www.what2do.co.il

ביטול צו ירושה בעקבות הטעיית בית הדין

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 30/12/2013
ביטול צו ירושה בעקבות הטעיית בית הדין

לבית הדין הרבני במרכז הארץ, הגיעה בקשה לביטול צו הירושה, שניתן שלא כדין, עקב הטעיה במכוון של יתר היורשים והסתרת אח נוסף.

 

העיזבון כולו הועבר לאח אחד, לאחר ששבעת אחיו חתמו על וויתור

 

בשנת 2009 נפטרה אלמנה, ולה תשעה ילדים. בעקבות מותה של האם פתחו שמונה ילדים תיק ירושה ובו ביקשו מבית הדין מתן צו ירושה בעיזבונה. במהלך מתן ההצהרה בדיון ובמסמכים שהגישו היורשים לתיק ובמתן העדויות, האחים טענו בעקביות כי לאם שמונה ילדים בלבד.

שבעה אחים ויתרו על חלקם בעיזבון לטובת אח אחד. ולאחר סיום ההליכים נתן בית הדין צו ירושה ולפיו עיזבון המנוחה עובר בשלמות אל האח.

 

האח התשיעי שהוסתר ביקש לבטל את צו הירושה

 

במסגרת התביעה התברר שבתיק הירושה נטען כי לאם המנוחה שמונה ילדים בלבד, בשעה שקיים בן נוסף, שדבר קיומו הועלם מבית הדין. בשלב ראשון הוצא צו ביניים האוסר את השימוש בצו הירושה, עד למתן החלטה על ידי בית הדין.
לבקשתו של הבן שהושמט הצטרפה גם אחותו, ושניהם טענו יחד כי צו הירושה הוצא במרמה, על סמך נתונים כוזבים, כאשר יתר האחים העלימו במכוון את קיומו של הבן הנוסף. האח התשיעי טען כי הוא אינו מסכים לתת לבית הדין את הסמכות להוצאת צו הירושה.

 

הבן התשיעי היה מסוכסך במשך שנים רבות עם אמו

 

הבן שזכה כביכול בכל כספי הירושה, טען להגנתו, כי הוא הבן היחיד מבין כל אחיו ששמר על קשר הדוק עם אמו, לדבריו, האם היתה מסוכסכת שנים רבות עם שאר הילדים ואף אמרה כי הבן שהושמט מבית הדין, אינו קיים מבחינתה, והוא מצידו ויתר בעבר על זכויותיו בעיזבון. לכן האחים לא ציינו כי יש בן נוסף, מתוך אחריות לרצון האם ומתוך דאגה למשפחה.

עוד הוסיף היורש הזמני, כי אחותו שהצטרפה לתביעה, ויתרה על זכויותיה בעיזבון והסכימה להגשת צו הירושה ללא האח הנוסף, האחות השיבה, כי היא לא הבינה שמדובר על סכומי כסף, אלא על ויתור הקשור לכלי רכב.

 

צו ירושה ניתן רק לאחר שכל היורשים נותנים לבית הדין סמכות

 

במהלך הדיון המשפטי, התפתחה מריבה קשה בין האחים, שכללה גם חילופי מהלומות ביניהם והופסקה בעקבות התערבותו של מאבטח שהוזעק לאולם. לאחר שהרוחות נרגעו, קבע הדיין כי יחסי הבן עם אמו כלל לא רלוונטיים והכריע חד משמעית לטובת התובע.

הדיין הסביר כי בית הדין רשאי להוציא צו ירושה רק כאשר כל היורשים נותנים לו סמכות. כאשר אחד היורשים מתנגד לכך, הוא מנוע מלתת צו ירושה. במקרה הזה היורשים הטעו במכוון והעלימו מבית הדין את קיומו של יורש נוסף, לכן צו הירושה ניתן בטעות ובחוסר סמכות. מאחר שהאח התשיעי אינו נותן סמכות, דינו של צו הירושה להתבטל.

 

צו הירושה בוטל בעקבות ההטעיה של היורשים

 

בית הדין הוסיף כי צו הירושה היה מתבטל, גם אם לא הייתה מוגשת תביעה, אם היה נודע לו לאחר מתן צו הירושה שקיים בן נוסף. לכן אין צורך לבדוק כלל האם לאחות יש זכות להגיש את התביעה, לאחר שוויתרה על זכויותיה, כפי שטען היורש.
צו הירושה בעיזבון בוטל כתוצאה מהטעיה של היורשים. והמבקשים זכאים לקבל הוצאות משפט בסך 3000 ₪ מהאח היורש. באופן יוצא מהכלל, לא נפסקו כנגד היורש, הוצאות לטובת אוצר המדינה, על כך שהטעה את בית הדין והביא לקיומם של הליכים מיותרים. 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ירושות בישראל - מיהו יורש?

ירושה - היורשים ע"פ חוק הירושה הם למעשי בני משפחתו הקרובים ביותר של המוריש: בן זוגו, ילדיו, נכדיו, הוריו, אחיו, אחייניו, סביו ... 

מתי חשוב לעשות צוואה

בכל מקרה בו אינכם מעוניינים בחלוקת עיזבונכם כמו שקובע חוק הירושה, קיים הכרח להכין צוואה ע"פ אחת הצורות המנויות בחוק ... 

התנגדות לצוואה

בכל מקרה בו קיים חשש כי הצוואה נעשתה בשל אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, ניתן עקרונית להגיש התנגדות לצוואה... 

עצות לעריכת צוואה

בהתאם לחוק הירושה, רשאי המצווה לצוות שיורש יזכה בעיזבונו, כולו או חלקו, בהתקיים תנאי מסוים או בהגיע מועד מסוים. המוריש יכול, למשל, לצוות שנכדיו יזכו בחלקים ... 

צו ירושה

להגיש בקשת צו ירושה ... מילוי הטופס, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ...  

צו קיום צוואה

בקשות לצווי ירושה / קיום צוואה / מינוי מנהל עיזבון קבוע תוגשנה ללשכת הרשם לענייני ירושה בשלושה עותקים, כאשר לאחד מהם יצורפו המסמכים המקוריים וכל הנדרש עפ"י תקנה 14 לתקנות הירושה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? 

חוק הירושה, התשכ"ה 1965

חוק הירושה קובע כיצד יש לערוך צוואה, מי היורשים החוקיים ומה קורה עם העיזבון כאשר אין צוואה חוקית.  

חוק הצהרות מוות, התשל"ח 1978

חוק הצהרת המוות מכריז על מותם של אנשים שעקבותיהם נעלמו במשך תקופה ארוכה וקיימת סברה שבם לא בין החיים. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.