www.what2do.co.il

התערבות בית המשפט במצבי ניכור הורי במשפחה, באילו מקרים?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 04/11/2019
התערבות בית המשפט במצבי ניכור הורי במשפחה, באילו מקרים?

אחד הנושאים הטעונים בגירושים הוא נושא משמורת הילדים. לעיתים אחד ההורים מבטא את כעסיו כלפי ההורה השני בפני הילדים ובכך משפיע עליהם במודע ושלא במודע. תופעת הניכור ההורי באה על רקע פרידה בין ההורים, כאשר קטין מתרחק מאחד מהם עד לניתוק הקשר ללא הצדקה לכך. המצב נגרם ברוב המקרים כאשר אחד ההורים, המכונה ההורה המנכר, משכנע ומסית את הקטין לנתק את הקשר עם ההורה השני.


כאשר סוגיית הניכור ההורי מגיעה לפתחו של בית המשפט, הוא נוהג לבחון האם קיימת הצדקה אובייקטיבית לתופעה הנובעת מהתנהגותו של ההורה. אם הוא התרשם שאין הצדקה, תיבחר דרך פעולה מתאימה תוך שקילת נסיבות המקרה וחומרת הניכור.


אפשרות אחת היא קביעת הסדרי משמורת מדויקים בין ההורים והסדרת מנגנון לפיקוח על קיומם. אפשרות נוספת היא הפניית הילד לקבלת טיפול על ידי מטפל מוסמך במקביל להשארתו בסביבה של ההורה המנכר, תוך חיובו לשתף פעולה עם הטיפול. דרך פעולה נוספת וקיצונית יותר היא ניתוק מוחלט של הילד מההורה המנכר והעברתו לצד שלישי או להורה שסובל מהניכור.


הוצאה של ילד ממשמורת של הורה באמצעות צו העברת משמורת היא מצומצמת ונעשית רק במצבים חריגים שבהם הפגיעה שנגרמת לילד מהשארתו אצל ההורה המנכר. פגיעה כזו היא גדולה יותר מזו שתיגרם לו אם יעבור להורה שנפגע מהניכור או לגורמי הרווחה.


בית המשפט קבע שקיים ניכור הורי בין הילדים לבין אימם


בית המשפט לענייני משפחה בנצרת דן בעניינם של בני זוג גרושים ושלושת ילדיהם לאחר שהאם טענה כי האב מסית נגדה את הילדים ומונע מהם קשר איתה. במסגרת התביעה האם ביקשה למנות מומחה לשני ילדיה הקטינים ולהסמיכו לטפל בהם, כיוון שלטענתה הם במצב רגשי ונפשי קשה.


הסכם הגירושים של בני הזוג לשעבר קבע משמורת משותפת על הילדים וחלוקה שווה של זמני השהייה בין האב לבין האם. עם זאת בהסכם נקבע גם כי מרכז החיים של הילדים יהיה אצל האם והיא תיחשב למשמורנית.


האם טענה שהאב הסית נגדה את הילדים


האם טענה כי לאחר הפרידה התנהלו היחסים בינה לבין האב בצורה תקינה, אך לאחר טיול שערך עם הילדים בחוץ לארץ הוא דרש ממנה להשתתף. בעלות של חלק מהקניות בטיול. לגרסתה, היא סירבה לשלם לאב את הסכום שביקש וכך החל בין הצדדים סכסוך מתמשך שהשפיע באופן הרסני על יחסיה עם הילדים.


עוד נטען כי האב הסית נגדה את שני הילדים הקטינים והבת החיילת הבגירה והציג אותה בפניהם כחמדנית. לדבריה, המצב הדרדר באופן הדרגתי עד לשלב שבו כל הילדים ניתקו קשר עימה ועברו להתגורר אצל האב באופן בלעדי. נוסף על כך נטען שהילדים החלו לקלל ולהשפיל אותה עקב הסתה קשה ופרועה של האב נגדה.


האב טען שהאם נהגה באלימות כלפי הילדים


מנגד האב טען כי הוא מסכים למנות מומחה מאחר שהוא רואה את טובת ילדיו לפני הכל. הוא הוסיף כי האם זקוקה לקבל טיפול נפשי ולבחון את התנהלותה אל מול ילדיה, שכן לדבריו היא זו שנושאת באשמה הבלעדית להתנהגות הילדים כלפיה.


לפי גרסת האב, הוא ניסה למנוע את הדרדרות המצב המשפחתי בעוד שהאם נהגה בכוחניות ובאלימות כלפי הילדים, לכן הם בחרו לעבור להתגורר עימו. לדבריו, האם משפילה את הילדים ואינה קשובה לצרכיהם הרגשיים ולכן הם ביקשו לנתק כל מגע איתה.


עוד נטען כי הוא מעולם לא הסית את הילדים נגד האם ולא עירב אותם בסכסוך שלו איתה. לטענתו רצון הילדים הוא עצמאי ונבע מאלימות האם כלפיהם ומחוסר הבנתה את הצרכים שלהם, לכן הוא ביקש לשנות את הסדרי המשמורת לטובתו בהתאם לשינוי העובדות בשטח.


השופט ציין כי הקונפליקט שנוצר במשפחה אינו מטופל באופן מקצועי על ידי שני ההורים והילדים מסרבים לכל הליך טיפולי כפוי על ידי בית המשפט.


הילדים כועסים על האם אך מתגעגעים אליה


עוד צוין כי הילדים נמצאים בקונפליקט נאמנויות קשה ביותר והגיעו למצב שבו הם מסרבים לעמוד בקשר כלשהו עם האם. פסיכולוג שמונה על ידי בית המשפט קבע כי הילדים כועסים על האם אך במקביל מתגעגעים אליה ומעוניינים בקשר.


לפי קביעת הפסיכולוג הילדים נתונים בקונפליקט בין נאמנותם לאב לבין נאמנותם לאם והפתרון לבעיה טמון בעיבוד רגשותיהם במסגרת טיפולית פרטנית מתאימה. הפסיכולוג ציין כי האם לא מסוכנת לילדים ולכן אינה צריכה להיענש באמצעות החרמה טוטלית.


הניכור ההורי גורם לנזק ממשי לילדים


השופט הבהיר כי תופעת הניכור ההורי גורמת לנזק ממשי לילדים המצויים בסיטואציה שלומדים דרכי חשיבה מעוותות וכוללניות. בשל כך הם עלולים הגיב בחשדנות ובעוינות גם כלפי אנשים שאינם קשורים לסכסוך.


השופט קבע כי האב והילדים לא פונים לטיפול מיוזמתם ולכן אין מנוס מלחייב אותם לפנות לטיפול שיסייע להם לעבד את רגשותיהם ולהפיג את המצוקה הרגשית שבה הם נתונים. הוחלט כי לנוכח הניכור ההורי בין הילדים לאם, יש צורך בהליך טיפולי מורכב ומשולב של ההורים ושל הילדים כולל הדרכה ותיאום הורי.


כמו כן הוחלט לחייב את הילדים לקבל טיפול יחד עם האם וכן לקבל טיפול פסיכולוגי פרטני. האב חויב לשלם קנס של 2000 שקלים על כל מפגש טיפולי שאליו לא יגיעו הוא וילדיו. לא נפסקו הוצאות.


תמש (נצ') 4487-01-15

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
4.5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 2)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

סמכות אפוטרופוס בהליך גירושין

בתי המשפט נוטים להגדיר נושאים מהותיים בחיי הקטינים כגון מדור וחינוך כתלויים בהסכמתו של ההורה הלא משמורן. פעמים רבות ימנע בית המשפט מהורה משמורן להעתיק את מקום מגוריו באופן שימנע מההורה שאינו משמורן לראות את הילדים... 

הסדרי ראיה

הסדרי ראיה

מהם הסדרי ראייה? מה קורה במקרה בו אחד ההורים מפר את הסדרי הראייה?  

עירעור על פסק דין משמורת

פסק דין בעניין משמורת והסדרי ראייה אינו סופי, וניתן לפנות שוב לערכאה שהכריעה בעניין המשמורת בתביעה חדשה למשמורת/הסדרי ראייה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.