www.what2do.co.il

האם כתובה שנכתב בה סכום מופרז מחייבת את הבעל?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 04/02/2019
האם כתובה שנכתב בה סכום מופרז מחייבת את הבעל?

הכתובה היא מסמך משפטי מחייב שמקורו בתורה. הוא מוענק לכלה במעמד החופה ונועד להגן עליה במקרה של פרידה. המסמך משמש כהסכם ממון בין הצדדים, ומפרט את חובות של הבעל כלפי אשתו, ומחייב אותו במזונות אישה במקרה של גירושין או התאלמנות, כדי שהיא לא תישאר חסרת כל.


האישה יכולה לדרוש מהבעל את כתובתה, בעת הליכי גירושין, במקרים שבהם היא נותרה פגועה, וכאשר לא היה בהתנהגותה פגם שיכול היה לגרום לבעל לרצות לסיים את היחסים, כמו במקרים של בגידת הבעל באישה, כאשר הוא יזם את הגירושין וסירב לשלום בית על פי דרישתה. האישה זכאית לדרוש את סכום הכתובה גם במקרים של אלימות פיזית ומילולית, השפלות ויחס בלתי הולם, או אם נודע לה על מחלות נפש שמהן סובל בעלה, והיא לא ידעה על כך לפני הנישואין.


עם זאת, האישה אינה זכאית לקבל את סכום הכתובה אם היא בגדה בעלה, או אם התגלה לבעל שהיא סובלת ממחלה כלשהי שהוא לא היה מודע לה לפני החתונה, וגם אם היא המאיסה את עצמה על בעלה בהתנהגותה, והוא הוכיח בפני בית הדין הרבני כי לא נותר לו אלא לגרש אותה.


התאריך הלועזי של החתונה הוא סכום הכתובה


בית הדין הרבני האזורי חיפה נדרש להכריע האם כתובה שנכתב בה סכום מופרז מחייבת את הבעל, כאשר סכום הכתובה הוא התאריך הלועזי של החתונה 7.1.1999 בסך של 711,999 שקלים.


על פי עובדות התביעה, הצדדים נישאו בשנת 1999 ונולדו להם שלושה ילדים. באוקטובר 2014, עזב הבעל את הבית והגיש תביעת גירושין. בתחילת שנת 2017, הגישה האישה תביעת כתובה בסך 711,999 שקלים. כעבור חודש הצדדים התגרשו לאחר שהאישה הסכימה לגירושין, בכפוף לדיון בתביעת כתובה לאחר סידור הגט.


האישה טענה כי במשך שנות הנישואין תמכה בבעלה ועזרה לו, נשארה בבית בהחלטה משותפת כדי לגדל את הילדים בעוד שהוא התעלם ממנה והפנה לה כתף קרה. הבעל עזב את הבית בהחלטה שקיבל לבדו ולמרות התנגדותה והפצרותיה להישאר או לפחות לגור ביחידת דיור כדי לנסות לבחון את הפרידה. לדבריה הסיבה לעזיבת הבית היא מערכת יחסים שניהל עם אישה אחרת ואף מקשר זה נולד לו ילד מחוץ לנישואין.


הבעל טען מנגד כי במשך שנות הנישואין סבל מהתנהגות רודנית ושתלטנית של אשתו שפגעה בו והשפילה אותו. השיא היה כאשר הבן סבל ואיבד את החשק לחיות, עבר ממסגרת חינוכית אחת לשנייה ובבית גברו החיכוכים בין הילדים לאמם, ובעקבות זאת בין הקטין לאחותו, והאב, לדבריו, נאלץ לגשר בין הצדדים עד אשר האם מאסה במצב שיצרה וביקשה שיעזוב עם הקטין את הבית המשותף וכך עשה.


הצדדים עברו בדיקת פוליגרף לבירור המחלוקת


כאשר זומנו הצדדים לדיון בסידור הגט, הם הסכימו לעבור בדיקת פוליגרף לבירור השאלות בכל העניינים העומדים על הפרק. בבדיקה נמצא שהאישה דוברת אמת בכך שטענה שלא היא יזמה את עזיבת הבעל את הבית, וכן שלא בגדה בבעלה במהלך חיי הנישואין. מנגד נמצא הבעל דובר שקר בכך שאמר שהאישה אמרה לו לעזוב את הבית, אך נמצא דובר אמת בכך שאמר שלא קיים יחסי מין עם אישה אחרת ושאין לו ילד מחוץ לנישואין.


בית הדין ציין כי למרות שסכום הכתובה עומד על 711,999 שקלים, עורך דינה של האישה אמר בדיון בבית הדין שהסכום הוא 180,000 שקלים. האישה טענה כי היא אינה זוכרת זאת, ולבית הדין נראה שבאמירה שסכום הכתובה הוא 180,000 שקלים לא הייתה מחילה על הכתובה או תביעה בסך מופחת, אלא אמירה בטעות הנובעת מחוסר ידיעה או חוסר זיכרון של סכום הכתובה, ובפרט שהדבר נאמר על ידי עורך דינה התובעת ולא על ידי התובעת עצמה.


עם זאת, עורך הדין גילה חוסר אחריות בהתנהלותו, והיה עליו להקפיד לבדוק לפני תביעת הכתובה מהו סכום הכתובה שתובעים ולצרף לכתב התביעה את הכתובה עצמה. במקרה זה הדבר לא נעשה, לאורך כל כתב התביעה סכום הכתובה שנתבע לא נכתב והכתובה לא צורפה והדבר מהווה לא פחות מרשלנות ובפרט שבדיון עצמו עורך הדין טעה והטעה את בית הדין ועלול היה לגרום נזק לאישה.


בסופו של דבר קבע בית הדין כי במקרה זה אין ראיה ברורה שהאישה היא זו שאחראית על הקרע בחיי הנישואין, לכן היא זכאית לכתובתה. עוד קבע כי סכום זה ודאי שלא נכתב לשם תשלומים ואין ספק שמסדר הקידושין שהסכים לרשום סכום זה בכתובה לא היה מודע לתאריך הלועזי ולקשר בין התאריך לסכום הכתובה ואם היה יודע היה מסרב בכל תוקף למעשה זה, שאינו אלא מעשה ליצנות. לפיכך נקבע כי על הבעל להעביר לאישה סך של 120,000 שקלים בגין כתובתה.


תיק ‏1087883/4
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

מהם מזונות אישה?

בהתאם לדין העברי, יש לאישה עקרונית זכות לתשלום מזונות ("מזונות אישה") בגובה רמת החיים שהורגלה אליה ... 

מתי תובעים מזונות אישה?

כל עוד קשר הנישואין שריר וקיים, ניתן עקרונית לתבוע מזונות, אולם חשוב להדגיש כי לא ניתן לתבוע מזונות רטרואקטיבית וחיוב הבעל במזונות האישה, אם ייקבע, ייקבע רק החל מיום הגשת התביעה ... 

איך מגישים תביעה למזונות האישה?

כללים להגשת תביעת מזונות ... 

סירוב תשלום מזונות אישה

סירוב הבעל לשלם לאשתו מזונות כפי המגיעים לה, בין אם יש לו יכולת והוא מסרב לעשות כן, ובין אם מפני שהוא מסרב לצאת לעבודה ולהשתכר, יכול עקרונית לתת לאישה את הזכות לדרוש את חיובו במתן גט. ... 

גובה המזונות ומה כולל החיוב במזונות

בדומה למזונות ילדים, גם החיוב במזונות אישה מורכב מצרכיה של האישה במובן הרחב של המילה, היינו לצד צרכים בסיסיים דוגמת מדור מזון לבוש ובריאות, יכול החיוב במזונות לכלול אף החזקת רכב, נסיעות, קוסמטיקה, מכון כושר וכו’. 

מדור ספציפי, מזונות האישה

לצו מדור ספציפי שניתן ע"י בית הדין הרבני ישנה חשיבות רבה, משום שהוא עלול לעכב, לתקופות משתנות את מכירת הבית בו מתגוררים בני הזוג ... 

מתי ניתן לשנות פסק דין מזונות?

במקרה בו קיימה יחסי אישות עם מישהו אחר... 

סירוב הבעל לשלם מזונות

במקרה כזה, קיימות שתי אפשרויות לגביית המזונות... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.