www.what2do.co.il

תקיפת בת זוג - האם האישה תקבל פיצויים?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 27/01/2021
תקיפת בת זוג - האם האישה תקבל פיצויים?

אישה אשר נפגעה בגין אלימות בעלה הגישה תביעת פיצויים לבית המשפט לענייני משפחה. בני הזוג היו נשואים מספר רב של שנים, ובמהלך שנות נישואיהם נולדו להם ארבעה ילדים. בשנת 2004 גבה טורא בין הצדדים, לטענת האישה עקב אלימות הבעל ולטענת הבעל עקב מתן עיני האישה באחר.

 

בעקבות כעסו, פנה הבעל לנקוט באמצעים אלימים נגד אשתו והאחרונה הגישה כנגדו תלונה במשטרה (וזכתה גם לצו הגנה).

 

      קראו עוד בתחום:

 

בתום ההליכים הפליליים בעניינו, הורשע הגבר בעבירות של איומים, חבלה במזיק לרכב, תקיפה של בת זוג תוך גרימת חבלה של ממש, ותקיפה סתם של בת זוג. ההליך האזרחי בין הצדדים הגיע לבית המשפט לענייני משפחה, ובגררא לתוצאות המשפט הפלילי של הבעל, הגישה האישה גם תביעה נזיקית.

כיצד פוסקים פיצויים בגין אלימות בתוך המשפחה?

ככלל, בהליך שהינו נזק גוף, יש לדרוש הוכחה דווקנית של רכיבי הנזק. השופטים ציינו, כי במקרים בהם עסקינן בנזקי גוף ’בתוך המשפחה’, ניתן ליתן פתרונות של אומדן גלובלי.

 

גישת בית המשפט לענייני משפחה, כפי שהתפתחה בשנים האחרונות, היא שעקרונית יש לתת עדיפות לדרך החישוב הקונוונציונאלית והמפורטת העשויה ברוב המקרים להביא לתוצאה מדויקת וצודקת. עם זאת, כאשר אין בפני השופט מספיק נתונים אובייקטיביים המאפשרים חישוב כאמור, אזי מציאת הפתרון בדרך האומדן הגלובאלי הינה לגיטימית ואף רצויה.

השופט פוסק על פי המשפט העברי

בעקבות העדר קיום של נתונים אובייקטיבים לגבי הנזקים שנגרמו לאישה כתוצאה מתקיפת בעלה, השופט ראה לנכון להסתייע במשפט העברי. השופט ציין בפסק הדין את פריט הנזק "בושת", המתייחס להשפלתה ולביזויה של אשה.

 

במקום זה ניתלה השופט באילן גבוה וציטט את פסיקת המשנה:

 

"פרע ראש האשה בשוק - נותן ארבע מאות זוז ... ומעשה באחד שפרע ראש האשה בשוק, בא לפני רבי עקיבא וחייבו ליתן לה ארבע מאות זוז".

 

השופט פנה להסביר את הפסוק באופן בו הסכום של מאתיים זוז מבטא במשפט העברי את קו העוני. סכום זה הינו פרנסת אדם לשנה. בהמשך לפירוש הפסוק, נקבע כי הפיצוי במקרה דנן, כאמור, הוא 400 זוז דהיינו כפל מזונותיו של אדם לשנה, דהיינו כ- 33,000 ₪.

בית המשפט ציין כי דברים אלו כלשונם יפים אף לתיק דנן. במקרה זה לא הוכח על ידי האישה פני נזק גוף לצמיתות. אי לכך, סכום הפיצויים אשר נקבע בעבורה הועמד על 38,000 שקלים נכון למועד כתיבת פסק הדין.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

המדריך למתגרשים - דע את זכויותיך!

סברה נפוצה היא, אם כן, כי לגבר עדיף להגיש תביעות לבית הדין הרבני, ואילו לאישה עדיף לגשת לבית המשפט לענייני משפחה. עם זאת, יש לבחון כל מקרה לגופו ופעמים רבות עדיפה הגשת תביעה הפוכה מאמרה זו – בנסיבות המקרה... קראו עוד בפורטל משפחה 

גירושין בהסכמה

הליך משפטי מסורבל וממושך אינו הכרחי. במידה והינכם נמנים על ברי המזל שמעדיפים לסיים את ההליכים בצורה שקטה וחברית, ניתן כמובן להגיע לידי הסכם גירושין כולל ולהימנע מ"מלחמה כוללת".  

גירושין ללא הסכמה

בהיעדר הסכמה בין שני בני הזוג על נכונותם להתגרש, נדרש בן הזוג המעוניין להתגרש להוכיח כי עומדת לו עילת גירושין בגינה יש לחייב את הבעל לתת גט/ את האישה לקבל את הגט 

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.