www.what2do.co.il

קנס על בגידה לפי הסכם ממון, האם אפשר להכניס סעיף פיצויים להסכם?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 25/11/2018
קנס על בגידה לפי הסכם ממון, האם אפשר להכניס סעיף פיצויים להסכם?

במסגרת הסכם ממון, שנערך בין בני זוג נשואים או ידועים בציבור, ניתן להכניס סעיף המטיל קנס כספי במקרה של בגידה, כך שאם צד אחד יבגוד, יהיה עליו לפצות את בן הזוג בסכום קבוע, מוגדר ומוסכם מראש. הפיצוי יכול להיות סכום כספי מוגדר, דירת מגורים משותפת, חלק בעסק המשותף וכל אפשרות אחרת המתאימה לנסיבות ומקובלת על שני הצדדים.


למי מתאים לערוך הסכם ממון?


חוק יחסי ממון בין בני זוג קובע כי בעת פטירה או גירושין זכאי כל אחד מבני הזוג למחצית מהרכוש והממון המשותף שצברו בני הזוג במהלך הנישואין. כאשר בני הזוג נשוי מעוניינים כי במקרה של גירושין יופרדו הנכסים, כך שיהיו שייכים לכל אחד בנפרד ולא יחולקו באופן שרירותי על פי הוראות החוק, הם רשאים לעשות זאת בצורה מפורשת על ידי עריכת הסכם ממון.


באמצעות הסכם ממון, מחליטים בני הזוג בעצמם על התנהלות החיים המשותפים ומונעים סכסוכים על רכוש, אי הבנות, סחיטה ופגיעה בילדים ובבני משפחה אחרים במקרה של גירושין. ההסכם יכול להכיל נושאים רבים הנוגעים להתנהלות כלכלית בין בני הזוג ומטרתו ליצור מנגנון מוסכם המתייחס לניהול משק הבית וחלוקת רכוש בעת פרידה.


חלוקת נכסים במקרה של פרידה


הסכם יחסי ממון נועד להגדיר כיצד יחולקו נכסים משותפים של בני זוג נשוי במקרה של פרידה וסיום הנישואין. הסכם ממון יכול לסייע במקרים ובמצבים שונים, כך לדוגמה הוא עוזר לשמור על נכסים קודמים, כאשר בני הזוג מגיעים מרקע כלכלי שונה או מתחתנים בשנית, ובבעלותם נכסים שצברו בנישואיהם הקודמים. ההסכם מאפשר בקלות רבה יותר לשמור על הרכוש שצברו לפני הנישואין.


הסכם ממון יכול לסייע גם בנישואין מאוחרים, להגן על הרכוש שלא יפגע במקרה של גירושין, ולהגן על ילדים מנישואים ראשונים. ההסכם יכול למנוע את החשש אצל הורה שנישא בשנית ויש לו ילדים מנישואיו הראשונים, כי ילדיו מנישואים קודמים יפגעו כלכלית בעת גירושין או לאחר מותו.


ההסכם יכול למנוע מצב שבו עיכוב הגט מהווה אמצעי לחץ או אמצעי כפייה על הצד המעוניין להתגרש. כמו כן, במקרה של ידועים בציבור, ההסכם מועיל לצורך הסדרת ענייני הרכוש בין בני הזוג, כדי למנוע מצב שבו יאלצו לחלוק את הרכוש שווה בשווה גם כאשר לא התכוונו לכך.


סעיף בגידה במסגרת הסכם ממון


אחד מהסעיפים בהסכם ממון, יכול להתייחס לבגידה ותשלום פיצוי מוסכם מראש לבן הזוג הנבגד. קיימת חשיבות רבה לאופן ניסוח הסעיף, ואף להגדרת מעשה שנחשב לבגידה, שיכול להיות בדרגות שונות, כמו: התכתבות ושליחת תמונות עירום לאדם אחר, נשיקה או קיום יחסי מין עם פרטנר אחר ועוד.


לפיכך, ישנה חשיבות רבה לאופן ניסוח סעיף הבגידה במסגרת הסכם ממון, כאשר אחת השאלות הנפוצות היא כיצד מוגדרת בגידה ואילו מעשים נחשבים לבגידה. שאלה נוספת שעולה היא מהי רמת ההוכחה הנדרשת ביחס לבגידה כדי להפעיל את סעיף על פי ההסכם. בהסכמים שבהם הסעיף לא מנוסח כראוי, עלולים הצדדים למצוא את עצמם בהתדיינות משפטית ארוכה בבתי משפט לענייני משפחה, או בבית דין רבני, ולעסוק בשאלה האם בן הזוג בגד או בת הזוג בגדה בצד השני.


תוקף משפטי של סעיף בגידה


בתי המשפט לענייני משפחה מכבדים, מאשרים ואוכפים סעיפים בהסכמי ממון אשר קובעים פיצוי כספי על בגידה. הכלל מנחה בבתי המשפט לענייני משפחה הוא חופש החוזים, ובאופן עקרוני כלל זה מנחה גם בבתי דין רבניים. כמו כן, בבית דין רבני לא ניתן להתגרש ללא עילת גירושין ובהיעדר הסכמה, לפיכך סעיף בגידה בהסכם לא אמור לעמוד בניגוד לתקנת ציבור כלשהי, למעט הטענה הרווחת ביחס למקרה שבו הבעל בגד ולשם כך נועדה הכתובה המחייבת אותו לפצות את האישה במקרה של בגידה.


בני הזוג יכולים להסכים לגבי סכום הפיצוי הכספי בהתאם לבחירת הצדדים ונסיבותיהם. במסגרת ההסכם ניתן לקבוע כי הפיצוי יהיה סכום קבוע ומוגדר מראש, או שהצד הבוגד ישאיר לצד הנבגד את דירת המגורים, את חלקו בעסק המשותף ועוד אפשרויות המתאימות לצרכים ולנסיבות של בני הזוג.


ניתן לערוך הסכם ממון לפני הנישואים או במהלכם. זוגות במעמד של ידועים בציבור רשאים לערוך את החוזה גם ללא חתונה. בני זוג שטרם נישאו יכולים לאשר את ההסכם אצל נוטריון או אצל רשם הנישואין במועצה הדתית שבה נרשמו לנישואין, ואולם הסכם שנערך לאחר החתונה או הסכם שנחתם בין ידועים בציבור, יש לאשר בבית משפט לענייני משפחה או בבית דין רבני, רק לאחר שבני הזוג הוכיחו בפני השופט כי הם מבינים את משמעותו והשלכותיו, והוא נערך מבחירה חופשית, המקובלת על שני הצדדים.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הסכם ממון שלא אושר

עקרונית, הסכם ממון בטרם נישואין שלא אושר ע"י הערכאה משפטית הקבועה בחוק ... הינו חסר תוקף משפטי, וככזה לא ניתן לתבוע את קיומו 

מה ניתן להכיל בהסכם ממון?

חשיבותו העיקרית של הסכם ממון היא בהסדרת חלוקת הרכוש והממון בין בני הזוג. באופן זה מוגדרים מראש זכויות ונכסים של כל אחד מבני הזוג ... 

שינוי הסכם ממון

האם ניתן לשנות או לבטל הסכם ממון לאחר שאושר?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.