www.what2do.co.il

דחיית תביעה של ידועה בציבור בעקבות הפרת הבטחת נישואין

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 02/12/2010
דחיית תביעה של ידועה בציבור בעקבות הפרת הבטחת נישואין

בית המשפט לענייני משפחה דחה את תביעתה של אלמנה בת 64 לפיצויים בסך 15 אלף שקלים בגין הפרת הבטחת נישואין שהגישה כנגד בן זוגה. התובעת טענה כי במשך 12 שנה חיה היא ביחד עם בן זוגה באותה הדירה, כאשר הם ידועים בציבור לכל הדעות.


התובעת טענה כי במשך כל השנים בהם גרו השניים ביחד, בחברת ילדיו של הנתבע, נשאה היא בכל הוצאות המדור לרבות שכר הדירה והוצאות נוספות. לטענתה, הבטיח לה הנתבע פעם אחר פעם כי יישא אותה לאישה, ונטע בה תקוות שווא אשר התבדו לבסוף. אי לכך, טענה התובעת כי על בית המשפט לקבוע סכום פיצויים בגין הפרת הבטחת הנישואין, עוגמת הנפש אשר נגרמה לה ואובדן הסיכוי להינשא ולהקים משפחה.

 

      קראו עוד בתחום:


הנתבע טען לעומתה כי לא הייתה קיימת שום הבטחת נישואין בינו לבין התובעת וכמו כן, הכחיש האחרון את היות בני הזוג ידועים בציבור. לטענתו של הגבר גר הוא בדירתו עם ילדיו, כאשר התובעת לא קיבלה מצידו שום הזמנה לגור עימם, לא כל שכן הבטחה שיינשא לה.


בנוסף, הנתבע טען בבית המשפט כי היות והתובעת הייתה בת 50 כאשר הכירו השניים, לא נגרם לו כל נזק בגין "אובדן הסיכוי להקים משפחה".


הפרת הבטחת נישואין, אימתי?


בית המשפט לענייני משפחה קבע כי הבסיס ההגיוני אשר עומד מאחורי פיצויים בעקבות הפרת הבטחת נישואין הינו הנזק ועוגמת הנפש אשר נגרמו לצד אשר, לכאורה, הולך שולל ושבי אחרי הבטחות חסרות כיסוי. עם זאת, עקב בסיס העילה ה"בעייתי" של תביעה מסוג זה, על התובע פיצויים בעקבות הפרת הבטחת נישואין מוטל נטל הוכחה כבד ועליו להוכיח גמירות דעת מוחלטת והחלטה ברורה לנישואין שאינה משתמעת לשני פנים.

 

כמו כן, גם במידה ומוכחת הבטחה שכזו, על הצד התובע את הפיצויים להוכיח מהו הנזק אשר הסבה לו הפרת ההבטחה ומדוע זכאי הוא לפיצויים מן הצד השני.

 

מן הכלל אל הפרט – הקשר בין התובעת לנתבע בתביעה שלפנינו לא הוכח כקשר של "ידועים בציבור" ולא הובאה כל הוכחה לגמירות דעתו של הנתבע לשאת את התובעת לאישה ואו לבוא עימה בהסכם משפטי. זאת ועוד, התובעת לא השכילה להוכיח כי מצבה הורע והפגיעה ב"הפרת הבטחת הנישואין" הסבה לה נזק רב.


אי לכך, קבע בית המשפט כי דין תביעתה להידחות.

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מזונות אישה ידועה בציבור, אימתי?

האם אישה אשר הינה ידועה בציבור זכאית למזונותיה לפני הפרידה ואחריה? 

כוונת שיתוף בין ידועים בציבור

האם כל אימת שבני זוג מוגדרים "ידועים בציבור", חלה עליהם הלכת השיתוף? כיצד בוחן בית המשפט את סוגייה זו? על מי מוטל נטל ההוכחה?  

ידועים בציבור - נסיבות שונות וראייתן בעיני הפסיקה

במישור היחסים הפנימיים, תוביל הכרה בבני הזוג כ"ידועים בציבור", בין היתר, להחלת מערכת דיני הגירושין על הצדדים בעת הפירוד. כך, עשוי הידוע בציבור להיות מחויב במזונות האישה (חובת מזונות מכוח תום הלב לזון את הידועה בציבור, מה שנקרא מזונות אזרחיים, תשלום מדור לאישה, חלוקת הרכוש שנצבר על פי כללי חזקת השיתוף, זכויות פנסיה שצבר הידוע בציבור, ויתכן אף זכאות לנכסי קריירה)... 

ידועים בציבור - חלוקת רכוש

ידועים בציבור - חלוקת רכוש

כיצד מחלקים רכוש בעת פרידת בני זוג ידועים בציבור? כיצד מחולק הרכוש במקרה של צוואה וירושה? קראו עוד...  

החלת חזקת השיתוף בבני הזוג ידועים בציבור, אימתי?

החוק הישראלי מכיר בזכויות רבות של "ידועים בציבור כנשואים", זכויות המוקנות להם מכוח חייהם המשותפים, אף בהעדר נישואים כדין ... מה לגבי הרכוש? 

ידועה בציבור וזכויות בירושה

ידועה בציבור וזכויות בירושה

מחלוקת בשאלה האם הנתבעת היתה ידועה בציבור של המנוח לנושא זכויות בירושה ... 

בקשה לצו ירושה של ידוע בציבור של המנוחה

שארי בשרה של המנוחה הגישו התנגדות בטענה להיותם יורשיה על פי חוק 

מזונות בציבור החרדי

פסה"ד עוסק בבחור ישיבה הלומד במסגרת פנימייתית ושעבר את גיל 18, שהוריו חרדים משתי חצרות חסידיות שונות וקיים סכסוך מתמשך ביניהם 

דחיית תביעה נגד הידוע בציבור בעילת עושק

דחיית תביעה לפסק דין הצהרתי ששל תובעת את הידוע בציבור שלה לשעבר בין היתר בעילת עושק 

תביעה לעזבון של שתי ידועות בציבור

תביעתה של התובעת כנגד עיזבונו של המנוח, ליתן פסק דין הצהרתי בדבר זכויותיה הנטענות כידועתו בציבור (עת היה בין החיים, ט.ס), ולהצהיר כי מחצית מכל הזכויות מכל מין וסוג שהוא, אשר נצברו במהלך חייה המשותפים עם המנוח, (לטענתה, 11 שנים קודם לקיץ 1997, ט.ס), בין אם הזכויות הועברו בחייו של המנוח על שם בנו ונכדיו, ובין אם אלה ירשו את הנכסים לאחר מותו- הינם שלה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.