www.what2do.co.il

מעבר דירה של משמורן, האם ניתן לעבור אל מעבר לקווי 67 ללא הסכמת ההורה השני?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 15/07/2019
מעבר דירה של משמורן, האם ניתן לעבור אל מעבר לקווי 67 ללא הסכמת ההורה השני?

הורה משמורן לילד בגיל הרך שהחליט להעתיק את מקום מגוריו אל מעבר לקווי 67, יכול לעשות זאת גם ללא הסכמת הצד השני לכך, במקרה שטובת הילד במגורים עם המשמורן תוכר בבית המשפט.


בחירתו של הורה משמורן להעתיק את מקום מגוריו בהתאם לרצונו, עלולה לעורר מחלוקת ואי הסכמה מצדו של ההורה השני. אי הסכמה בעניין המגורים תדרוש הכרעה בין שלושה אינטרסים, שכל אחד מהם חשוב בפני עצמו: אינטרס הקטין, זכות ההורה המשמורן לקבוע את מקום מגוריו ואורח חייו וכן זכות ההורה שאינו משמורן לקיים קשר רציף עם ילדו.


יציאה אל מעבר לקווי 67 כפגיעה אפשרית בקטין


על פי סעיף 25 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, בהיעדר הסכמה בין ההורים בכל הנוגע לענייני משמורת ומגורים, בית המשפט יהיה זה שיידרש להכריע לטובת הקטין, מתוך שאיפה שילדים עד גיל 6 יהיו אצל האם, על פי חזקת הגיל הרך, המוזכרת בחוק.


העתקת מקום מגורים חד צדדית על ידי הורה משמורן אל מעבר לקווי 67, עלולה להיות בעייתית במיוחד, בשל מעמדם הפוליטי והבטחוני של היישובים המצויים באזורים הללו. במקרה כזה, יבחן בית המשפט האם העתקת מקום המגורים לא פוגעת בקטין ובצרכיו, וכן לא פוגעת ביכולת ההורה השני למלא את תפקידו וחובותיו כהורה.


האם החליטה לעבור דירה לשומרון, האב התנגד למעבר


בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב יפו דן בתביעה להעברת משמורת שהגיש אב לילדה בת חמש נגד גרושתו ובעלת המשמורת על בתם. לפי עובדות המקרה, האם המשמורנית החליטה להעתיק את מקום מגוריה מגוש דן אל יישוב בשומרון המצוי מעבר לקו הירוק, והודיעה על כך לאב בהודעת טקסט, כשבוע וחצי לפני ביצוע המעבר.


לפי טענות האב, מעבר דירה של הקטינה לשטחים והימצאותה באזור המוקף כפרים עוינים, כשאת הדרך מלווים חיילים חמושים בנשקים שלופים, מהווה סכנה לביטחונה הנפשי והפיזי של הילדה ולכן יש למנוע את מעבר האם לשם. האב טען שהאם מסרבת למגן את רכבה ומונעת בכך הגנה על ילדתם וכן מסרבת להסיעה למקום מפגש בטוח יותר עמו.


נוסף על כך, האב טען שהוא חושש לצאת מתחומי הקו הירוק ולכן המעבר למיקום החדש יפגע בקשר שלו עם בתו הקטינה, וינתק אותו לחלוטין מהטיפול בה. כתוצאה מהמעבר לאזור בטחוני בעייתי וסירובו לסכן את עצמו, הוא לא יוכל להכיר את חבריה של בתו, את המרפאה בה היא מטופלת או את הצוות החינוכי המטפל בה.


במקביל להגשת התביעה, הוגשה על ידי האב בקשה דחופה להעביר את המשמורת על בתם לידיו עד תום ההליכים המשפטיים, שכן לטענתו המעבר ליישובי השומרון נעשה בניגוד לחוק הכשרות המשפטית. לטענת האב, האם ביצעה את המעבר מבלי להתייעץ אתו על כך או להודיע לו מספיק זמן מראש. בכך, לטענת האב, נהגה האם בחוסר תום לב ובמרמה, מדרה אותו מהחלטות על חיי בתם וניסתה להסתיר ממנו את המעבר כדי למנוע את האפשרות שיתנגד לו.


האם טענה: הילדה שמחה ומתפתחת יפה, המצב הבטחוני באזור איננו רעוע


לעומתו, טענה האם שנוח היה לאב שהיא נושאת בתפקיד ההורה המשמורן, ושעד כה לא נשמעה טענה אחת בעניין מצידו. לטענתה, האב ביקש לצמצם את זמני השהות עם בתו באמצע השבוע מיומיים ליום אחד, מה שמעיד על אמונו ביכולתה של האם לדאוג לקטינה ולספק את צרכיה.


האם טענה גם שבהסכם הגירושין עליו חתמו הצדדים אין קביעות שמונעות ממנה את הזכות לעבור אל מקום אחר. המעבר לשומרון נעשה במסגרת נישואיה הטריים לתושב האזור, וכשהאב עשה צעד דומה, הוא לא דיווח לאם כלל על כך.


באשר לסוגיה הביטחונית, האם טענה שהכתבות שצירף האב כהוכחות למצב הבטחוני הרעוע מתייחסות למציאות שהייתה באזור לפני למעלה מעשור וכי המצב הנוכחי שונה. מעבר לכך, הוסיפה האם, תהליך מיגון רכבה הושלם, בניגוד לטענת האב.


לטענת האם, המעבר התבצע בליווי ובייעוץ אנשי מקצוע, אשר דיווחו שהילדה שמחה במסגרת המשפחתית החדשה וכי היא נקלטה בגן בצורה טובה. האם ביקשה לדחות את תביעת האב לקבל את המשמורת על הילדה, בשל העובדה שהאם היא דמות משמעותית בחיי בתה והעברת המשמורת תזיק לה.


בית המשפט התייחס לחזקת הגיל הרך המוזכרת החוק


בית המשפט בחן את האינטרסים של שני הצדדים וקבע שלשני הצדדים זכויות בסוגיית המעבר למקום מגורים חדש, וברגע שהן מתנגשות זו בזו, יש להסתכל על טובת הקטין כדי לקבל החלטה.


בית המשפט ציין שישנם מקומות בתוך שטחי הקו הירוק, שחשופים לטרור ומצויים בסיכון בטחוני, ולכן אין להכריע את הדיון רק בהתחשבות בשיקול הביטחוני, בין השאר משום שטוב לקטינים שיגדלו בתחושת ביטחון, מתוך הידיעה שאפשר להתגבר על סכנות.


עוד נאמר, שבמקרה בו הורה משמורן מחליט להעתיק את מקום מגוריו אל מקום מרוחק באופן משמעותי, הוא צריך לקחת על עצמו השתתפות בנטל הנסיעה ולדאוג לקיומו של קשר איכותי בין הילד לבין ההורה השני.


בית המשפט פסק שלמרות שהאם עשתה דין לעצמה ותוך מידור האב מההחלטה, יש לשים לב לטובת הילדה ולבחון האם נכון לה להישאר עם אמה בהתאם לחזקת הגיל הרך המוזכרת בחוק. לפי חוות דעת של מומחה בית המשפט, הקטינה חשה מוגנת בביתה החדש עם אמה ומשפחתה החדשה והיא שמחה ומתפתחת באופן תקין.


לכן קבע בית המשפט, שטובת הקטינה מחייבת את השארתה במשמורת האם, ולהמשיך לגור איתה בשומרון, תוך השתתפות האם בחלק מנטל הנסיעות אל המפגשים עם האב.


תלהמ (ת"א) 17-06-1

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

סמכות אפוטרופוס בהליך גירושין

בתי המשפט נוטים להגדיר נושאים מהותיים בחיי הקטינים כגון מדור וחינוך כתלויים בהסכמתו של ההורה הלא משמורן. פעמים רבות ימנע בית המשפט מהורה משמורן להעתיק את מקום מגוריו באופן שימנע מההורה שאינו משמורן לראות את הילדים... 

הסדרי ראיה

הסדרי ראיה

מהם הסדרי ראייה? מה קורה במקרה בו אחד ההורים מפר את הסדרי הראייה?  

עירעור על פסק דין משמורת

פסק דין בעניין משמורת והסדרי ראייה אינו סופי, וניתן לפנות שוב לערכאה שהכריעה בעניין המשמורת בתביעה חדשה למשמורת/הסדרי ראייה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.