www.what2do.co.il

מזונות אישה ידועה בציבור, אימתי?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 29/05/2016
מזונות אישה ידועה בציבור, אימתי?

ידועים בציבור הינו מושג אשר איננו מוגדר בחוק אלא מהווה תוצר של הפסיקה במערכת המשפט. בתי המשפט לענייני משפחה הכירו בחובות ההדדיות החלות על בני זוג כאשר הם מקיימים ביניהם משק משותף וכוונת שיתוף (גם במידה והם ולא באו השניים בברית הנישואין).

 

לדוגמא, בית המשפט הכירו בעבר בהלכת השיתוף בין ידועים בציבור. כמו כן, ידועים בציבור נושאים גם בתשלום מזונות ילדים משותפים. עם זאת, אחת מן הסוגיות המורכבות ביותר בעניין זה הינה "מזונות הידועה בציבור". במילים אחרות, האם ידועה בציבור רשאית לתבוע מבן זוגה את מזונותיה כמו אישה נשואה? מהן זכויותיה בעניין זה ומהו ההבדל בין התקופה של החיים המשותפים לבין התקופה לאחר הפרידה?


מזונות אישה, מהם?


על פי משפט המשפחה בישראל, היונק מן המשפט העברי, בעל חייב לשאת במזונותיה של אשתו לרבות הוצאות החזקת בית, מזון, שכ"ד, ניקיונות, נסיעות, ביגוד, קוסמטיקה וכו’. חובה זו רובצת לפתחו של הבעל כל אימת שבני הזוג נשואים. כמו כן, לאחר הגירושין יכולה האישה הנשואה לתבוע מבעלה "מזונות גרושה", אך תביעה זו מתקבלת לעיתים נדירות בלבד.


מזונות ידועה בציבור


על פי הפסיקה, בני זוג ידועים בציבור הינם גבר ואישה, או זוגות חד מיניים, החולקים משק בית משותף וכוונת שיתוף. מדובר למעשה בבני זוג נשואים לכל דבר ועניין, שלא באו בברית זו באופן רשמי.

 

הסיבות לכך יכולות להיות רבות, החל מבני זוג פסולי חיתון (כהן וגרושה) וכלה במניעים אידיאולוגיים או נסיבות אחרות. מכיוון שבני הזוג אינם מוגדרים נשואים על פי החוק, סוגיית המזונות ביניהם מעלה שאלה משפטית מורכבת ביותר. הפסיקה חילקה את מזונות הידועה בציבור לשתי תקופות עיקריות – החיים המשותפים ואחרי הפירוד.


מזונות אישה בזמן החיים המשותפים


הלכה פסוקה היא שכאשר אישה מוגדרת כידועה בציבור של בן זוגה, זכאית היא למזונותיה מידיו. דהיינו, הגבר חייב לשאת בתשלום מזונותיה של בת זוגתו (כגון ביגוד, שכ"ד וכו’) מכוח הסכם מכללא. הסכם מכללא הינו הסכמה אשר נובעת מתוך ההיגיון והרציונאל. לאמור, כאשר שני הצדדים מעידים על קשר אמיתי וארוך עם כוונת שיתוף, קיימת לאישה זכות למזונותיה.

 

פעמים רבות טוענים גברים, בבית המשפט לענייני משפחה, כי לא התקיימה מערכת יחסים כה הדוקה בין האישה לבינם. שימו לב, הנטל להוכחת קשר ידועים בציבור מונח על הטוען לו. אי לכך, האישה אמורה לשכנע את בית המשפט כי אכן התקיימו בינה לבין הנתבע מערכת יחסית מסוג זה.

 

      קראו עוד בתחום:

 

הוכחת קשר זה יכולה להיעשות באמצעות ראיות משפטיות (כגון חשבון בנק משותף, דירה משותפת לאורך תקופה וכדומה), עדים וכדומה. במידה ובית המשפט הכיר בבני הזוג כידועים בציבור, יחויב הגבר בתשלום מזונותיה של האישה.

מזונות אישה ידועה בציבור לאחר הפרידה

תשלום מזונותיה של אישה ידועה בציבור לאחר הפרידה הינו סוגיה משפטית מורכבת בהרבה. יש לציין כי הפסיקה טרם קבע עניין זה באופן מפורש, וקיימות החלטות רבות הסותרות זו את זו במובנים מסוימים. חובת תשלום מזונותיה של אישה ידועה בציבור לאחר הפרידה מבן זוגה, ראוי שתהיה מעוגנת בתוך הסכם לחיים משותפים.

 

כמו כן, ידוע כי הסכם זה יכול להיות גם בעל פה, או בהתנהגות, אך הוכחת עניין זה הינה קשה הרבה יותר. יש לציין כי בשנים האחרונות הכיר בית המשפט בזכאות אישה ידועה בציבור ל"מזונות שיקום" לאחר פרידה מבן זוגה.

 

      קראו עוד בתחום:


 

מזונות אלו אמורים להיות משולמים לאישה בפעם אחת או בסכומים קצובים. כמו כן, מזונות אלו אינם תמידיים וניתנים לתקופה מוגבלת בלבד. פסיקת מזונות שיקום לטובת ידועה בציבור לאחר הפרידה תלויה בין השאר בהוכחת תום ליבם של הצדדים והסכם מכללא ביניהם.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
3.5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 3)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מזונות אישה ידועה בציבור, אימתי?

האם אישה אשר הינה ידועה בציבור זכאית למזונותיה לפני הפרידה ואחריה? 

כוונת שיתוף בין ידועים בציבור

האם כל אימת שבני זוג מוגדרים "ידועים בציבור", חלה עליהם הלכת השיתוף? כיצד בוחן בית המשפט את סוגייה זו? על מי מוטל נטל ההוכחה?  

ידועים בציבור - נסיבות שונות וראייתן בעיני הפסיקה

במישור היחסים הפנימיים, תוביל הכרה בבני הזוג כ"ידועים בציבור", בין היתר, להחלת מערכת דיני הגירושין על הצדדים בעת הפירוד. כך, עשוי הידוע בציבור להיות מחויב במזונות האישה (חובת מזונות מכוח תום הלב לזון את הידועה בציבור, מה שנקרא מזונות אזרחיים, תשלום מדור לאישה, חלוקת הרכוש שנצבר על פי כללי חזקת השיתוף, זכויות פנסיה שצבר הידוע בציבור, ויתכן אף זכאות לנכסי קריירה)... 

ידועים בציבור - חלוקת רכוש

ידועים בציבור - חלוקת רכוש

כיצד מחלקים רכוש בעת פרידת בני זוג ידועים בציבור? כיצד מחולק הרכוש במקרה של צוואה וירושה? קראו עוד...  

החלת חזקת השיתוף בבני הזוג ידועים בציבור, אימתי?

החוק הישראלי מכיר בזכויות רבות של "ידועים בציבור כנשואים", זכויות המוקנות להם מכוח חייהם המשותפים, אף בהעדר נישואים כדין ... מה לגבי הרכוש? 

ידועה בציבור וזכויות בירושה

ידועה בציבור וזכויות בירושה

מחלוקת בשאלה האם הנתבעת היתה ידועה בציבור של המנוח לנושא זכויות בירושה ... 

בקשה לצו ירושה של ידוע בציבור של המנוחה

שארי בשרה של המנוחה הגישו התנגדות בטענה להיותם יורשיה על פי חוק 

מזונות בציבור החרדי

פסה"ד עוסק בבחור ישיבה הלומד במסגרת פנימייתית ושעבר את גיל 18, שהוריו חרדים משתי חצרות חסידיות שונות וקיים סכסוך מתמשך ביניהם 

דחיית תביעה נגד הידוע בציבור בעילת עושק

דחיית תביעה לפסק דין הצהרתי ששל תובעת את הידוע בציבור שלה לשעבר בין היתר בעילת עושק 

תביעה לעזבון של שתי ידועות בציבור

תביעתה של התובעת כנגד עיזבונו של המנוח, ליתן פסק דין הצהרתי בדבר זכויותיה הנטענות כידועתו בציבור (עת היה בין החיים, ט.ס), ולהצהיר כי מחצית מכל הזכויות מכל מין וסוג שהוא, אשר נצברו במהלך חייה המשותפים עם המנוח, (לטענתה, 11 שנים קודם לקיץ 1997, ט.ס), בין אם הזכויות הועברו בחייו של המנוח על שם בנו ונכדיו, ובין אם אלה ירשו את הנכסים לאחר מותו- הינם שלה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.