www.what2do.co.il

האם כספי ירושה ששימשו לרכישת בית משותף מתחלקים בגירושין?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 25/10/2018
האם כספי ירושה ששימשו לרכישת בית משותף מתחלקים בגירושין?

בהתאם לסעיף 5(א) לחוק יחסי ממון, עם התרת הנישואין זכאי כל אחד מבני הזוג למחצית שווים של כלל נכסי בני הזוג, למעט נכסים מסוימים אשר מוצאים מבסיס האיזון, כולל נכסים שהיו להם לפני הנישואין או שהתקבלו במתנה או בירושה במהלך תקופת הנישואין.


לפיכך, כספי ירושה שמקבל כל אחד מבני הזוג במהלך חיי הנישואין אינם מהווים נכס בר איזון, אולם בהתאם להלכה הפסוקה, כספי ירושה שמוזגו והוטמעו ברכוש משותף, כמו במקרה של רכישת דירת מגורים שרשומה על שני הצדדים בחלקים שווים, נחשבים למשותפים. כך שאין בעובדה שאחד מבני הזוג תרם יותר מבן הזוג השני לרכישת הנכס ממקורותיו העצמיים, כדי להפריך את הנחת השיתוף והאיזון העולה מרישום הנכס בבעלות משותפת.


האם התובעת זכאית להשבת כספי הירושה?


בית משפט לענייני משפחה בטבריה נדרש להכריע, במסגרת תובענה רכושית בין בני זוג, האם האישה זכאית להשבת כספים שאותם קיבלה בירושה מהוריה במהלך חיי הנישואין, אשר שימשו לרכישת דירתם של הצדדים, הרשומה על שמם בחלקים שווים.


על פי עובדות התביעה, ביולי 2006, הצדדים נישאו, ולאחר כעשר שנות נישואין, בשל סכסוך בין השניים, בסוף חודש ספטמבר 2016, התובעת עזבה את בית המגורים המשותף. בהתאם להסכמת הצדדים מועד הקרע נקבע לתחילת אוקטובר 2016. 


לאחר הפרידה, האם העתיקה את מקום מגוריה יחד עם שני ילדיהם הקטינים, ללא הסכמת האב. בהמשך הסכימו הצדדים על פיצול המשמורת, באופן שכל הורה יהיה הורה משמורן על אחד מהילדים, כאשר האם וקטין אחד יתגוררו במקום אחד ואילו האב והקטין הנוסף יתגוררו במקום שני.


בהמשך העתיקה האם את מקום מגוריה ומגורי הקטין שנותר במשמורתה למקום חדש, שוב, ללא הסכמת האב. בשל הקושי לקיים זמני שהות ומשיקולים נוספים של טובת הקטינים, בית המשפט הורה לאם לשוב ולהתגורר בכל ישוב שתבחר קרוב יותר לאב, וככל שלא תעשה כן, יעבור הקטין שבמשמורתה למשמורת האב. בסופו של יום, משהודיעה האם שאין בכוונתה להעתיק את מקום מגוריה, נקבע כי שני הקטינים יהיו במשמורת האב.


כספי הירושה שימשו לרכישת דירת מגורים


במרץ 2018, הצדדים התגרשו ובמהלך הדיון הגיעו להסכמות לגבי כלל המחלוקות הרכושיות ביניהם, למעט בכל הנוגע לסך של 109,000 שקלים, כספי ירושה שקיבלה התובעת, אשר שימשו לטענתה לרכישת ביתם המשותף.


הצדדים רכשו את הבית בשנת 2013, בעלות של 490,000 שקלים, והנכס נרשם על שמם בחלקים שווים. הצדדים מימנו את רכישת הבית, באמצעות משכנתא, הלוואות מגורמים שונים, ובנוסף באמצעות שימוש בכספים שהיו בחשבון הבנק על שמה של התובעת, חשבון שאליו הופקדו כספי ירושה שקיבלה, כולל סך של 109,000 שקלים שבמחלוקת.


במהלך ההליך המשפטי, ביתם המשותף נמכר. ולאחר כיסוי המשכנתא ושאר החובות, נותר לדון בשאלה האם יתרת כספי התמורה, צריכה להיות מחולקת בחלקים שווים, כטענת הנתבע, או שמא התובעת זכאית למלוא הסך של 109,000 שקלים שמקורם בכספי הירושה שקיבלה.


בית המשפט ציין כי בהתאם לסעיף 5(א) לחוק יחסי ממון, במצב של עירוב ומיזוג נכסים של בני זוג, לרבות נכסי ירושה, אשר מוטמעים בנכסים משותפים או בחשבון בנק משותף, הכספים הופכים להיות משותפים, ואין מקום להתחקות אחר מקורם. וכאשר נרשמת דירת מגורים משותפת על שם שני הצדדים בחלקים שווים ואין הסכם ממון הקובע אחרת, הדירה שייכת לשני הצדדים בחלקים שווים, ללא קשר למידת ההשקעה של כל אחד מהצדדים ברכישה.


פירוק שיתוף בנכס משותף נעשה ללא קשר למידת ההשקעה


בהתאם להלכה הפסוקה, פירוק שיתוף בנכס משותף, נעשה ללא קשר למידת ההשקעה של כל צד בנכס, שכן ההנחה היא שבני זוג התכוונו לאיזון ולשוויון, וכל תרומה של צד אחד היא בגדר ויתור או מתנה של צד זה לצד האחר. במקרה זה, התובעת אינה זכאית לקבל את הכספים שהשקיעה בדירה המשותפת לאחר שנרשמה בחלקים שווים על שם שני הצדדים, למרות שמקורם של הכספים בכספי ירושה, אשר אינם מהווים חלק מבסיס האיזון.


בית המשפט השתכנע כי גם אם התובעת טענה שתמיד הבהירה לנתבע כי מדובר בכספי ירושה שלה, היא הודתה שכאשר רצו לרכוש דירה, הופקדו לחשבון זה כספי הלוואה שהנתבע לקח מהבנק, בסך של 40,000 שקלים, משום שלדבריה, הם היו מודעים לכך שאם הכספים ייכנסו לחשבון המשותף, הם ייבלעו בין כל החובות ולא תהיה שום אפשרות להפריד ביניהם.


בנסיבות אלה הורה בית המשפט כי מלוא התמורה שהתקבלה ממכירת הבית לאחר כיסוי כל החובות של הצדדים בהתאם לפסק הדין החלקי ולאחר כיסוי ההוצאות הכרוכות במכירת הדירה, תחולק בחלקים שווים ביניהם, ותביעת התובעת להשבת הסך של 109,000 שקלים נדחתה.


תלה"מ 44176-01-17
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הלכת השיתוף

הלכת השיתוף

על אילו נכסים חלה חזקת השיתוף ... 

הסדר איזון משאבים

הסדר איזון משאבים

מהו הסדר איזון משאבים ? למי הוא מועיל ? על אלו נכסים הוא חל ? ועוד שאלות ותשובות רבות ... 

מדוע חשוב לערוך הסכם ממון בטרם הנישואין?

מהם היתרונות בעריכת הסכם ממון? ... מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.