www.what2do.co.il

רישום אדם כחסר דת במרשם האוכלוסין, מה התהליך?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 01/04/2019
רישום אדם כחסר דת במרשם האוכלוסין, מה התהליך?

שינוי אדם כחסר דת הוא צעד הצהרתי אשר ננקט ברוב המקרים על ידי יהודים, תושבי ישראל, בעיקר מטעמים אידיאולוגיים או מצפוניים, בעקבות תמיכה בהפרדת דת ומדינה. ישנם אזרחים המבקשים להירשם כחסרי דת עקב אי תמיכתם במוסדות וההלכות הרשמיים שקובעים את אופייה של הדת היהודית בארץ.


סעיף 19ג' לחוק מרשם אוכלוסין קובע כי יש צורך בתעודה ציבורית לצורך שינוי פריט הדת במרשם. על פי סעיף זה, שינוי בפרט רישום של תושב יירשם על פי מסמך שנמסר או על פי הודעה לפי סעיף 17 לחוק, שהציגו יחד אתה תעודה ציבורית המעידה על השינוי.


כדי לשנות את סעיף דת ולאום במרשם האוכלוסין, נדרש מסמך ממוסד רשמי של הקהילה הדתית שאליה המיר האדם את דתו, כי הוא אכן הומר רשמית ומקיים אורח חיים לפי חוקי ומצוות אותה הדת. במקרה של חסרי דת, לא קיים מוסד רשמי המנפיק מסמך כזה, לכן יש לקבל פסק דין הצהרתי מבית המשפט אשר ישמש כתחליף למסמך ממוסד דתי.


אדם מעוניין להירשם כחסר דת נדרש לפנות לבית המשפט עם תצהיר מנומק המסביר מהן הסיבות העומדות מאחורי בקשתו. ניתן להוסיף מסמכים ועדויות לכך כי הוא היה חסר קשר לדת במשך כל חייו, או להסביר מדוע החליט לנתק את הקשר לדת שאליה הוא משתייך. הרציונל העומד מאחורי הגשת הנימוקים וההסברים לרצון להירשם כחסר דת הוא לשכנע את בית המשפט שההחלטה מתקבלת מתוך הבנה של משמעות הצעד וללא פזיזות.

 

לאחר קבלת פסק דין הצהרתי, יש לפנות אל לשכת מרשם האוכלוסין במשרד הפנים ולהגיש את פסק הדין. מרשם האוכלוסין הוא מכשיר סטטיסטי ותפקיד פקיד הרישום הוא בעיקרו טכני. אם שוכנע בית המשפט כי הבקשה משקפת את רצונו הכן והאמיתי של המבקש, יש להיעתר לבקשתו. לפיכך, פקיד הלשכה במרשם האוכלוסין מבצע את שינוי הרישום במקום, והמבקש יירשם, על פי בקשתו, כחסר דת.


בקשה לרישום חסר דת מטעמי אידיאולוגיה


אזרח ישראלי, יליד 1983, אשר נרשם כיהודי בסעיפי הדת והלאום במרשם האוכלוסין עם לידתו, פנה אל בית המשפט המחוזי בתל אביב – יפו, וביקש להירשם כ"חסר דת" במרשם האוכלוסין. בית המשפט נדרש להכריע האם יש להצהיר כי המבקש הוא "חסר דת".


המבקש הצהיר כי הוא רואה את עצמו כאדם חסר דת וחסר אלוהים. לדבריו, הוא לא מגדיר עצמו כיהודי, הוא מעולם לא פעל כיהודי ואינו מקפיד על שמירת מצוות התורה. המבקש הצהיר כי הוא לא מאמין באלוהים ובדברי משה, ואף אינו רואה עצמו כיהודי חילוני ואינו רוצה כל קשר ליהדות.


המבקש טען כי קיימת לו זכות להירשם כחסר דת והוא אזכר פסקי דין שבהם נעתרו בתי המשפט לבקשות מסוג זה. עורכת הדין, המייצגת את רשות האוכלוסין וההגירה, מסרה בתגובתה, כי המבקש הגיש בשנת 2015 בקשה שדתו תשונה לעדה הלותרנית ואולם מאחר שלא מדובר בדת המוכרת בישראל, הוא ביקש לשנות את דתו ל"חסר דת" והוא נדרש להמציא פסק דין.


עורכת הדין טענה כי אם בית המשפט ישתכנע מאמיתות כוונתו, היא משאירה את הבקשה למתן פסק דין הצהרתי לשיקול דעתו והיא תכבד כל החלטה. בנסיבות אלה זימן בית המשפט את המבקש לדיון, כדי להיווכח כי אכן מדובר ברצונו הכן והאמיתי.


המבקש הצהיר כי מצא לנכון שהכי טוב לו מבחינה נפשית ורגשית להיות מוגדר חסר דת, ללא קשר לשום לאום או דת כלשהי. אין לו שום כוונה להיות בקשר עם העם היהודי ולהתחתן עם אישה יהודייה ולהיות כפוף באיזו שהיא צורה לחוקים החלים בהלכה.


המבקש הוסיף כי הוא עושה זאת בנפש חפצה ושנים נמצא במאבק זה. הוא לא רואה את עצמו כחלק מהעם היהודי, אין לו אמונה במשה או בנביאים ומבחינתו התנ"ך הוא בבחינת מעין בדיחה שהלכו אחריה והוא לא מתכוון להשתתף בזה. לדבריו אף אחד לא כופה עליו והדבר נעשה מרצונו מטעמי אידיאולוגיה.


בית המשפט השתכנע כי הבקשה משקפת את רצונו הכן והאמיתי של המבקש וציין כי הזכות להגדרה עצמית ומתן ביטוי להגדרתו האישית בתחום הדת, היא זכות יסוד המהווה חלק מכבוד האדם. מאחר שהרישום הוא ממילא סטטיסטי ואינו קובע מהותית כי על פי הדין היהודי הדתי המבקש מפסיק להיות יהודי, קבע כי יש להיעתר לבקשתו, לכן נתן פסק דין המצהיר כי המבקש זכאי להירשם במרשם האוכלוסין בפרט "דת" כ:"חסר דת".


ה"פ 13173-01-19
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 2)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.