www.what2do.co.il

סמכות נמשכת לבית הדין בתביעות רכוש, באילו מקרים?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 17/12/2018
סמכות נמשכת לבית הדין בתביעות רכוש, באילו מקרים?

על פי עקרון הסמכות הנמשכת, כאשר מכריעה אחת משתי הערכאות, בין אם בית משפט לענייני משפחה ובין אם בית דין רבני, בעניין מסוים, כגון: הסכם גירושין, חלוקת רכוש, דמי מזונות אישה וכדומה, תוך שימוש בסמכות מקורית, תמשיך אותה ערכאה ותחזיק בסמכות להכריע בהתדיינות נוספת שתהיה בין הצדדים באותו עניין.


התנאים ההכרחיים לסמכות נמשכת הם: סמכות שיפוט מקורית לערכאה שמלפניה ניתן פסק הדין בעבר, שאלת מזונות האישה נדונה והוכרע בה לגופה בעבר, ונושא הנתון לשינוי בעל אופי מתמשך. עם זאת, כאשר מדובר בתביעת מזונות ילדים, והילד אינו צד להסכם, לא יחול עליו הכלל של הסמכות הנמשכת, כך שהוא רשאי לפנות לאיזו ערכאה שהוא רוצה, בין אם רבני ובין אם אזרחי.


סמכות נמשכת בתביעות רכוש


כאשר מוגשת תביעת גירושין לבית דין רבני ניתן לכרוך במסגרת התביעה עניינים נוספים, זאת לפי סעיף 3 לחוק שיפוט בתי דין רבניים. הכריכה מקנה סמכות לבית הדין לדון בעניינים נוספים הנלווים לתביעה וההכרעה בהם דרושה לצורך סיום יעיל של יחסי הצדדים המתגרשים.


בבית הדין הרבני האזורי ירושלים נידונה סוגיית הסמכות הנמשכת בתביעות רכוש של בית הדין שאישר הסכם גירושין. בפני בית הדין הוגשה טענת האישה לגבי סמכותו לדון בשאלת הרכוש, המעלה את הטענה כי מאחר שמדובר בהסכם גירושין שנחתם ב 2003 ותיק הגירושין נסגר, נמצא שהטענות הרכושיות הנוכחיות של הבעל אינן בסמכות בית הדין.


בסוף שנת 2017, לאחר עיון בבקשה, נתן בית הדין החלטה שהסמכות הנמשכת לעניין המזונות מסורה לבית הדין והוא מוסמך להבהיר את החלטותיו מהעבר. בהחלטה זו התברר שגם בנושא הרכוש, שבו לא קיים לכאורה תיק עיקרי, הסמכות הנמשכת מסורה לבית הדין.


סמכות בית הדין לעניין הבהרת ההסכם


מאחר שבחלק מהטענות מדובר בהבהרה של הסכם הגירושין שניתן לו תוקף על ידי בית הדין, אין ספק שהוא מוסמך להבהיר את ההסכם, ומאחר שאישר את ההסכם, הוא יהיה מוסמך להבהיר גם את כוונתו והבנתו בפירוש דבריו.


על פי הפסיקה האזרחית, סמכות בית הדין עדיין נמשכת, כבר בפתיחת התיק ובדיונים לפני בית הדין, מאחר שהצדדים מסרו את עניין הרכוש לבית הדין שמתחילה ומראש הוסמך לדון בנושא למשך כל התקופה שהחוק האזרחי נותן לו סמכות, שכן הסמכות החוקית של בית הדין היא מכוח החוק והפסיקה, ומשהצדדים כרכו ומסרו את הנידונים שביניהם אליו, הם מסרו אותם לבית הדין כפי הערך החוקי שיש לסמכותו.


על פי עובדות התביעה, בשנת 2003 פתחה האישה תיק נוסף לגירושין. בתיק הגירושין השני הצדדים דנו בעניין הרכוש בפני בית הדין ובכך כרכו את נושא הרכוש בתביעת הגירושין. בדיון נוסף שנערך בבית הדין והועלה ונדון בפירוט עניין הרכוש, ובכך מתמלא בחינת דן, וכן האישה הסכימה שנושא הרכוש יידון בבית הדין


סמכות בית הדין בתביעות רכושיות חדשות


לאחר שנמצא כי אין מחלוקת לגבי הסוגיה שהסמכות העיקרית והנמשכת מסורה לבית הדין מכוח "דן ופסק" ומכוח הסכמת הצדדים לפני מתן הגט, נקבע שגם התביעות החדשות לכאורה שמעלה הבעל בעניין דמי שימוש נכנסות תחת כנפי סמכות בית הדין ואינן בגדר תביעה חדשה שאינה במסגרת סמכות בית הדין.


הסיבה לכך היא שהסכם הגירושין שנחתם בסופו של יום, לאחר דיונים, צופן בקרבו את הצורך להזדקקות עתידית אפשרית של בית הדין בנושא הרכוש, מאחר שההסכם כולל תנאים עתידיים, לפי זה ניתן לקבוע שבית הדין "לא קם מכיסאו" לעניין נושא הרכוש. נמצא כי ההסכם מנחה הליכים עתידיים ברכוש, לרבות חלוקת הדירה רק לאחר הגיע הילדים לגיל 18, ונמצא שבית הדין עדיין הערכאה המוסמכת לבדוק שההסכם אכן מתממש וששום צד אינו פועל כנגד ההסכם.


במקרה זה, הוגשה תביעה שעילתה הפרת הסכם שקיבל תוקף של פסק דין ותביעה לפיצויים בגין ההפרה. פסיקת בית המשפט העליון הקובעת כי בית הדין הרבני אינו מוסמך לדון בתביעה לאכיפת פסק דין, ובכלל זה ההתייחסות לסוגיה זו בהלכת אמיר, עוסקת בתביעה מסוג הזה, ונראה כי, ככלל, מדובר בתביעה שעניינה רכושי.


ואולם, בתיק זה אין ספק שבית הדין עדיין לא קם מכיסאו, שכן שהסכם הגירושין שניתן לו תוקף של פסק דין צפה פני עתיד ועדיין לא הסתיים, לרבות מכירה עתידית של הדירה ולפיכך ברור שכל הנידונים הקשורים בדירה ובמכירתה, לרבות שאלת דמי השימוש ועוד, מסורים לסמכות בית הדין הרבני.


בסופו של דבר נמצא כי הסמכות, הלכתית וחוקית, מסורה לבית הדין מכוח סמכות נמשכת, שכן הצדדים דנו בפני בית הדין בענייני הרכוש, וההסכם שנחתם מותיר לו את הסמכות להכריע בנושאים שיעלו בהמשך על הפרק מכוח אותו הסכם.


תיק 677417/19

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הלכת השיתוף

הלכת השיתוף

על אילו נכסים חלה חזקת השיתוף ... 

הסדר איזון משאבים

הסדר איזון משאבים

מהו הסדר איזון משאבים ? למי הוא מועיל ? על אלו נכסים הוא חל ? ועוד שאלות ותשובות רבות ... 

מדוע חשוב לערוך הסכם ממון בטרם הנישואין?

מהם היתרונות בעריכת הסכם ממון? ... מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.