www.what2do.co.il

האם קטין אשר נחטף והשתלב במדינה בינתיים יוחזר למשמורת אביו?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 07/05/2021
האם קטין אשר נחטף והשתלב במדינה בינתיים יוחזר למשמורת אביו?

אמנת האג הינה אמנה בינלאומית אשר קובעת כי הורים אינם יכולים לקחת עימם קטינים בניגוד להסדרי משמורת אשר נקבעו בערכאה משפטית. כמו כן, גם במקום בו בית המשפט לענייני משפחה לא דן בעניינם של הקטינים, אסור להורה להרחיק את הילד ממקום מושבו הטבעי.

 

עם זאת, כיצד יש לנהוג כאשר האם ובנה "נעלמו" במשך שנים והקטין כבר השתלב חברתית ותרבותית במדינה החדשה? האם יש להחזירו בכל מחיר, במסגרת האמנה, או שמא יש להכיר בכך שמעבר נוסף יסב לאחרון נזק? תביעה בעניין זה הונחה לפתחו של בית המשפט לענייני משפחה.


התובע והנתבעת הכירו במסגרת עבודתם במרפאת שיניים בנבאדה, ארה"ב. השניים מעולם לא נישאו ובמהלך מערכת היחסים ביניהם נולד להם בן משותף. ביולי 2005 ניתן צו בארה"ב אשר הורה על משמורת משותפת של ההורים על הקטין. עם זאת, ובעקבות חילוקי דעות בין הצדדים, היגרה האם עם הקטין לישראל והתיישבה בארץ.

 

      קראו עוד בתחום:

 

המעשה נעשה ללא ידיעת האב אשר הגיש בעקבותיו תביעה להשבת הקטין על פי אמנת האג. תביעתו של האב התקבלה בית המשפט, בהיעדר נוכחות האם. בינתיים, השניים לא אותרו בישראל ועל כן פסק הדין לא בוצע הלכה למעשה.

 

האם מאותרת באופן אקראי על ידי המשטרה


שלוש שנים לאחר מכן אותרה האם באופן אקראי על ידי המשטרה, הקטין הועבר למשפחה אומנת והאב הגיע לישראל. האם הגישה בקשה לביטול פסק הדין אשר ניתן במעמד צד אחד ולהשבת משמורת הקטין לידיה. בית המשפט קיים דיון בבקשותיה במעמד הצדדים וקבע כי יש לבטל את פסק הדין ולהעביר את משמורת הילד לרשות האם. כמו כן, בית המשפט הזמין תסקיר מטעם מומחית אשר תענה על שתי שאלות – האם הקטין השתלב בישראל והאם החזרתו תחשוף אותו לנזק פסיכולוגי או פיסי?


בחוות דעתה של המומחית מטעם בית המשפט, נקבע כי מבחינת הילד, הטוב ביותר היה באם היה נשאר בארץ והיו נקבעים הסדרי ראיה הגיוניים. כמו כן, המומחית סברה שהסכנה להפרדה מאם מטלטלת את שלוותו של הקטין מדי יום. המומחית קבעה בחוות דעתה כי אין אפשרות לנבא מה יקרה לילד אם יחזור לארה"ב.

 

המומחית - העברת הקטין לארה"ב תיפגע בו לבטח

 

המומחית לא ידעה האם מדובר בנזק בלתי הפיך אך ציינה כי הקטין בהחלט יעבור טלטלה. "האם יהיה זה נזק בלתי הפיך? קשה לדעת כרגע. דבר אחד ברור בוודאות, שאם הילד ינותק מהאם בשלב זה בחייו, יגרם לו נזק נפשי בלתי הפיך. גם האב מבין זאת היטב", נכתב בחוות הדעת.

 


השופטים קבעו כי חוות הדעת הייתה חד משמעית בכל הנוגע לגורל הקטין כתוצאה מניתוקו מהאם. הואיל וכנגד האם תלוי ועומד צו מעצר אשר יופעל עם כניסתה לארה"ב, הרי שהחלטה להחזיר את הקטין לארה"ב כרוכה בהכרח עם ניתוקו של הקטין מהאם. אי לכך, נקבע כי הקטין יישאר עם אימו בארץ, למרות החטיפה הבלתי חוקית לפני כארבע שנים.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

סמכות אפוטרופוס בהליך גירושין

בתי המשפט נוטים להגדיר נושאים מהותיים בחיי הקטינים כגון מדור וחינוך כתלויים בהסכמתו של ההורה הלא משמורן. פעמים רבות ימנע בית המשפט מהורה משמורן להעתיק את מקום מגוריו באופן שימנע מההורה שאינו משמורן לראות את הילדים... 

הסדרי ראיה

הסדרי ראיה

מהם הסדרי ראייה? מה קורה במקרה בו אחד ההורים מפר את הסדרי הראייה?  

עירעור על פסק דין משמורת

פסק דין בעניין משמורת והסדרי ראייה אינו סופי, וניתן לפנות שוב לערכאה שהכריעה בעניין המשמורת בתביעה חדשה למשמורת/הסדרי ראייה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.