www.what2do.co.il

תביעת מזונות אישה אגב גירושין ושאלת סמכות בית הדין הרבני

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 23/08/2012
תביעת מזונות אישה אגב גירושין ושאלת סמכות בית הדין הרבני

תמש (נצ') 24041-07-12 א.א נ' ע.א

 

תביעה לתשלום מזונות אישה יכולה להיות מוגשת בשני מישורים. ראשית, האישה יכולה להגיש תביעה כאמור מכוח סעיף 4 לחוק שיפוט בתי דין רבניים (נישואין וגירושין) שלא אגב גירושין. במקרה זה, האישה יכולה לבחור האם היא רוצה להגיש את התביעה בבית הדין הרבני או בבית המשפט לענייני משפחה. שנית, תביעת מזונות אישה יכולה להיות מוגשת גם אגב גירושין. כעת, כריכת התביעה על ידי הבעל גוברת על בחירת האישה. על מנת שלא להביא לריקון בחירת האישה מתוכן, הלכה פסוקה היא כי כריכת מזונות אישה לתביעת גירושין על ידי הבעל צריכה לעמוד בשלושה תנאים מצטברים:

 

  1. הבעל הקדים להגיש את תביעת הגירושין לבית הדין הרבני ומדובר בתביעה כנה.
  2. עניין מזונות האישה נכרך לתביעת הבעל כדין.
  3. כריכת המזונות לתביעת הגירושין הייתה כנה.

 

כפי שצוין לעיל, עסקינן בתנאים מצטברים. דהיינו, די בכך שאחד מהם לא התקיים כדי לשמוט את הקרקע תחת סמכותו של בית הדין הרבני לדון במזונות האישה (וזאת גם כאשר הבעל הגיש את תביעת המזונות הכרוכה בטרם הוגשה תביעה בעניין לבית המשפט לענייני משפחה).

 

      קראו עוד בתחום:

 

להלן דוגמא למקרה כאמור. במקרה זה, בית המשפט לענייני משפחה התבקש לקבוע כי בית הדין הרבני לא היה מוסמך לדון במזונות האישה וזאת בגין כריכה שלא כדין. האישה טענה כי בתביעת בעלה לבית הדין הרבני לא הייתה כל עתירה לסעד לפיו הוא ביקש לדון במזונות אישה. הודגש כי כריכה של מזונות לתביעה כגון דא צריכה להיות "כריכה בפועל".

 

במקרה המדובר, כותרת תביעתו של הבעל הייתה "תביעת גירושין ולכל הכרוך בגירושין: חלוקת רכוש, פירוק שיתוף, מזונות ילדים, משמורת והסדרי ראיה". הווה אומר, סוגיית מזונות האישה לא מצאה ביטוי מפורש כבר בכותרת התביעה. עניין זה חזר על עצמו גם בפרק הסעדים של התביעה הכרוכה. הבעל התייחס לסוגיות כגון חלוקת הרכוש, מזונות הילדים והסדרי הראיה, אך לא עסק במזונות אשתו.

 

לסיכום,

 

נקבע כי היות והבעל לא כרך את סוגיית מזונות האישה לתביעה באופן מפורש, אזי הכריכה לא הייתה כדין ולא נעשתה בפועל. אי לכך, בית המשפט קבע כי הבעל לא עמד בתנאים המצטברים לשם הקניית סמכות לבית הדין הרבני והאישה הייתה רשאית להגיש את תביעתה בעניין לבית המשפט לענייני משפחה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

מהם מזונות אישה?

בהתאם לדין העברי, יש לאישה עקרונית זכות לתשלום מזונות ("מזונות אישה") בגובה רמת החיים שהורגלה אליה ... 

מתי תובעים מזונות אישה?

כל עוד קשר הנישואין שריר וקיים, ניתן עקרונית לתבוע מזונות, אולם חשוב להדגיש כי לא ניתן לתבוע מזונות רטרואקטיבית וחיוב הבעל במזונות האישה, אם ייקבע, ייקבע רק החל מיום הגשת התביעה ... 

איך מגישים תביעה למזונות האישה?

כללים להגשת תביעת מזונות ... 

סירוב תשלום מזונות אישה

סירוב הבעל לשלם לאשתו מזונות כפי המגיעים לה, בין אם יש לו יכולת והוא מסרב לעשות כן, ובין אם מפני שהוא מסרב לצאת לעבודה ולהשתכר, יכול עקרונית לתת לאישה את הזכות לדרוש את חיובו במתן גט. ... 

גובה המזונות ומה כולל החיוב במזונות

בדומה למזונות ילדים, גם החיוב במזונות אישה מורכב מצרכיה של האישה במובן הרחב של המילה, היינו לצד צרכים בסיסיים דוגמת מדור מזון לבוש ובריאות, יכול החיוב במזונות לכלול אף החזקת רכב, נסיעות, קוסמטיקה, מכון כושר וכו’. 

מדור ספציפי, מזונות האישה

לצו מדור ספציפי שניתן ע"י בית הדין הרבני ישנה חשיבות רבה, משום שהוא עלול לעכב, לתקופות משתנות את מכירת הבית בו מתגוררים בני הזוג ... 

מתי ניתן לשנות פסק דין מזונות?

במקרה בו קיימה יחסי אישות עם מישהו אחר... 

סירוב הבעל לשלם מזונות

במקרה כזה, קיימות שתי אפשרויות לגביית המזונות... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.