www.what2do.co.il

יישוב סכסוך בבית משפט לענייני משפחה, מהו ההליך?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 25/06/2019
יישוב סכסוך בבית משפט לענייני משפחה, מהו ההליך?

פירוק זוגיות, ובייחוד זוגיות של הורים לילדים, הוא סיפור כואב לכל המעורבים. פעמים רבות ילדים נקלעים אל תוך מריבות הוריהם ומוצאים עצמם קרועים בין הצדדים.

 

המחוקק הישראלי הבין את הנזקים הרגשיים שעלולים להיווצר ממלחמות בתוך המשפחה, ולכן בשנת 2014 נחקק חוק חדש: החוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה.

 

מהו החוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה?

 

חוק זה מחייב בני זוג שמתנהל ביניהם סכסוך משפחתי להגיש בקשה ליישוב סכסוך ליחידות הסיוע, לפני שיגישו תביעה בבית הדין הרבני או בבית המשפט לענייני משפחה.

 

מטרת החוק, היא לאפשר לבני הזוג לפתור את הסכסוך המשפחתי באמצעות שיחה וגישור ביניהם, עם התערבות משפטית מינימלית, מתוך הסתכלות על טובת ילדיהם המשותפים ומתוך הבנת מכלול ההשלכות של סכסוך משפטי כזה.

 

איך מתבצע הליך הגישור?

 

התהליך מתחיל עם הגשת בקשה ליישוב סכסוך על ידי אחד מהצדדים למזכירות ערכאה משפטית, המוסמכת לדון בתחום והנמצאת בתחום המשפטי של מקום מגורי בני הזוג, או במקום מגוריהם המשותף האחרון.

 

לאחר הגשת הבקשה, יוזמנו הצדדים לפגישה ראשונה ביחידת הסיוע. מטרת הפגישה היא להכיר את הצדדים ולהבין את אופי הסכסוך כדי לבחון דרכים להגיע להסכמות בדרכי שלום, ולכן לפגישה זו יגיעו הצדדים ללא עורכי דינם. לאחר מכן, יוזמנו הצדדים לעוד שלוש פגישות ביחידת הסיוע, לפי הצורך ולפי שיקול הדעת של צוות היחידה.

 

בפגישות יקבלו הצדדים מידע על ההשלכות של גירושין, החל מההשלכות המשפטיות והכלכליות, וכלה בהשלכות החברתיות והרגשיות. עוד יקבלו הצדדים מידע על האופנים השונים שבהם ניתן לפתור את הסכסוך בדרכי שלום ותוך שיתוף פעולה, ויוסבר להם על השירותים שבהם הם יכולים להיעזר לשם כך. בנוסף, יהיה ניסיון לקביעת הסדרי ראייה, מזונות אישה, החזקת ומזונות ילדים לתקופה שבה מוקפאים ההליכים המשפטיים של הגירושין לצורך הגישור.

 

ההזמנה לפגישות אלו, הקרויות פגישות מהו"ת (מידע היכרות ותיאום), היא בעלת משקל זהה להזמנה לבית משפט ומחייבת את שני הצדדים להיות נוכחים בהן.

 

מתי מבררים את הסכסוך בבית המשפט לענייני משפחה?

 

במקרה שבו הצדדים לא הצליחו ליישב את הסכסוך ביניהם במהלך הפגישות ביחידת הסיוע ואינם רוצים לנסות הליכים חלופיים, יישוב הסכסוך יעבור לדיון בבית הדין הרבני או בבית המשפט לענייני משפחה.

 

מי שיחליט באיזו ערכאה מבין שתי האפשרויות הללו יתברר הסכסוך, הוא הצד אשר הגיש ראשון את הבקשה ליישוב סכסוך. אם לא הוגשה תובענה על ידו, או שהוגשה רק לגבי חלק מענייני הסכסוך, רשאי הצד השני להגיש בקשה לערכאה מוסמכת לעניין לפי בחירתו.

 

מהם החסרונות בהבאת הסכסוך אל בית המשפט?

 

לפי החוק, בסמכות בית המשפט לענייני משפחה לדון בתובענות הקשורות בסכסוך בתוך המשפחה, כגון: תביעה למזונות, תביעה לאבהות או לאימהות, תביעה להחזרת קטין חטוף ועוד. שלא כמו בהליך יישוב הסכסוך ביחידת הסיוע, השופט אינו מנסה ליצור הבנה בין הצדדים או לגשר ביניהם לטובת כולם. השופט מעביר ביקורת על פעולות הצדדים ונוקט עמדה שמתאימה לחוקי המדינה. יישוב הסכסוך בבית המשפט עלול לגרור סנקציות על כל אחד מהצדדים, החל מחיוב פעולות מסוימות, דרך קנסות כספיים ועד למאסר בפועל בהתאם לחוק העונשין.

 

דוגמה ליישוב סכסוך משפחתי שכשל והגיע אל בית המשפט:

 

בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב - יפו נדרש לדון בתובענה ליישוב סכסוך משפחתי אשר הוגשה על ידי האב. בתובענה ביקש האב לסדר את ענייני הראייה עם בנו, קטין בן 15, לאחר שהקשר ביניהם נותק על רקע הסכסוך. השופט הכיר בכך שהליכי יישוב הסכסוך בין בני הזוג כשלו, ועל כן נדרש הוא לדון בנושא ולהכריע.

 

השופט בחן את פרטי המקרה והתייחס לכך שהאם לא ניסתה למנוע את הנתק בין האב לבנו וזאת משום שעל פי קביעת השופט, היא חשבה שבנה צדק. השופט סבר שהאם תירצה את הנתק ביחס המשפיל שנהג האב בילד לעיני חבריו, וכן בסירובו של האב לחתום על בקשה לדרכון זר לילדיו.

 

האם מצידה, טענה שאין לה מה לעשות בעניין, אך השופט לא קיבל טענה זו, משום שבעצם אי נקיטת צעדים לעידוד הקשר בין האב לבן, היא עודדה ניכור הורי וזוהי עבירה על החוק. השופט ציין שבמקרה דומה שבו האם לא צייתה להוראת בית המשפט לקביעת מפגש בין ההורים, הוטל עליה עונש מאסר בפועל.

 

השופט גזר סנקציות, הן על האם והן על הקטין, כמובן מבלי להפר זכויות בסיסיות של הילד. נקבע שעל הקטין להיפגש עם אביו פעם בשבועיים בבית קפה למשך שעה, ואם הפגישות לא יתקיימו, האם תידרש לשאת בתשלום של 5,000 שקלים. בנוסף קבע השופט, שהאב רשאי לנקוט בהליך מותאם, אשר במסגרתו יהיה ניתן לקבוע הליך טיפולי- בין אם הילד ירצה בכך ובין אם ייכפה עליו.

 

י"ס 21954-06-19

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

המדריך למתגרשים - דע את זכויותיך!

סברה נפוצה היא, אם כן, כי לגבר עדיף להגיש תביעות לבית הדין הרבני, ואילו לאישה עדיף לגשת לבית המשפט לענייני משפחה. עם זאת, יש לבחון כל מקרה לגופו ופעמים רבות עדיפה הגשת תביעה הפוכה מאמרה זו – בנסיבות המקרה... קראו עוד בפורטל משפחה 

גירושין בהסכמה

הליך משפטי מסורבל וממושך אינו הכרחי. במידה והינכם נמנים על ברי המזל שמעדיפים לסיים את ההליכים בצורה שקטה וחברית, ניתן כמובן להגיע לידי הסכם גירושין כולל ולהימנע מ"מלחמה כוללת".  

גירושין ללא הסכמה

בהיעדר הסכמה בין שני בני הזוג על נכונותם להתגרש, נדרש בן הזוג המעוניין להתגרש להוכיח כי עומדת לו עילת גירושין בגינה יש לחייב את הבעל לתת גט/ את האישה לקבל את הגט 

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.