www.what2do.co.il

מזונות לקטינה למרות תלונה שנסגרה בדבר הטרדה מינית מצד האב

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 15/03/2011
מזונות לקטינה למרות תלונה שנסגרה בדבר הטרדה מינית מצד האב

אב יהודי חייב לשלם מזונות ילדים עבור ילדיו הקטינים, וזאת על פי הוראות המשפט העברי. המשפט העברי קובע, עם זאת, כי אב יכול לקבל פטור מחובת המזונות בגין טענת בן מרדן. מרדנות קטין כנגד אביו תלויה בנסיבות המקרה. על פי רוב, הסיבות העיקריות למרדנות זו הינה הימנעות מקיום הסדרי ראיה או ביקורים בביתו של ההורה שאינו משמורן.

 

סעיף 9 לחוק תיקון דיני המשפחה (מזונות), תשי"ט-1959 קובע כי בית המשפט רשאי לפטור אדם מחובת מזונות במידה והוא סבור כי מין היושר והצדק לעשות כן. על פי החוק, יש להוכיח "התנהגות מחפירה" מצידו של הקטין כלפי החייב במזונות, בכדי למלא סעיף זה בתוכן.


האינטרס העיקרי של שלילת מזונות מחמת "בן מרדן" הינה להביא לאכיפה של זכות המגע בין ההורה שאינו משמורן לבין ילדו. עיקרון טובת הילד קובע כי טובתו של הקטין מחייבת ביקורים וקשר בין הקטין לבין ההורה שאינו משמורן. עם זאת, כאשר הסדרי הראיה מופרים מתוך שמירה על עיקרון טובת הילד, לא ישללו דמי המזונות.
 

במקרה אשר הונח לפתחו של בית המשפט לענייני משפחה, ביקש אב את ביטול חיוב המזונות וזאת בשל קטינה מרדנית. בית המשפט נדרש לבחון שתי שאלות יסודיות אשר היו במחלוקת בין הצדדים. האם הקטינה נוקטת כלפי האב בהתנהגות מחפירה ומרדנות של סירוב קשר, והאם יש בכך כדי לשלול מזונותיה בהתאם לטובתה.

 

גורמים מקצועיים ממליצים על ניתוק הקשר


בית המשפט דחה את תביעתו של האב וקבע כי התנהגותה של הקטינה לא הייתה מחפירה. יתרה מכך, שורה של גורמים מקצועיים אשר הגיעו לתת עדותם בהיכל בית המשפט, סברו כי הקשר בין הקטינה לבין אביה לא ישרת את טובתה של האחרונה. אי לכך, נקבע כי בסרבנות הקשר מצד הילדה אין בכדי לשלול מזונותיה.

 

      קראו עוד בתחום:


מדובר בקטינה מעט בעייתית אשר איננה גדלה גם אצל אימה ובגיל 13 הועברה למשפחתון. הפסיכולוגית במשפחתון בו נמצאת הקטינה העידה בבית המשפט כי האב לא היה בקשר עם המשפחתון וניכר כי הקטינה חוששת מאד מהמפגש איתו. כמו כן, הפסיכולוגית הוסיפה כי הקטינה אף חששה להגיע לבית המשפט וזאת בשל העימות עם אביה.


יש לציין כי שמדובר בקטינה בעלת רקע פסיכולוגי. בחוות הדעת אשר הוגשה לבית המשפט נטען כי מדובר בילדה לא אהודה בגן הילדים אשר לא הצליחה ליצור קשרים עם חברים בכיתה א' ובשנים הראשונות ללימודיה התלוננו המורים על התנהגות מינית חריגה (התפשטות וכדומה). כמו כן, בכיתה ו' הופנתה הקטינה לטיפול פרטני בגהה וכיום היא מטופלת בליטיום ורטלין. הקטינה ואמה אף נאלצו לעבור מקום מגורים וזאת לאחר התעללות מינית ואיומים מצד בנים בכיתתה.

 

תלונה בנוגע להטרדה מינית

 

בשלב מסוים טענה הקטינה כי אביה ניצל אותה מינית. חקירה משטרתית בעניין זה נסגרה מחמת העדר ראיות, וזאת לאחר שהאב עמד בבדיקת פוליגרף. האב טען כי מדובר בתלונת שווא אשר הוגשה מחמת הסתת הקטינה על ידי אימה. השופט ציין כי גם אם לא היו דברים מעולם, ניכר כי ההתעסקות בתלונות בנוגע להטרדה מינית, במשך שנתיים שלמות, גרמו לקשיים פסיכולוגיים ומעמסה נפשית על הקטינה.


מכל האמור לעיל, בית המשפט קבע כי ניתן לקבוע שטובת הקטינה מחייבת הימנעות מהקשר עם האב. "בנסיבות אלה, גם אם הקטינה סירבה להתראות עם אביה, אני סבור שאכן התראות עם אביה הייתה בניגוד לטובתה ולפיכך היא אינה בת מורדת ואין לתובע פטור ממזונותיה".
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

קטינים, תביעת מזונות

כל קטין רשאי לתבוע מזונותיו מאביו, מבלי לייחס כל חשיבות למצבו הכלכלי של האב, ליחסיהם של ההורים או נסיבות פרידתם... מהם קטני קטינים? איך מחשבים דמי מזונות? מהם מזונות בדין צדקה? קראו עוד בפורטל דיני משפחה... 

תביעת מזונות, מידע משפטי

כללים להגשת תביעת מזונות, היכן מגישים תביעה למזונות ילדים ?  

מי חייב במזונות קטינים?

בהתאם לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות) מזונות קטינים נקבעים ע"פ הדין האישי ... 

חישוב מזונות ילדים, הכיצד?

כיצד מחשבים דמי מזונות הקטינים? האם האם תישא בדמי המזונות במהלך השירות הצבאי? במידה והאם עברה עם הילדים לדירה גדולה יותר, האם יישא האב במשכנתא? קראו עוד בפורטל משפחה... 

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אילו קטינים רשאים להגיש תביעת מזונות ילדים?

מהם מזונות ילדים? היכן ניתן לדון בהם? מתי ניתן להעביר תביעה למזונות הילדים לבית המשפט לענייני משפחה? האם הקטין יכול להגיש תביעה בעצמו למזונות? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.