www.what2do.co.il

מערכות יחסים עם אנשים אחרים כאשר בני זוג ``ידועים בציבור``

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 02/12/2010
מערכות יחסים עם אנשים אחרים כאשר בני זוג ``ידועים בציבור``

התואר "ידועים בציבור", שהינו הגדרה משפטית פרי הפסיקה אשר הושרשה גם בחוק, מתאר מערכת יחסים בין בני זוג, המקיימים משק בית משותף וחיי משפחה, מבלי לבוא בברית הנישואין. היות וקשר מסוג זה מוגדר לכשעצמו כקשר פחות מחייב ממערכת יחסים של חופה וקידושין, בית המשפט נוטה לבחון באופן מעמיק ביותר מחלוקות בין בני זוג ידועים בציבור בענייני רכוש, מזונות, ירושה וכו’.

לדוגמא, כיצד בית המשפט יבחן סוגיה בה גבר טוען שהוא ואשתו לשעבר היו ידועים בציבור, למרות שבתקופה זו קיימו השניים מערכות יחסים מקבילות עם אנשים אחרים. האם עצם מגוריהם תחת אותה קורת גג (היות והם היו נשואים קודם לכן ומנישואים אלו נולדו להם שלושה ילדים), יש בה בכדי להכיר בבני הזוג כידועים בציבור גם לאחר הגירושין?

 

      קראו עוד בתחום:

 

זאת ועוד, הגבר טען כי במהלך התקופה דנן, הפקיד הוא בחשבונותיה של האישה סכומי כסף גדולים והאחרונה אף השתמשה בפנקס הצ’קים שלו. למעשה, הגבר היה מעוניין שסכומים אלו יקוזזו מכל סכום שיפסק למענה של האישה במסגרת התביעה הרכושית שהגישה האחרונה לבית המשפט לענייני משפחה.

 

פרשת כרמי - בגידה חד פעמית איננה מנתקת את הקשר בין בני זוג

בפסיקה תקדימית שעסקה בנושא דומה, נקבע בבית המשפט כי ניתן להכיר במערכת יחסים בין בני זוג "ידועים בציבור" למרות בגידותיהם, וזאת בהתאם לבחינת הסוגיה לגופה. עם זאת, הלכה פסוקה היא שכל מקרה המוגש לפתחו של בית המשפט הינו מקרה שונה ויש הנבדק באופן אמביוולנטי.

בית המשפט קיבל את החלטתו להכיר בבני הזוג בפסיקה התקדימית, הלכת כרמי, כ"ידועים בציבור", משום שהשניים הציגו מערכת יחסים ארוכה, בת שש שנות מגורים תחת קורת גג אחת, ובמהלכה נולד להם ילד משותף. זאת ועוד, בפרשת כרמי דובר על אירוע בגידה חד פעמי שלא העיד על התנהלות השניים במסגרת הקשר ביניהם.

 

      קראו עוד בתחום:


במקרה דנן, בית המשפט קבע כי יש לדחות את טענותיו של הגבר לגבי התגבשות היחסים לכדי מערכת של "ידועים בציבור", הן בשל הגירושין שנכנסו לתוקפם והן בשל הנסיבות הרלבנטיות. במילים אחרות – בית המשפט דחה את הטענה משום שלא מדובר באירוע חד פעמי של בגידה, אלא עסקינן בניסיונות להקמת קשר זוגי חלופי (עניין השומט את בסיס חיי המשפחה).

אי לכך, בית המשפט דחה טענותיו של הגבר וקבע כי לאחר הגירושין, לא היו בני הזוג ידועים בציבור.

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מזונות אישה ידועה בציבור, אימתי?

האם אישה אשר הינה ידועה בציבור זכאית למזונותיה לפני הפרידה ואחריה? 

כוונת שיתוף בין ידועים בציבור

האם כל אימת שבני זוג מוגדרים "ידועים בציבור", חלה עליהם הלכת השיתוף? כיצד בוחן בית המשפט את סוגייה זו? על מי מוטל נטל ההוכחה?  

ידועים בציבור - נסיבות שונות וראייתן בעיני הפסיקה

במישור היחסים הפנימיים, תוביל הכרה בבני הזוג כ"ידועים בציבור", בין היתר, להחלת מערכת דיני הגירושין על הצדדים בעת הפירוד. כך, עשוי הידוע בציבור להיות מחויב במזונות האישה (חובת מזונות מכוח תום הלב לזון את הידועה בציבור, מה שנקרא מזונות אזרחיים, תשלום מדור לאישה, חלוקת הרכוש שנצבר על פי כללי חזקת השיתוף, זכויות פנסיה שצבר הידוע בציבור, ויתכן אף זכאות לנכסי קריירה)... 

ידועים בציבור - חלוקת רכוש

ידועים בציבור - חלוקת רכוש

כיצד מחלקים רכוש בעת פרידת בני זוג ידועים בציבור? כיצד מחולק הרכוש במקרה של צוואה וירושה? קראו עוד...  

החלת חזקת השיתוף בבני הזוג ידועים בציבור, אימתי?

החוק הישראלי מכיר בזכויות רבות של "ידועים בציבור כנשואים", זכויות המוקנות להם מכוח חייהם המשותפים, אף בהעדר נישואים כדין ... מה לגבי הרכוש? 

ידועה בציבור וזכויות בירושה

ידועה בציבור וזכויות בירושה

מחלוקת בשאלה האם הנתבעת היתה ידועה בציבור של המנוח לנושא זכויות בירושה ... 

בקשה לצו ירושה של ידוע בציבור של המנוחה

שארי בשרה של המנוחה הגישו התנגדות בטענה להיותם יורשיה על פי חוק 

מזונות בציבור החרדי

פסה"ד עוסק בבחור ישיבה הלומד במסגרת פנימייתית ושעבר את גיל 18, שהוריו חרדים משתי חצרות חסידיות שונות וקיים סכסוך מתמשך ביניהם 

דחיית תביעה נגד הידוע בציבור בעילת עושק

דחיית תביעה לפסק דין הצהרתי ששל תובעת את הידוע בציבור שלה לשעבר בין היתר בעילת עושק 

תביעה לעזבון של שתי ידועות בציבור

תביעתה של התובעת כנגד עיזבונו של המנוח, ליתן פסק דין הצהרתי בדבר זכויותיה הנטענות כידועתו בציבור (עת היה בין החיים, ט.ס), ולהצהיר כי מחצית מכל הזכויות מכל מין וסוג שהוא, אשר נצברו במהלך חייה המשותפים עם המנוח, (לטענתה, 11 שנים קודם לקיץ 1997, ט.ס), בין אם הזכויות הועברו בחייו של המנוח על שם בנו ונכדיו, ובין אם אלה ירשו את הנכסים לאחר מותו- הינם שלה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.