www.what2do.co.il

תביעת אב לביטול חיוב מזונות לנער בהעדר כתב הגנה

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 16/04/2019
תביעת אב לביטול חיוב מזונות לנער בהעדר כתב הגנה

ניכור הורי הוא מושג חברתי ומשפטי, המתאר מצב שבו הבן מורד בכך שהוא מתנכר לאחד מהוריו או לשניהם. ההתנכרות יכולה לבוא לידי ביטוי, לאחר גירושין או פרידה ואף במהלך החיים המשותפים, בכך שהילד מתייחס אל הוריו כאל זרים, ושולל הלכה למעשה את קשר הטבעי שאמור להתקיים בין ההורים לילדים.


כיום ההלכה בבתי המשפט לענייני משפחה היא שבמקרים שבהם מתגלה ניכור הורי מובהק ניתן להפחית ממחויבות האב בתשלום מזונות קטינים, אף מתחת למינימום הנדרש וזאת במטרה להבהיר לאם ולילדים, בצורה ברורה, שלניכור ההורי יש גם מחיר כלכלי.


עם זאת, בתי המשפט נוהגים להפחית מדמי המזונות ולא לבטל אותם לחלוטין, זאת כדי לקיים איזון חברתי בין זכויות היסוד של הילדים לבין זכויות היסוד של האב, כאשר מצד אחד יש להתחשב בטובת הילד ולא ניתן לבטל את חובתו של האב לספק את צרכי המחיה כדי שהילדים לא יגיעו לחרפת רעב. ומנגד, יש להתחשב בצער שנגרם להורה כתוצאה מהניכור כלפיו ומאובדן זכותו הטבעית להורות.


תביעה לביטול חיוב האב במזונות קטין


אל בית משפט לענייני משפחה בתל אביב – יפו הוגשה תובענה של אב העותר לביטול חיובו במזונות לעניין מזונות קטין, כבן 15 וחצי, עקב התנכרות מצד הבן לאביו, כאשר האם מצדה לא הגישה כתב הגנה.


בית המשפט השתכנע כי התובענה נמסרה לאמו של הקטין, ועורכת דינו של האב אף עשתה למעלה מחובתה וניסתה ליצור עמה קשר טלפוני. לפיכך הסיק בית המשפט כי התעלמותה של האם עולה בקנה אחד עם המתואר בכתב התביעה.


כתב התביעה שהגיש האב גולל מערכת ממושכת של התנכרות של הבן לאביו, וגם אם בדרך כלל נהוג לתלות את ההתנהגות של הקטין בהורה המשמורן, כאשר במקרה זה מדובר באם, ואת האחריות לשמירת הקשר, הרי בגיל מסוים מוטלת אחריות גם על הקטין, קל וחומר כאשר הקטין מתקרב לגיל 16.


על פי המתואר בכתב התביעה, האם אשר לא טרחה להגיש כתב הגנה, עשתה לא מעט כדי שלא יתקיים קשר בין הקטין לבין אביו והצליחה לממש את רצונה זה. האב הוסיף וטען כי תחילתם של הדברים בסירובה של האם להקל בהכרה באבהותו.


ובכל מקרה, כמפורט בכתב התביעה, מדובר בקטין המתנכר בצד החמור של הדברים, תוך שהוא מקלל את אביו ומטיח בו האשמות ולא הועילה גם תובענה לאכיפת הסדרי ראייה שהגיש האב בשנת 2014, גם לא הפחתת המזונות בשל הסרבנות אשר הוגשה בשנת 2015.


בית המשפט ציין כי הפחתת מזונות של קטין בשל סרבנות קשר אינה ביטול גמור של המזונות. עם זאת, יש להביא בחשבון את תום הלב הדיוני ובנוסף את העובדה שהתובע זכאי ליטול פסק דין, את התנהגותה של האם כמשמורנית ואת המצב אשר נוצר נכנס לתחום אי החוקיות.


בית המשפט ציין כי על ההורים לדעת שכאשר עושה הורה אחר מאמצים למניעת ניכור הורי, אז ההתמדה שבחוקיות הניכור ההורי אמנם תביא תחילה להפחתת המזונות כחלק מארגז הכלים שמצוי ברשות בית המשפט, אך היא יכולה על נקלה, בפרוס דיני הצדקה, אולי אפילו לאחר גיל 6, להביא גם לביטול המזונות באותם מקרים מצומצמים שבהם מוצו כל האמצעים האחרים ואין עוד הצדקה לשימור קשר שאינו אלא תשלום מצד האב, הזוכה להתעלמות מוחלטת במקרה הטוב, מהצד השני.


במקרה זה, הליך נוסף התקיים בשנת 2016 וברור גם מהדיווח של שירותי הרווחה כי כל המאמצים כשלו. ולגופו של עניין, גם באין כתב הגנה, גם באין התייצבות מצד האם, זכאי התובע ליטול פסק דין.


הכלל הוא בדין שמזונות פוסקים או מבטלים מהיום שבו הוגשה הבקשה ליישוב סכסוך אולם במקרה זה קבע בית המשפט כי חיובו של התובע במזונות הקטין נשוא התובענה בטל לחלוטין מחודש נובמבר 2018, כלומר כחצי שנה לפני שהוגשה התביעה האחרונה, בנסיבות העניין חויבה הנתבעת בהוצאות התובע לידי הלשכה לסיוע משפטי, בסך של 2,000 שקלים.


תלה"מ 8976-02-19
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

קטינים, תביעת מזונות

כל קטין רשאי לתבוע מזונותיו מאביו, מבלי לייחס כל חשיבות למצבו הכלכלי של האב, ליחסיהם של ההורים או נסיבות פרידתם... מהם קטני קטינים? איך מחשבים דמי מזונות? מהם מזונות בדין צדקה? קראו עוד בפורטל דיני משפחה... 

תביעת מזונות, מידע משפטי

כללים להגשת תביעת מזונות, היכן מגישים תביעה למזונות ילדים ?  

מי חייב במזונות קטינים?

בהתאם לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות) מזונות קטינים נקבעים ע"פ הדין האישי ... 

חישוב מזונות ילדים, הכיצד?

כיצד מחשבים דמי מזונות הקטינים? האם האם תישא בדמי המזונות במהלך השירות הצבאי? במידה והאם עברה עם הילדים לדירה גדולה יותר, האם יישא האב במשכנתא? קראו עוד בפורטל משפחה... 

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אילו קטינים רשאים להגיש תביעת מזונות ילדים?

מהם מזונות ילדים? היכן ניתן לדון בהם? מתי ניתן להעביר תביעה למזונות הילדים לבית המשפט לענייני משפחה? האם הקטין יכול להגיש תביעה בעצמו למזונות? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.