www.what2do.co.il

תביעת נזיקין בין בני זוג, האם בעל מכה ישלם פיצויים בגין כאב וסבל?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 22/07/2019
תביעת נזיקין בין בני זוג, האם בעל מכה ישלם פיצויים בגין כאב וסבל?

אישה שסבלה מהתעללות פיזית מצד בן זוגה לשעבר, תבעה אותו וזכתה בפיצויים בסך של 250 אלף שקלים בגין כאב וסבל.

 

אלימות במשפחה עלולה ליצור נזקים גופניים ונפשיים קשים, בייחוד בשל העובדה שהיא מתרחשת במקום שאמור להיות בטוח ומתבצעת על ידי אדם קרוב. החוק למניעת אלימות במשפחה נחקק במטרה לספק הגנה למי שנפגע מאלימות במסגרת המשפחה. לפי חוק זה, יש אפשרות בידי הקורבן לפנות לבית המשפט בבקשה להטלת סנקציות שונות על האדם האלים. בסנקציות אלו נכללים צווי הגנה והרחקה שונים, איסור על נשיאת נשק ועוד.


מקלטי הנשים המוכות בישראל אינם ריקים, ונשים רבות נזקקות להם בשל אלימות המופעלת כלפיהן וכלפי ילדיהן. למרות הנזקים הברורים שיכולים להיגרם מהפעלת אלימות פיזית ונפשית בתוך המשפחה, עד כה הענישה התמקדה בעונשים כמו הרחקה, מאסר וכדומה, שמטרתם הגנה על הקורבן והוקעה חברתית של מעשי האלימות, אך לא במתן פיצויים כספיים לקורבן עצמו בגין הנזקים שנגרמו לו.


בשנים האחרונות ניתן למצוא יותר מקרים שבהם אישה תבעה פיצויים כספיים בגין נזקי הגוף והנפש מבן הזוג האלים. ניתן לראות שהסעדים המשפטיים שעומדים לרשות קורבנות אלימות בתוך המשפחה, הורחבו לכדי כך שאישה מוכה יכולה לתבוע פיצוי כספי על הנזקים שנגרמו לה, מה שלא היה קיים בעבר. מגמה זו מהווה קומה נוספת במאבק החברתי והמשפטי בתופעת האלימות בתוך המשפחה.


הבעל היכה והתעלל, האישה תבעה פיצויים כספיים


אל בית המשפט לענייני משפחה בעיר חיפה הוגשה תביעה נזיקית בגין אלימות במשפחה. התביעה הוגשה על ידי אישה שביקשה לחייב את בן זוגה לשעבר בתשלום פיצויים בגין נזקים שנגרמו לה עקב מעשי אלימות שביצע בה ובילדיהם לאורך שנים רבות. הנתבע ריצה עונש מאסר בפועל בעת הגשת התביעה, עקב הרשעתו באלימות פיזית ונפשית כלפי התובעת.


על פי עובדות המקרה, בני הזוג נישאו באתיופיה, וכבר שם החלה מסכת ההתעללות בתובעת. לטענת התובעת בתצהירה, היא חיה לצד הנתבע כאשר היא נתונה למעקב תמידי על ידו, וחיה תחת איומיו הבלתי פוסקים שירצח אותה. הנתבע לטענתה אף תקף אותה תקיפות פיזיות חמורות, השפיל אותה וירד לחייה.


לטענת התובעת, הנתבע נהג בה כאילו הייתה חפץ מאז ומעולם, נתן לה מכות קשות וניתק אותה ממשפחתה ומסביבתה ובכך מנע ממנה ללמוד את השפה העברית. עוד טענה התובעת, שהמכות ומעשי ההתעללות הופנו גם כלפי ילדיהם המשותפים באופן כה חמור, עד שהרווחה נאלצה להתערב ולהוציא את רוב הילדים לפנימיות. בשל כך, חוותה התובעת ניתוק אלים וכואב מילדיה, אימהותה נשללה וחייה רוקנו מתוכן.


לעומתה, הנתבע הכחיש את המיוחס לו, למרות שהורשע בדברים בעבר ואף ריצה עליהם עונש מאסר בפועל. הנתבע טען שטענות התובעת נועדו לכסות על כך שהיא אלכוהוליסטית ובעלת בעיות יציבות נפשית. עוד טען, שהיא חיה אתו בהסכמה על פי מה שהיה נהוג בארץ המוצא שלהם.


התובעת קיבלה הכרה בנכות קבועה בשל מעשי הנתבע


האישה תבעה פיצויים בשל נזקים בלתי הפיכים שנגרמו לה בשל מעשי הנתבע. לטענתה, היא סובלת מדיכאון חמור, פוסט טראומה ומחשבות אובדניות. היא עוברת טיפולים בתרופות וחווה סיוטים ובעיות שינה עקב ההתעללות שחוותה. התובעת הוכרה כבעלת נכות קבועה, מצבה הכלכלי קשה והיא מתקיימת מקצבאות ביטוח לאומי.


התובעת צירפה לתביעתה מסמכים המוכיחים את דבריה באמצעות מומחה רפואי מטעם הביטוח הלאומי. האישה טענה שנישאה כאדם בריא אולם כיום איננה מסוגלת לעבוד לפרנסתה בשל מצבה הנפשי והפיזי. על נזקים אלו תבעה האישה פיצויים בגין אובדן כושר השתכרות עבור 11 שנה שחלפו, אובדן כושר השתכרות עתידי, הוצאות רפואיות בעבר ובעתיד, הפסד פנסיה עתידי, פיצוי בגין כאב וסבל ואובדן הנאות חיים, נסיעות והוצאות נוספות.


הנתבע לא ניסה להפריך את המיוחס לו


בית המשפט קבע שהנתבע לא התאמץ לסתור את המיוחס לו ולא טרח להציג ראיות סותרות או גרסה חלופית לסיפור. לעומתו, התובעת הוכיחה שיש קשר סיבתי בין מעשי האלימות שביצע בה הנתבע לבין מצבה הפיזי והנפשי הנוכחי, על ידי חוות דעת של מומחה רפואי. העדויות וההוכחות בעניינה לא הותירו ספק בכך שהנתבע ביצע בה את המעשים המיוחסים לו.


לדברי בית המשפט, יש לקבוע שיעור פיצויים הולם לחומרת המעשים, שכן אין מדובר באפיזודה חולפת אלא בעובדה שהתובעת הייתה יעד להתנהגותו האלימה של בן זוגה במשך שנים ארוכות. התובעת סבלה מאלימות פיזית ונפשית באופן יומיומי מצד בן זוגה לעיני ילדיה וכחלק משגרת חייה, וכן נאלצה לצפות בילדיה סובלים ומוכים בידי אביהם עד שלבסוף נלקחו ונותקו ממנה.


בית המשפט קבע שעל כל זאת הנתבע יחויב בתשלום של 250 אלף שקלים וכן בהוצאות משפט בסך של 15 אלף שקלים.


תמש (חי') 14-12-46489

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הלכת השיתוף

הלכת השיתוף

על אילו נכסים חלה חזקת השיתוף ... 

הסדר איזון משאבים

הסדר איזון משאבים

מהו הסדר איזון משאבים ? למי הוא מועיל ? על אלו נכסים הוא חל ? ועוד שאלות ותשובות רבות ... 

מדוע חשוב לערוך הסכם ממון בטרם הנישואין?

מהם היתרונות בעריכת הסכם ממון? ... מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.