יש לחלק את הזכויות בנכס אשר הותירו בני זוג מנוחים לאחר שהאישה נרצחה והגבר התאבד? סוגיה קשה זו עמדה במרכז דיון בבית המשפט לענייני משפחה, במסגרת תביעה שהגישו יורשיו של הגבר לגבי זכויות, לכאורה, שהיו שלו בדירת המגורים המשותפת.


היורשים טענו כי בני הזוג היו ידועים בציבור, אך משום שהמנוח היה בהליכי גירושין,  הנכס נרשםבמלואו על שמה של המנוחה. יורשי המנוחה טענו לעומתם כי המנוח הפעיל על המנוחה לחצים כבדים, תוך שהוא מציג בפניה מצג שווא לגבי מערכת היחסים ביניהם, על מנת לצבור זכויות על חשבונה. בית המשפט בחן את הראיות שהוצגו בפניו, כמו גם את העדויות והחקירות הנגדיות, וקבע כי בני הזוג היו ידועים בציבור. עם זאת, ניכר היה שהמנוח הפעיל מניפולציות על המנוחה, כגון עריכת צוואה הדדית עימה, תוך תיקונה וריקונה מתוכן לאחר מכן. בנוסף, השופטת ציינה שהמנוחה לא עבדה בצורה סדירה, והכספים אשר שולמו לרכישת הבית היו שייכים לה בלבד.

 

      קראו עוד בתחום:

 

הלכת השיתוף בין ידועים בציבור, אימתי?


הלכת השיתוף בין בני זוג הינה בהסכם מכללא. הבסיס להחלת הסכם משתמע בין הצדדים, כי הם שותפים בזכות מסוימת או ברכוש מסוים. החלת חזקת השיתוף אינה קשורה לעצם אקט הנישואין תוצרת החקיקה שיפוטית, ואקט הנישואין אינו בהכרח מוליד שיתוף בנכסים. השיתוף נלמד מעצם גמירות הדעת לשיתוף או הכוונה לשיתוף, גם "ידועים בציבור" אשר התגבשה אצלם גמירות דעת לשיתוף בנכסים. נטל ההוכחה להחלת חזקת השיתוף על ה-"ידועים בציבור" רובץ על הטוען לזכות בנכס הספציפי. הנטל כבד יותר מן הנטל הרובץ בנסיבות דומות על בן זוג נשוי.

 

 

השופטת פירטה סיבות נוספות כגון מקור כספי הרכישה. חלק מן הכספים נצברו על ידי המנוחה טרם היכרותה את המנוח, חלקם ממשכנתא שנטלה, וחלקם מירושת הוריה. בני הזוג חיו ביחד כשנה אחת בלבד, ועל כן לא הגיוני שכספי הרכישה נצברו במהלך תקופת השותפות ההדדית. זאת ועוד, המנוח לא השקיע מכספו ברכישה, ואף לא נרשם כערב לעסקה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מזונות אישה ידועה בציבור, אימתי?

האם אישה אשר הינה ידועה בציבור זכאית למזונותיה לפני הפרידה ואחריה? 

כוונת שיתוף בין ידועים בציבור

האם כל אימת שבני זוג מוגדרים "ידועים בציבור", חלה עליהם הלכת השיתוף? כיצד בוחן בית המשפט את סוגייה זו? על מי מוטל נטל ההוכחה?  

ידועים בציבור - נסיבות שונות וראייתן בעיני הפסיקה

במישור היחסים הפנימיים, תוביל הכרה בבני הזוג כ"ידועים בציבור", בין היתר, להחלת מערכת דיני הגירושין על הצדדים בעת הפירוד. כך, עשוי הידוע בציבור להיות מחויב במזונות האישה (חובת מזונות מכוח תום הלב לזון את הידועה בציבור, מה שנקרא מזונות אזרחיים, תשלום מדור לאישה, חלוקת הרכוש שנצבר על פי כללי חזקת השיתוף, זכויות פנסיה שצבר הידוע בציבור, ויתכן אף זכאות לנכסי קריירה)... 

ידועים בציבור - חלוקת רכוש

ידועים בציבור - חלוקת רכוש

כיצד מחלקים רכוש בעת פרידת בני זוג ידועים בציבור? כיצד מחולק הרכוש במקרה של צוואה וירושה? קראו עוד...  

החלת חזקת השיתוף בבני הזוג ידועים בציבור, אימתי?

החוק הישראלי מכיר בזכויות רבות של "ידועים בציבור כנשואים", זכויות המוקנות להם מכוח חייהם המשותפים, אף בהעדר נישואים כדין ... מה לגבי הרכוש? 

ידועה בציבור וזכויות בירושה

ידועה בציבור וזכויות בירושה

מחלוקת בשאלה האם הנתבעת היתה ידועה בציבור של המנוח לנושא זכויות בירושה ... 

בקשה לצו ירושה של ידוע בציבור של המנוחה

שארי בשרה של המנוחה הגישו התנגדות בטענה להיותם יורשיה על פי חוק 

מזונות בציבור החרדי

פסה"ד עוסק בבחור ישיבה הלומד במסגרת פנימייתית ושעבר את גיל 18, שהוריו חרדים משתי חצרות חסידיות שונות וקיים סכסוך מתמשך ביניהם 

דחיית תביעה נגד הידוע בציבור בעילת עושק

דחיית תביעה לפסק דין הצהרתי ששל תובעת את הידוע בציבור שלה לשעבר בין היתר בעילת עושק 

תביעה לעזבון של שתי ידועות בציבור

תביעתה של התובעת כנגד עיזבונו של המנוח, ליתן פסק דין הצהרתי בדבר זכויותיה הנטענות כידועתו בציבור (עת היה בין החיים, ט.ס), ולהצהיר כי מחצית מכל הזכויות מכל מין וסוג שהוא, אשר נצברו במהלך חייה המשותפים עם המנוח, (לטענתה, 11 שנים קודם לקיץ 1997, ט.ס), בין אם הזכויות הועברו בחייו של המנוח על שם בנו ונכדיו, ובין אם אלה ירשו את הנכסים לאחר מותו- הינם שלה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.