www.what2do.co.il

היעדר כוונת שיתוף בנכס ספציפי, מה המשמעות?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 04/03/2019
היעדר כוונת שיתוף בנכס ספציפי, מה המשמעות?

במסגרת הליך גירושין, יכולות להיות מחלוקות רבות ושונות בין בני הזוג, כולל תשלום דמי מזונות ילדים ומזונות אישה, קביעת משמורת ילדים וחלוקת הרכוש. לגבי מחלוקות בנושא רכוש, קובע חוק יחסי ממון, המיועד לבני זוג שנישאו לאחר 1.1.1974, איזון משאבים, שלפיו בעת קיום הנישואין, הרכוש בין בני הזוג נפרד, אך בעת גירושין, נערך איזון שווה לכלל הרכוש המשותף בין הצדדים.


עם זאת, חוק יחסי ממון קובע חריגים מסוימים, כמו לגבי נכס שעבר בירושה, דירה שהתקבלה במתנה, או שהייתה בבעלות אחד הצדדים לפני נישואין, כך שבמקרים אלה הסדר איזון המשאבים לא כולל את אותם הנכסים בעת ביצוע איזון משאבים.


כיצד ניתן להוכיח כוונת שיתוף ספציפי?


טענה של שיתוף ספציפי באה לידי ביטוי במקרים שבהם בן זוג, כאשר חלה על זוגיותו הסדר איזון המשאבים, טוען לכוונת שיתוף בנכסים, שלכאורה חוק יחסי ממון לא חל עליהם. לפיכך, שיתוף ספציפי הוא חריג שהתקבל בפסיקה, אשר היה רלוונטי בעבר להלכת השיתוף, גם על חוק יחסי ממון.


נטל ההוכחה מוטל על הצד הטוען לשיתוף. על כן, עליו להוכיח כוונת שיתוף בנכס ספציפי, על אף שהוא אינו אמור להיות זכאי לו, מכוח חוק יחסי ממון. הצד השני יכול לשלול את כוונת השיתוף באמצעות הסכם ממון, אשר קובע ומגדיר במפורש כי כל נכס חיצוני השייך לאחד מבני הזוג, יישאר שלו בתקופת הנישואים, ועל כן אין לחלק אותו במקרה של גירושין.


כדי להוכיח האם הייתה כוונת שיתוף מצד בן הזוג, מברר בית המשפט לענייני משפחה, או בית הדין הרבני, האם הצד השני התכוונן לשתף באופן שאכן מקנה לאחר זכויות ברכוש מסוים, באמצעות בחינת טיב היחסים, לרבות קיום חשבון משותף או הפרדה בין הרכוש במהלך הנישואין, משך תקופת החיים המשותפים, סוג הנכס, טיב וגודל ההשקעה וכדומה. אחת הדרכים הנפוצות להוכחת כוונת שיתוף בדירת מגורים היא כאשר בן הזוג הטוען לשיתוף השקיע כספים שהשביחו את הנכס.


היעדר כוונת שיתוף בדירה שניתנה בירושה


בית הדין הרבני הגדול ירושלים נדרש להכריע בעניין כתובה, שלא ברור אם נכללה בפסק דין קודם שבוצע מכבר, וכן היעדר כוונת שיתוף בנכס בחיי מריבה והפרדה רכושית על אף סיוע בבנייתו.


על פי עובדות התביעה, הצדדים היו נשואים 35 שנה. לפני כעשור התנהל הליך גירושין ובפסק דין שניתן בשנת 2008, טרם הגירושין, ניתנה החלטה רכושית שלפיה תועבר דירה שהייתה בבעלות משותפת לאישה, וכך לא תהיה כל תביעה נוספת, כולל כתובה. בנוגע לבית הרשום על שם הבעל שניתן לו בירושה נקבע כי הוא יישאר בבעלותו.


בפסק דין נוסף נקבע כי לאור תיקון של הערכת שווי הדירה, יהיה על האישה לשלם לבעל סך של 50,000 שקלים, ושאר התביעות הרכושיות משני הצדדים נדחות. בסופו של דבר הצדדים לא התגרשו ושבו לחיים משותפים.


עם זאת, העבירה האישה לבעל את הסך המדובר, והדירה נרשמה על שמה באופן בלעדי. לאחר מכן מכרה האישה את הדירה ורכשה דירה אחרת, ובמהלך השנים האחרונות נבנתה בשטח בית הירושה שעל שם הבעל יחידת מגורים נוספת.


בשנת 2018, הצדדים התגרשו והאישה תבעה כתובה, פיצוי וחלק בבית וביחידה. הבעל טען כי הכתובה נכללה בהסכם הדירה, וכי הצדדים ניהלו חשבונות נפרדים ובכלל זה לא היה שותף בדירת האישה בדירה ובשכירות שלה. הבעל הכחיש את טענותיה כי השתתפה בהשקעות בדירתו ובבניית היחידה וטען כי הן לא הוכחו ואינן מסתברות לפי כושר ההשתכרות שלה והוצאותיה. 


מנגד טענה האישה כי הדיון הראשוני נועד להפרדת רכוש לצורך מתן גט ובית הדין השתכנע שהדירה מגיעה לה בזכות ללא קשר לכתובה. במשך הזמן שהיו בשלום בית היה שיתוף, והיא שילמה ארנונה, רכשה חומרי בנייה וחתמה להלוואת משכנתה, לכן מדובר בהשתתפות פעילה בבנייה.


לאחר שמיעת הטענות, סבר בית הדין כי ישנן שתי גרסאות סותרות לחלוטין לגבי מה שהתרחש בצורת חייהם של הצדדים. אין ספק שהבעל קרא בתחילה לשלום בית ואחר כך היו מריבות ביניהם גם לאחר שחזרו לשלום בית. אך מנגד המשיכו הצדדים לחיות באותו בית ולגדל את הילדים ללא שנפרדו.


לאור הספקות וכאשר אין אפשרות להבאת ראיות נוספות, קבע בית הדין כי במקרה זה יש להגיע לפשרה הקרובה לדין ולהגדיל את סכום הפיצוי שקבע בית הדין הקודם לסך של 150,000 שקלים. לפיכך, חייב בית הדין את בעל כפשרה קרובה לדין בסך 150,000 שקלים, ודחה את טענות האישה לשותפות בבית וביחידה הנבנית על ידו.


תיק ‏ 1181877/1
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הלכת השיתוף

הלכת השיתוף

על אילו נכסים חלה חזקת השיתוף ... 

הסדר איזון משאבים

הסדר איזון משאבים

מהו הסדר איזון משאבים ? למי הוא מועיל ? על אלו נכסים הוא חל ? ועוד שאלות ותשובות רבות ... 

מדוע חשוב לערוך הסכם ממון בטרם הנישואין?

מהם היתרונות בעריכת הסכם ממון? ... מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.