www.what2do.co.il

ביטול הסכם גירושין בבית הדין הרבני, באילו מקרים?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 02/05/2019
ביטול הסכם גירושין בבית הדין הרבני, באילו מקרים?

חזרה מהסכם גירושין בבית הדין הרבני אפשרית באחד משני המצבים הבאים: הראשון, חזרה חד צדדית לפני סידור הגט, שבה מודיע הצד שמסרב להתגרש על פי ההסכם. מטבעו של דבר, הסכם גירושין מותנה במהותו בגירושין, ולכן נידון בפסקי דין רבניים מקרה שבו צד חזר בו מההסכמה להתגרש, ואז ייתכן וההסכם בטל מכוח הסירוב לקיים את התנאי המהותי של הגירושין, אף אם לא נפלו פגמים בכריתת ההסכם.


השני, היא טענה שנפלו פגמים בכריתת ההסכם, ולכן הוא בטל מאליו. במקרה זה צריך לדון מכוח ההלכות הקבועות בחוק לביטול הסכם מחמת כפייה, כאשר נטל ההוכחה מונח על הצד המבקש לבטל את ההסכם.


תביעת בעל לביטול הסכם גירושין


אל בית הדין הרבני האזורי באר שבע הוגשה תביעת הבעל לביטול הסכם גירושין. על פי עובדות התביעה, בשנת 2011 נישאו הצדדים בנישואים שניים לאחר חתימת הסכם ממון. שניהם שמרו על דירות טרום הנישואין בערים שונות, אשר המשיכו לגור בהן, וביחד לסירוגין.


בשנת 2016, הגיש הבעל תביעת גירושין, בבקשה לסדר את ענייני הממון על פי הסכם גירושין, ובטענה שלאור הסכם הממון וכן לאור התנהלות האישה היא אינה זכאית לכתובה.


לאחר מספר דיונים, ולאחר ניסיון לנהל מו"מ כדי להגיע להסכם, שלא צלח, ביקש הבעל לסגור את התיק, ובית הדין נענה לבקשתו. בשנת 2017, הגיש הבעל שוב כתב תביעת גירושין וכריכה לתביעת נזיקין. התקיימו שלושה דיונים נוספים, שבהם הביעה האישה רצון עקרוני להתגרש, אך עמדה על כך שתקבל את כתובתה לפני סידור הגט. הבעל סרב, וטען שאינה זכאית לכתובה.


לטענת הבעל, האישה כפתה עליו את ההסכם בכך שסירבה לקבל את הגט עד שתקבל את כתובתה. עוד טען שבכך מנעה את חירותו, כאשר הוראות חוק היסוד כבוד האדם וחירותו מחייבות הגנה על כבודו וזכותו להחליט על גורל חייו, ועל הערכאות השיפוטיות, כולל בית הדין, לדאוג להגנה על זכות זו.


עוד נטען על ידי התובע כי האישה הביאה אותו למצב בריאותי ונפשי לא טוב, והוא סובל מלחץ דם ונאלץ לקחת כדורים פסיכיאטריים להפחתת העומס. מטרת האישה להישגים ממוניים, למרות הסכם הממון שביניהם, ולכן יש לבטל את ההסכם מדין מדבר שקר תרחק.


מנגד טענה האישה כי שמאחר שלהסכם ניתן תוקף פסק דין, למעשה מדובר בערעור, ולכן הבקשה הוגשה בחוסר סמכות, וכן הבקשה הוגשה בשקר, מכיוון שהיא לא הודתה שלא הייתה בגידה מצד הבעל, ואף יש לה ראיות חד משמעיות לכך.
האישה ציינה כי התובע היה מיוצג בעת חתימת ההסכם על ידי עורך דין וטוען רבני. זאת ועוד, כל המו"מ וההסכם נעשו בגלוי מול בית הדין אשר בחן וליווה את ההסכם. מדובר בגט שהבעל רצה, לא שנכפה עליו.


התובע חזר והצהיר ביום ההסכם את מוכנותו לתת 170,000 שקלים ולסיים. בפרוטוקול רשום במפורש שההסכם נחתם ברצון חפשי ואף נעשה עליו קניין. לטענת האישה, הסכם גירושין הוא חטיבה אחת, ולא ניתן לבטל חלק ממנו בלבד, כפי דברי הבעל שאינו רוצה לבטל את הגירושין אלא את התחייבות הממון.


כתובה שנכתבה לאחר הסכם ממון


הבעל טען שהסכם הממון טרום נישואין שולל את זכות האישה לכתובה בפקיעת הנישואין. בית הדין דחה טענה זו מאחר שאישה שאין לה כתובה אסורה לבעלה, גם אם ויתרה במפורש לפני או במהלך הנישואין. גם הטענה לגבי תוספת הכתובה נדחתה, מאחר שהכתובה נערכה לאחר הסכם הממון, הרי שהבעל התחייב לכך בעת החופה למרות ההסכם.


בית הדין ציין כי מהות תוספת כתובה היא התחייבות חוזית של הבעל לאשה בעת הנישואין, והסכם הממון לא שולל מהם את האפשרות לעשות התחייבות חוזית נוספת מאוחרת להסכם, כל שאין הוראה ברורה בהסכם לביטול או ויתור זכות זו.


בסופו של דבר, פסק בית הדין כי גם אם הבעל צדק בכך שהאישה לא הייתה זכאית על פי דין לכתובתה, אין בכך לפסול את הסכם הגירושין, אשר אופייה היא פשרה כוללת לסילוק כל תביעות וטענות, בין אם הן מוצדקות בין אם לאו. לכן, הסכם הגירושין, עם החיוב הכלול בו, שריר וקיים.


בית הדין קבע שאין בסיס לתביעת הבעל לשעבר לביטול הסכם הגירושין, לא הלכתית ולא משפטית, ועל פניו נראה כניסיון נואש להיפטר מהתחייבות בהסכמתו המלאה, ובמיוחד לאור התראת בית הדין, ראוי להשית עליו הוצאות גבוהות, המשקפות את מלוא הוצאות האישה בהגנה נגד התביעה, וכן במלוא הוצאות המדינה בבזבוז זמן שיפוטי יקר של בית הדין בטיפול התיק.


תיק 1069762/7

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

המדריך למתגרשים - דע את זכויותיך!

סברה נפוצה היא, אם כן, כי לגבר עדיף להגיש תביעות לבית הדין הרבני, ואילו לאישה עדיף לגשת לבית המשפט לענייני משפחה. עם זאת, יש לבחון כל מקרה לגופו ופעמים רבות עדיפה הגשת תביעה הפוכה מאמרה זו – בנסיבות המקרה... קראו עוד בפורטל משפחה 

גירושין בהסכמה

הליך משפטי מסורבל וממושך אינו הכרחי. במידה והינכם נמנים על ברי המזל שמעדיפים לסיים את ההליכים בצורה שקטה וחברית, ניתן כמובן להגיע לידי הסכם גירושין כולל ולהימנע מ"מלחמה כוללת".  

גירושין ללא הסכמה

בהיעדר הסכמה בין שני בני הזוג על נכונותם להתגרש, נדרש בן הזוג המעוניין להתגרש להוכיח כי עומדת לו עילת גירושין בגינה יש לחייב את הבעל לתת גט/ את האישה לקבל את הגט 

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.