www.what2do.co.il

התנגדות לשריפת גופה, מה קובע החוק?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 06/02/2019
התנגדות לשריפת גופה, מה קובע החוק?

שריפת גופה אינה מנוגדת לדין הישראלי, לתקנת הציבור או לאינטרס הציבורי, אולם ההלכה היהודית אוסרת על כך. בהיעדר מניעה חוקית למימוש רצונו החופשי של המת, יש לנהוג בגופתו כפי שציווה לפני מותו גם אם הוא ציווה על שריפתה ואף רצונו גובר על האינטרס והרצון של בני משפחתו.


ההלכה היהודית רואה בשריפת גופת הנפטר איסור חמור ביותר, ולפיה קיימת חובה לקבור את המת גם בניגוד לעמדה שהשמיע בחייו, מאחר ששריפת גופת הנפטר נחשבת כניוול המת וביזויו וכעונש קשה לנפטר. על פי ההלכה היהודית, כאשר אדם מורה לשרוף את גופתו אין לו חלק בתחיית המתים ונאסר על משפחתו לנהוג בכל מנהגי האבלות כגון: לשבת שבעה, לומר קדיש, לקיים אזכרות ועוד.


החוק בישראל אינו מכיר בצורת טיפול בגוית המת אלא בדרך של קבורה, לרבות לניתוח גופה לצרכים שונים, כגון לצורכי מחקר או לגילוי סיבת המוות, אשר עניינם הוסדר בחוקים מתאימים. המחוקק מתייחס להליך קבורה בלבד, בין אם מדובר בקבורה דתית או קבורה אזרחית חילופית, כשפירוש המונח קבורה הוא הנחת הגופה בקבר.


זכותו של אדם להיקבר על פי השקפתו


החוק הזכות לקבורה אזרחית חלופית משנת 1996, מתייחס לקבורה בלבד וקובע שזכותו של אדם להיקבר על פי השקפתו בלי להיזקק לשירותי חברת קדישא. כך שהנושא של שריפת גופה נותר פרוץ ולא נקבעו לגביו כל כללים בניגוד לקבורה דתית או אזרחית אשר הוסדרה בחוק ונקבעו לגביה כללים ברורים.


עם זאת, שריפת גופה נכללת בכיבוד רצון המת, שהיא נגזרת של חוק יסוד כבוד האדם וחירותו. שריפת גופה טומנת בחובה חשש גדול שתבוצע בדרך אשר לא תכבד את הנפטר, כך שבהיעדר איסור בחוק על שריפת גופה ובהיעדר כללים מוסדרים יכולים קרובי הנפטר, ללא כל פיקוח חוקי, לשרוף את הגופה בכל דרך שתראה להם.


צו מניעה לשריפת גופת אב שנפטר


אל בית משפט לענייני משפחה בתל אביב - יפו הוגשה בקשה למתן צו מניעה, על ידי בן המנוח למניעת שריפת גופת אביו. על פי עובדות התביעה, המנוח בן להורים שהושמדו באושוויץ, אשר הלך לעולמו בתחילת שנת 2019, ממחלה קשה. המנוח הותיר אחריו ארבעה ילדים: שלוש בנות, בן שחזר בתשובה ובן זוג.


בן זוגו ובנותיו של המנוח טענו שהוא אמר להם, בהזדמנויות שונות, שברצונו להימנע מלוויה וקבורה בעלת סממנים דתיים והוא מעוניין שגופתו תישרף והם מבקשים למלא את רצונו. הבן טען מנגד שאביו לא סיפר לו על רצונו שגופתו תישרף, למרות יחסיהם הקרובים ולמרות שהוא כיבד את חזרתו בתשובה. הבן הוסיף וטען שהעובדה שאביו לא גילה לו על כך מטילה ספק אם זה אכן היה רצונו המוחלט.


בית המשפט שוכנע כי המנוח ביקש מבן זוגו ומבנותיו לשרוף את גופתו, וכן שוכנע בכנות מעדותו של הבן שאביו לא גילה לו על רצונו זה. כאשר אי הגילוי מעלה ספק קטן, שמא רצונו לא היה כה החלטי, שאם היה כזה הגיוני, היה שישתף את בנו, שכן דווקא הבן הוא הנפגע הקשה ביותר מבחירה זו, לאור אמונתו הדתית ולאור העובדה שהוא היחיד שיכול לומר עליו קדיש.


בית המשפט ציין כי לא ניתן לקבור אדם אלא לאחר קבלת רישיון קבורה, אולם לגבי שריפת הגופה לא נדרש כל רישיון לשריפתה וניתן לעשות זאת מיד ולמנוע על ידי כך את האפשרות לחקירת סיבת המוות. כמו כן, לחברה שבאמצעותה רצו בני המשפחה לשרוף את הגופה, אין כל רישיון לעסוק בשריפת גופות והיא אינה תחת כל פיקוח חוקי.


על אף שבן זוגו ובנותיו העידו על כוונתו ויש לקיים את רצון המנוח ולהבטיח שרצון זה יקוים בדרך שתבטיח את כבודו, ניתן לעשות כן רק לאחר קביעת כללים מפורשים שיסדירו מי הם הגופים הרשאים לעשות זאת ואת אופן התנהלותם.


לפיכך נקבע כי מתן אישור לרצון המנוח לשרוף את גופתו ללא הסדרה חוקית וקביעת כללים אינה ממלאה אחר מטרת כבוד חוק האדם וחירותו. בנסיבות אלה, ולאור הודעת בן הזוג והבנות שהם מסכימים לבקשת הבן לקבור את המנוח, אישר בית המשפט את הסכמתם לקבור את המנוח ולהימנע משריפת גופתו.


תמ"ש 74691-01-19
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ירושות בישראל - מיהו יורש?

ירושה - היורשים ע"פ חוק הירושה הם למעשי בני משפחתו הקרובים ביותר של המוריש: בן זוגו, ילדיו, נכדיו, הוריו, אחיו, אחייניו, סביו ... 

מתי חשוב לעשות צוואה

בכל מקרה בו אינכם מעוניינים בחלוקת עיזבונכם כמו שקובע חוק הירושה, קיים הכרח להכין צוואה ע"פ אחת הצורות המנויות בחוק ... 

התנגדות לצוואה

בכל מקרה בו קיים חשש כי הצוואה נעשתה בשל אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, ניתן עקרונית להגיש התנגדות לצוואה... 

עצות לעריכת צוואה

בהתאם לחוק הירושה, רשאי המצווה לצוות שיורש יזכה בעיזבונו, כולו או חלקו, בהתקיים תנאי מסוים או בהגיע מועד מסוים. המוריש יכול, למשל, לצוות שנכדיו יזכו בחלקים ... 

צו ירושה

להגיש בקשת צו ירושה ... מילוי הטופס, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ...  

צו קיום צוואה

בקשות לצווי ירושה / קיום צוואה / מינוי מנהל עיזבון קבוע תוגשנה ללשכת הרשם לענייני ירושה בשלושה עותקים, כאשר לאחד מהם יצורפו המסמכים המקוריים וכל הנדרש עפ"י תקנה 14 לתקנות הירושה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? 

חוק הירושה, התשכ"ה 1965

חוק הירושה קובע כיצד יש לערוך צוואה, מי היורשים החוקיים ומה קורה עם העיזבון כאשר אין צוואה חוקית.  

חוק הצהרות מוות, התשל"ח 1978

חוק הצהרת המוות מכריז על מותם של אנשים שעקבותיהם נעלמו במשך תקופה ארוכה וקיימת סברה שבם לא בין החיים. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.