www.what2do.co.il

פסק דין הצהרתי לתביעת אבהות, מה קבע בית המשפט?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 06/03/2019
פסק דין הצהרתי לתביעת אבהות, מה קבע בית המשפט?

תביעת אבהות היא הליך משפטי שנועד לקבוע אם אדם מסוים הוא אביו של הילד. בדרך כלל בית המשפט לענייני משפחה נוהג לשלוח את האב, הקטין והאם לבדיקה גנטית ובסיום ההליך נותן בית המשפט פסק דין המצהיר האם הנתבע הוא אביו של הילד או לא.


אם נקבע כי אותו אדם הוא האב, עליו לשלם מזונות לקטין ואף הוא יכול לדרוש זמני שהות עם הילד. בנוסף לקביעת אבהות יש השלכות ותוצאות גם לענייני ירושה, אפוטרופסות, אימוץ, כשרות יוחסין ועוד.


הסיכוי לקבלת תוצאה ברמת הוודאות הגבוהה ביותר, היא באמצעות בדיקת גנטית, אולם יש מקרים שבהם ניתן להוכיח אבהות שלא באמצעות בדיקה זו, אלא על בסיס ראיות בדבר נסיבות הורתו של הקטין. האפשרות להוכיח אבהות שלא באמצעות בדיקה גנטית, היא, בין היתר, בשל ההכרה בזכותו של הקטין לדעת מי הוא אביו, שהיא זכות המעוגנת בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו.


קביעת אבהות ללא בדיקת רקמות


אל בית משפט לענייני משפחה במחוז תל אביב הוגשה בקשת התובעת למתן פסק דין הצהרתי, המצהיר שהנתבע הוא אבי שלושת ילדיה. במקרה זה, בית המשפט הוציא צו לביצוע בדיקת רקמות והתובעת קבעה מספר מועדים לביצוע הבדיקה, אך הנתבע לא הופיע למרות שידע על המועדים שנקבעו מראש.


עקב אי התייצבותו בכל המועדים שנקבעו לבדיקת רקמות, עתרה התובעת בבקשה לביזיון בית המשפט. באוקטובר 2017, התקיים דיון, שאף אליו לא הופיע, למרות שנמסרה לו הודעה על כך, ובעקבות זאת ביקשה התובעת לקבל פסק דין הצהרתי, המצהיר על אבהותו של הנתבע על שלושת הקטינים, על בסיס ראיות שהציגה.


התובעת טענה כי היא הכירה את הנתבע לפני כ-11 שנים ועד לפני כשנתיים התגוררו ביחד. במהלך המגורים המשותפים נולדו שלושת הקטינים. לפני כשנתיים הצדדים נפרדו, לבקשת התובעת, מאחר שהנתבע לא הסתדר עם בנה הגדול מקשר אחר. גם לאחר הפרידה הנתבע שומר כל קשר רציף עם הקטינים וממשיך לבוא, מדי בוקר, לביתם, כדי לקחת אותם לבית ספר ואף לוקח אותם בשבתות למספר שעות ומתייחס אליהם כאביהם.


התובעת הציגה בפני בית המשפט תמונות מברית המילה של הבן הצעיר, שבה נכחו הנתבע ואמו, וכן הציגה תמונות מימי ההולדת של הילדים בגן, שבהן נכח הנתבע. בנוסף צירפה תצהיר של אמה, שממנו עלה כי הנתבע ניהל זוגיות ממושכת עם התובעת במהלך התקופה שבה הרתה ונולדו שלושת הקטינים. מתצהיר האם עלה כי לאורך השנים הנתבע לקח חלק בגידול הילדים ומאז שנותק הקשר בין הצדדים, הוא ממשיך להגיע מידי בוקר כדי לקחת את הילדים למסגרות החינוך.


התובעת טענה כי מאחר שהנתבע סירב לבצע את הבדיקה, חרף הניסיונות הרבים, יש מקום להתיר לה להוכיח את אבהותו של הנתבע על הקטינים בראיות. היועמ"ש עמד על ביצוע בדיקת רקמות והתנגד להוכחת אבהות בדרך אחרת שאינה באמצעות בדיקה זו.


התביעה הוגשה בחודש פברואר 2016, לפני כשלוש שנים, שבה התקיימו כארבעה דיונים, אך הנתבע בחר שלא להופיע ולא להגיש כל תגובה, המנמקת את סירובו שלא לבצע את בדיקת הרקמות.


הימנעות לבצע בדיקת רקמות מהווה ראיה בעלת משקל


בנסיבות אלה, שבהן בחר הנתבע, לסרב לביצוע בדיקת הרקמות, קבע בית המשפט כי מוצדק וראוי להתיר לתובעת להוכיח את אבהותו של הנתבע על שלושת הקטינים שלא באמצעות בדיקה גנטית וזאת מכוח עיקרון טובת הקטינים, כשטובת הקטינים הוא עיקרון על המנחה את בית המשפט בכל פסיקותיו.


בית המשפט סבר כי הימנעותו לבצע בדיקת רקמות, ללא מתן כל הסבר לכך, מהווה ראיה בעלת משקל רב לחובתו, שכן אילו סבר שהוא שאינו אבי הקטינים, סביר להניח שהיה מבצע את הבדיקה. לפיכך, סירובו, בצירוף הראיות שהובאו על ידי התובעת, הובילו את בית המשפט למסקנה שהתובעת עמדה בנטל הנדרש. בנסיבות אלה קבע בית המשפט שהנתבע הוא אביהם של שלושת הקטינים, וכן חייב אותו בתשלום הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין לתובעת בסך 10,000 שקלים.


תמ"ש 13026-02-16
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.