www.what2do.co.il

ירושה של ניצולת שואה וחלוקה עם ידוע בציבור

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 02/12/2010
ירושה של ניצולת שואה וחלוקה עם ידוע בציבור

בית המשפט לענייני משפחה נדרש לדון בתביעה אשר הוגשה על ידי קשיש, שטען כי חברתו לחיים במשך 18 השנים האחרונות, שהלכה לבית עולמה, הייתה ידועתו בציבור.

 

התביעה הוגשה במסגרת מאבקי ירושה בין הקשיש לבין יורשיה של המנוחה, ניצולת שואה, כאשר התובע טוען שהוא זכאי למחצית מרכושה מתוקף הלכת השיתוף ואילו היורשים טוענים כי בין השניים לא התקיימו מערכת יחסים של "ידועים בציבור". הנתבעים הוסיפו כי גם במידה ויכיר בית המשפט בבני הזוג כ"ידועים בציבור", אל לו לקבוע כי התקיימה כוונת שיתוף ביניהם.

 

      קראו עוד בתחום:

 

18 שנים של חיים ביחד אינם יחסים של שני שותפים בדירה


השופטת קבעה כי היות ובני הזוג גרו באותה הדירה תקופה לא מבוטלת של 18 שנה, תוך שהם אינם נפרדים, יש בכך בכדי להוכיח את ניהול חיי המשפחה המשותפים שלהם. השופטת דחתה את טענת היורשים בסיכומיהם כי התובע והמנוחה חיו הלכה למעשה בנפרד, כאשר כל אחד מהם אוכל את המאכלים האהובים לבדו, מחזיק בקו טלפון בנפרד, ומארח את משפחתו באופן פרטי.

 

"אין זה סביר בעיני שהתובע והמנוחה היו במשך 18 שנה בחזקת roommates בלבד", פסקה השופטת, "הם היו ידועים בציבור, וידעו עליות ומורדות ככל הזוגות". עם זאת, האם מדובר ביחסים אשר מבססים גם חלוקת רכוש במסגרת חוק הירושה, כל אימת שלא ציוותה המנוחה על התובע כיורשה?

 

האם הייתה כוונת שיתוף?


השופטת קבעה כי בהתאם לבחינת התשתית הראייתית אשר הוצגה בפניה, גם אם התקיימו בין הצדדים יחסים של ידועים בציבור, לא חלה עליהם הלכת השיתוף.

 

 

בפסק הדין נכתב כי למרות שחיו השניים תחת אותה קורת הגג כל השנים הללו, היו חייהם מנותקים מכוונת השיתוף ועניין זה בלט מהתנהלותם הנפרדת בחשבונות הבנק שלהם, רישום המקרקעין שרכשו לאורך השנים, הפרדה בקופות גמל, פוליסות ביטוח שונות ועוד. התנהלותם בחייהם העידה על העדר כוונה שיתופית, ויפה העדר זה גם עם עסקינן בירושת המנוחה, קבעה השופטת.


חוסר אמינותו של התובע


השופטת ציינה כי בבואה לבחון את אמינות העדויות שהוצגו בפניה, ניכר כי מהימנותו של התובע הייתה נמוכה בהרבה מכנותם של הנתבעים. "התובע בחר שלא לזכור פרטים שלא היו נוחים לו. כך לא זכר מתי הייתה הלוויה של המנוחה או היכן היא קבורה", כתבה השופטת, "הוא לא זוכר את הכתובת על המצבה של המנוחה, ואת כל זה הוא מייחס לנפילה שלו ומבלי שסיפק לביהמ"ש מסמך רפואי כלשהו.

 

באותו האופן לא התובע זכר מתי נמכרה ע"י המנוחה הדירה בת"א ולא הודה ביחסיו עם אישה אחרת". נראה שהתובע התאמץ מאוד להיראות כמי שהוא מאוד חולה, אך היה פער גדול בין טענה ליכולותיו הרציונאליות ודבריו שנשמעו היטב בפני ביהמ"ש, דברי השופטת.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מזונות אישה ידועה בציבור, אימתי?

האם אישה אשר הינה ידועה בציבור זכאית למזונותיה לפני הפרידה ואחריה? 

כוונת שיתוף בין ידועים בציבור

האם כל אימת שבני זוג מוגדרים "ידועים בציבור", חלה עליהם הלכת השיתוף? כיצד בוחן בית המשפט את סוגייה זו? על מי מוטל נטל ההוכחה?  

ידועים בציבור - נסיבות שונות וראייתן בעיני הפסיקה

במישור היחסים הפנימיים, תוביל הכרה בבני הזוג כ"ידועים בציבור", בין היתר, להחלת מערכת דיני הגירושין על הצדדים בעת הפירוד. כך, עשוי הידוע בציבור להיות מחויב במזונות האישה (חובת מזונות מכוח תום הלב לזון את הידועה בציבור, מה שנקרא מזונות אזרחיים, תשלום מדור לאישה, חלוקת הרכוש שנצבר על פי כללי חזקת השיתוף, זכויות פנסיה שצבר הידוע בציבור, ויתכן אף זכאות לנכסי קריירה)... 

ידועים בציבור - חלוקת רכוש

ידועים בציבור - חלוקת רכוש

כיצד מחלקים רכוש בעת פרידת בני זוג ידועים בציבור? כיצד מחולק הרכוש במקרה של צוואה וירושה? קראו עוד...  

החלת חזקת השיתוף בבני הזוג ידועים בציבור, אימתי?

החוק הישראלי מכיר בזכויות רבות של "ידועים בציבור כנשואים", זכויות המוקנות להם מכוח חייהם המשותפים, אף בהעדר נישואים כדין ... מה לגבי הרכוש? 

ידועה בציבור וזכויות בירושה

ידועה בציבור וזכויות בירושה

מחלוקת בשאלה האם הנתבעת היתה ידועה בציבור של המנוח לנושא זכויות בירושה ... 

בקשה לצו ירושה של ידוע בציבור של המנוחה

שארי בשרה של המנוחה הגישו התנגדות בטענה להיותם יורשיה על פי חוק 

מזונות בציבור החרדי

פסה"ד עוסק בבחור ישיבה הלומד במסגרת פנימייתית ושעבר את גיל 18, שהוריו חרדים משתי חצרות חסידיות שונות וקיים סכסוך מתמשך ביניהם 

דחיית תביעה נגד הידוע בציבור בעילת עושק

דחיית תביעה לפסק דין הצהרתי ששל תובעת את הידוע בציבור שלה לשעבר בין היתר בעילת עושק 

תביעה לעזבון של שתי ידועות בציבור

תביעתה של התובעת כנגד עיזבונו של המנוח, ליתן פסק דין הצהרתי בדבר זכויותיה הנטענות כידועתו בציבור (עת היה בין החיים, ט.ס), ולהצהיר כי מחצית מכל הזכויות מכל מין וסוג שהוא, אשר נצברו במהלך חייה המשותפים עם המנוח, (לטענתה, 11 שנים קודם לקיץ 1997, ט.ס), בין אם הזכויות הועברו בחייו של המנוח על שם בנו ונכדיו, ובין אם אלה ירשו את הנכסים לאחר מותו- הינם שלה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.