www.what2do.co.il

כריכה בבית דין רבני לגבי חלוקת רכוש, באילו מקרים?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 20/05/2019
כריכה בבית דין רבני לגבי חלוקת רכוש, באילו מקרים?

במסגרת הליכי גירושין, כאשר אחד מבני הזוג מעוניין שבית הדין הרבני ידון בעניינים הקשורים לגירושין, ולא בית המשפט לענייני משפחה, הוא רשאי לכרוך אותם לתביעת הגירושין שנידונה בבית הדין הרבני.


סמכותו של בית הדין הרבני לדון בענייני גירושין מוסדרת בהוראת סעיף 1 לחוק שיפוט בתי דין רבניים (נישואין וגירושין). עניינים נוספים, הנלווים להליכי הגירושין, הוכנסו לגדר הוראת הכריכה, המעניקה לבית הדין הרבני סמכות מקבילה לסמכותו של בית המשפט לענייני משפחה.


בתביעת גירושין ניתן לכרוך עניינים שההכרעה בהם דרושה לשם סיום מהיר ויעיל של היחסים, כגון: חלוקת רכוש בין הצדדים, תביעת מזונות אישה, תביעה להחזר הוצאות בגין מזונות קטינים וכדומה.


מטרת הכריכה היא להימנע מהתדיינויות בשתי ערכאות נפרדות וכדי לרכז את כל העניינים בפני ערכאה אחת. בית הדין הרבני מכריע בשאלת הכריכה וכל עוד היא לא בוצעה, ניתן לבחור באיזו ערכאה משפטית ידונו נושאים אלה, אולם, מהרגע שבוצעה הכריכה, בית הדין הוא היחיד שרשאי לדון בהם.


מהם התנאים לביצוע כריכה?


כדי לבצע את הכריכה, הצד המעוניין בכך נדרש לציין בכתב התביעה כי בית הדין מתבקש להכריע באותו עניין ועליו להוכיח כי קיימים שלושה תנאים מצטברים:


האחד, תביעת הגירושין היא תביעה כנה שהוגשה מתוך רצון אמיתי של שני הצדדים להתגרש ולא מתוך כל מניע אחר. השני, הכריכה היא כריכה כנה שנעשתה מתוך רצון אמיתי להכריע בעניין זה בפני בית הדין הרבני. והשלישי, הכריכה נעשתה כדין ללא הצבת תנאים.


הכרעה בדבר סמכות בית הדין הרבני לדון בחלוקת רכוש


ביולי 2018, פתח הבעל הליך יישוב סכסוך בבית הדין הרבני האזורי אשקלון, שהסתיים בהודעת יחידת הסיוע. בעיצומו של הליך יישוב הסכסוך, פתחו הצדדים תיק אישור הסכם גירושין והגישו הסכם גירושין חתום שבו נכלל נושא הרכוש ובקשו זירוז הליכים לאישור ההסכם בבית הדין.


בית הדין קבע מועד נוסף לדיון אישור ההסכם. נקבע כי לאחר אישור ההסכם בית הדין יקדם את הליך סידור הגט. בינתיים, פתחו הצדדים זה כנגד זה מספר הליכים, תוך שהם מדלגים מערכאה לערכאה, לרבות הגשת תביעה למשמורת בבית משפט לענייני משפחה ופתיחת תיק מורדת בבית הדין.


הבעל הגיש אל בית הדין הרבני האזורי אשקלון, תביעת גירושין שכותרתה "תביעה לגירושין - כרוך בתביעת רכוש ובתביעת מורדת", ובה פירט את עילתו וביקש להתגרש ולפטור את עצמו מחיוב הכתובה. בפתח כתב התביעה ציין כי היא "לשם הפרוצדורה המשפטית בלבד", שכן הוגשה כבר תביעה זו. מנגד הגישה האישה תביעה רכושית לבית המשפט לענייני משפחה.


שופטת בית המשפט לענייני משפחה סברה כי לאחר עיון בתיק התביעה ולאור החלטת בית הדין הרבני, כי תיק הרכוש נותר על כנו ולא נסגר כאשר דיון קבוע, יש לברר את הבקשה בקדם המשפט שבמסגרתו תשמענה טענות הצדדים. אם וככל שתתקבל החלטת בית הדין הרבני בעניין סמכותו העניינית לברר תביעת הרכוש המונחת לפניו, הצדדים ימציאו לתיק עותק מהחלטת הרבני.


למרות בקשת האישה לדחות את מועד הדיון שנקבע ברבני עד להכרעת בית המשפט בנושא הסמכות, הדיון, שנסב על שאלת סמכות ותנאי הכריכה, התקיים במועדו. בפרוטוקול הדיון טען הבעל כי אם בית הדין יראה שלא לדון בעברי הוא יסכים להחלטתו.


האישה טענה כי בית המשפט לענייני משפחה, שבפניו הוצגה שאלת הסמכות ראשונה, הוא הערכאה המוסמכת להכריע בדבר הסמכות, ובית הדין נעדר סמכות מלדון ולהכריע בתביעה הרכושית מהטעמים הבאים: הבעל דרש לדון על פי הדין העברי ללא הסכמתה, חסרים תנאי הכריכה בתביעה הרכושית, וכתב התביעה לגירושין חסר תום לב ונועד לחסום אותה מלהגיש תביעותיה בבית המשפט.


לאחר שמיעת טענות הצדדים, ציין בית הדין כי לפי סעיף 9 לחוק שיפוט בתי הדין הרבניים וכן סעיף 13(ב) לחוק יחסי ממון שלפיו בעניין שחוק זה דן בו, ינהג גם בית דין דתי לפי הוראות חוק זה, כלומר אם הסכימו בעלי הדין לפני בית הדין להתדיין לפי הדין הדתי, לפיכך תביעה מסוג זה טעונה הסכמת שני הצדדים, ומשנעדרת הסכמה זו, הרי שאין בסמכותו של בית הדין לדון ולהכריע בה.


בנסיבות אלה קבע בית הדין כי אין לראות בתביעת הרכוש של הבעל כמונחת על שולחן הרבני, ולאחר קביעה זו התייתר גם הצורך להשיב אודות כנות הכריכה ותנאיה.


תיק 1183696/7
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הלכת השיתוף

הלכת השיתוף

על אילו נכסים חלה חזקת השיתוף ... 

הסדר איזון משאבים

הסדר איזון משאבים

מהו הסדר איזון משאבים ? למי הוא מועיל ? על אלו נכסים הוא חל ? ועוד שאלות ותשובות רבות ... 

מדוע חשוב לערוך הסכם ממון בטרם הנישואין?

מהם היתרונות בעריכת הסכם ממון? ... מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.