www.what2do.co.il

קטין רך בשנים במסגרת אמנת האג

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 27/02/2011
קטין רך בשנים במסגרת אמנת האג

אמנת האג הינה אמנה בינלאומית, עליה חתומה גם ישראל, ומטרתה הינה למנוע חטיפת ילדים קטינים והעברתם ממקום מושבם הטבעי למדינה זרה. לעיתים, מדובר בהברחת קטינים מישראל, ולעיתים עסקינן בהברחת קטינים לארץ בנתיב הנגדי.

 

האמנה מתייחסת לשני סוגי מקרים – אי החזרה וחטיפה. על פי האמנה, ילדים אשר הורחקו על מקינה מתקשרת שלא כדין, או שלא הוחזרו ממנה, חייבים להיות מוחזרים באופן מיידי למקום מושבם הטבעי. לא מדובר בתביעת משמורת והאמנה נועדה להעניק סעד יעיל ומהיר בבחינת עזרה ראשונה במקרה של חטיפת קטין.
 

      קראו עוד בתחום:

 

כיצד בוחנים אפוא מהו מקום מושבו הטבעי של קטין? סוגיה זו הינה עניין משפטי מורכב אשר נבחן על בסיס נסיבות המקרה הנדון ובהתאם לעדויות המונחות בפני בית המשפט. שופט בית המשפט העליון, יצחק עמית, סיכם במסגרת שני פסקי דין מרכזיים (עמ"ש (חי') 4646-11-08 ו-בעמ 9802/09 פלונית נ' פלוני) את שתי הגישות אשר מנחות את הפסיקה בעניין זה. השופט עמית כינה גישות אלו כאסכולה העובדתית והאסכולה הכוונתית. האסכולה הראשונה בוחנת את הממצאים העובדתיים (כגון אזרחות, מקום מגורים, חברים, רישום לבית ספר וכדומה).


על פי פסקי הדין הנ"ל, השופט עמית סבור כי עיקר המשקל צריך להיות לכיוון המבחן העובדתי, וזאת מנקודת מבטו של הקטין. עד לפני מספר שנים, מציין השופט, ההלכה בעניין זה הייתה ברורה. שורה ארוכה של פסקי דין בעניין זה קבעו כי מדובר במקום המגורים הפיסי של הקטין ובית המשפט אמור לייחס משקל נמוך לכוונת הצדדים מבחינת מה הייתה המטרה העתידית שלהם. במילים אחרות, השאלה הייתה שאלה פיסית גיאוגרפית גרידא והחלטת בית המשפט לא הייתה מושפעת מתוכניותיהם העתידיות של הצדדים.


קטין רך בשנים


כאשר מדובר בקטינים רכים בשנים, נמצא בית המשפט בפני מכשול נוסף. לדוגמא, כיצד ניתן לקבוע את מקום מושבו הטבעי של קטין בן שנה אשר בילה חצי שנה במדינה אחת וחצי שנה במדינה אחרת. במקרים אלו, הלכה פסוקה היא כי יש לבחון את מקום מושבו של הקטין על בסיס מקום מגוריהם של הוריו.


השופט צבי ויצמן דן בסוגיה זו בתמ"ש (כ"ס) 13400/09 א.מ. נ' א.ק. בפסיקה זו התייחס השופט וייצמן לסוגיה המשפטית, כיצד לקבוע מקום מגורים רגיל מבחינת אמנת האג בנוגע לקטינים רכים בשנים.

 

"מבחן מקום המגורים הפיזי נכון אף לגבי קטין רך בשנים. את מקום מגוריו הרגיל של קטין שכזה נבחן, בין השאר, על פי מקום מגוריהם הרגיל של הוריו", כותב השופט ויצמן, "גם לתינוק כבן שנה יש מקום מגורים קבוע ורגיל וזאת על אף שהוא פעוט שכל עולמו הצטמצם בהוריו המגדלים אותו, ובגן שאליו הלך בגיל 4 או 5 חודשים. אין לצמצם את המושג 'מקום מגורים רגיל' רק לילדים יותר גדולים שהרחיבו את מעגל חייהם. גם לתינוק הקשור בעיקר להוריו יש מקום מגורים רגיל והוא, כאמור בבית שבו הוא חי עם הוריו בפועל".
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

סמכות אפוטרופוס בהליך גירושין

בתי המשפט נוטים להגדיר נושאים מהותיים בחיי הקטינים כגון מדור וחינוך כתלויים בהסכמתו של ההורה הלא משמורן. פעמים רבות ימנע בית המשפט מהורה משמורן להעתיק את מקום מגוריו באופן שימנע מההורה שאינו משמורן לראות את הילדים... 

הסדרי ראיה

הסדרי ראיה

מהם הסדרי ראייה? מה קורה במקרה בו אחד ההורים מפר את הסדרי הראייה?  

עירעור על פסק דין משמורת

פסק דין בעניין משמורת והסדרי ראייה אינו סופי, וניתן לפנות שוב לערכאה שהכריעה בעניין המשמורת בתביעה חדשה למשמורת/הסדרי ראייה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.