www.what2do.co.il

הפרדה בין קטין להוריו בגלל שיקולים כלכליים, האמנם?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 11/04/2011
הפרדה בין קטין להוריו בגלל שיקולים כלכליים, האמנם?

הזכות להחזיק בקטין נתונה להורה הביולוגי שלו. מדובר בזכות אשר נובעת מזכותו הטבעית של ההורה הביולוגי לגדל את ילדיו. הקשר בין הורה לילדו הינו קשר חזק מאין כמוהו אשר כונה בעבר על ידי השופט חשין כ"קול הדם". קול הדם הינו למעשה קול הטבע והוא קולה של המשפחה הביולוגית אשר הנורמות החברתיות הבסיסיות ביותר מעדיפות אותה על פני כל משפחה אחרת.

 

השופט חשין התייחס לכך בפסיקתו באופן הבא – "משפט הטבע הינו ברור והוא קובע כי ילד צריך לגדול בבית אביו ואמו. הם שיאהבו אותו, הם שיאכילו וישקו אותו, הם שיחנכו אותו, והם שיעמידו אותו על רגליו עד שהיה לאיש. מדובר אפוא בזכותם של ההורים ובזכותו של הקטין".


לעיתים, במקרים בהם ההורים פוגעים בטובתו של הקטין באופן משמעותי, יכול בית המשפט להוציא את האחרון מבית הוריו הביולוגיים. עם זאת, ללא הסכמת ההורים להוצאת הילד מביתם, לא יתבצע מהלך זה כל אימת שלא הופעלה אחת מהוראות החוק המיוחדות המקנות סמכות לעשות כן.

 

      קראו עוד בתחום:

 

לדוגמא, ילד אשר נמסר לאימוץ למרות התנגדות הוריו, וזאת כאשר ניטלה מהאחרונים האפוטרופסות עליו (על פי סעיפים 27, 33 ו-38 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות או לפי צו מכוח חוק הנוער). מדובר בהוצאת הילד מבית הוריו הביולוגיים לתקופה קצובה או כאמצעי חירום, והכל לפי הוראות החוק הרלבנטיות. יודגש כי גם במקרים בהם בית המשפט מורה על ניתוק ילד מהוריו, מדובר בהחלטה חמורה וקשה אשר לא ננקטת במשורה.


במילים אחרות, עיקרון טובת הילד קובע באופן מפורש כי טובתו של קטין הינה לגדול עם אביו ו\או אימו הביולוגיים. בית המשפט יורה אפוא על ניתוק קשר זה בהתקיים נסיבות הנתמכות בנתונים מספיקים ולאחר ששוכנע כי הקטין ייפגע בבית הוריו "פגיעה משמעותית".

 

שיקולים כלכליים?


הכוונה לגבי בחינת האפשרויות העומדות בפני הקטין, איננה עוסקת ביכולת הכלכלית של קרוב המשפחה המבקש את המעבר. דהיינו, גם במקרים בהם הוריו של הילד אינם אמידים מבחינה כלכלית, וייתכן והילד יזכה לחיים "מרווחים ונוחים" בחיק סבו, סבתו, דודו או כל קרוב משפחה אחר, אין להפריד בין הורים לבין ילדיהם.

 

הלכה פסוקה היא כי מלבד שיקולים כספיים של נוחות ואיכות חיים, ישנם שיקולים נוספים (חינוכיים, משפחתיים, רגשיים ונפשיים) אשר הינם בעלי משקל של ממש מבחינת הטווח הארוך (והם גוברים גם על שיקולי נוחות, רווחה ואושר מיידי). דהיינו, גם כאשר לילד יש אופציה לגדול אצל קרוב משפחה עשיר, אין להפרידו מאביו או אימו הביולוגיים כל אימת שלא מתקיימות נסיבות חמורות ומיוחדות.


נקודת המוצא לעניין זה היא כי טובת הילד מחייבת, בדרך כלל, שילד יגדל עם הוריו. לא אחת נכתב בפסיקת בתי המשפט כי לא מפרידים ילד מהוריו גם כאשר ישנו סיכוי כי במוסד או אצל משפחה אומנת הוא יזכה לחינוך טוב יותר, מזון טוב יותר ואף רגש חם יותר. לסיכום, בחשבון הסופי אין תחליף לבית ההורים הטבעיים בו מבוקשת ורצויה שהותו של הילד בתום¬ לב.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

סמכות אפוטרופוס בהליך גירושין

בתי המשפט נוטים להגדיר נושאים מהותיים בחיי הקטינים כגון מדור וחינוך כתלויים בהסכמתו של ההורה הלא משמורן. פעמים רבות ימנע בית המשפט מהורה משמורן להעתיק את מקום מגוריו באופן שימנע מההורה שאינו משמורן לראות את הילדים... 

הסדרי ראיה

הסדרי ראיה

מהם הסדרי ראייה? מה קורה במקרה בו אחד ההורים מפר את הסדרי הראייה?  

עירעור על פסק דין משמורת

פסק דין בעניין משמורת והסדרי ראייה אינו סופי, וניתן לפנות שוב לערכאה שהכריעה בעניין המשמורת בתביעה חדשה למשמורת/הסדרי ראייה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.