www.what2do.co.il

צו עיכוב יציאה מהארץ

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 08/04/2012
צו עיכוב יציאה מהארץ

פעמים רבות נדרשים בני זוג במסגרת גירושין למנוע את יציאתם מהארץ של בן הזוג השני או הילדים. סיבות נפוצות להגשת בקשה לצו עיכוב יציאה מן הארץ יכולות להיות עקב אי תשלום דמי מזונות, חשש לבריחה של בן הזוג עם הקטינים ועוד.

 

צו עיכוב יציאה מן הארץ הינו סעד קיצוני אשר מפעיל לחץ כבד ביותר על בן הזוג עליו הוא הוטל. עם זאת, לא אחת מוגשות בקשות להמצאת צו זה לצורך זכייה בהישגים במסגרת הליך הגירושין המתנהל בבית המשפט. יש להדגיש כי בקשה להוצאת צו עיכוב יציאה מהארץ, שנעשית כבקשה טורדנית או קנטרנית, עלולה לגרום נזקים כבדים דווקא למבקש אותה.

מתי יש לבקש צו עיכוב יציאה מהארץ?

מקרים בהם עולה חשד אצל אחד מבני הזוג, שעמיתו עלול לנסות ולברוח מן הארץ בטרם הסתיים הליך הגירושין (למשל, תוך השארת אישה עגונה), קמה לו עילה להגשת בקשה לצו עיכוב יציאה מהארץ כנגד בן הזוג הסורר. כמו כן, במקרים בהם קיים חשש סביר כי בן הזוג ינסה להתחמק מתשלום מזונות או ינסה לברוח עם הקטינים, רשאי בן הזוג השני להגיש בקשה לעכב יציאתו מן הארץ.


צו עיכוב יציאה מן הארץ במקרה של אי תשלום מזונות


במקרים בהם הגבר (ולעיתים רחוקות האישה) אינו משלם את חוב המזונות לפי פסק דין חלוט שניתן בעניינו, רשאית האישה להגיש תביעה כנגדו בלשכת ההוצאה לפועל. במידה וראש ההוצאה לפועל סבור כי הגבר עלול לנסות ולברוח מן הארץ, תוך שהוא משאיר את אשתו וילדיו מול שוקט שבורה, רשאי הוא להוציא כנגדו צו עיכוב יציאה מן הארץ.

 

צו למניעת בריחה במהלך הליך גירושין

במקרים בהם קיים חשש אמיתי לכך שאחד מן הצדדים ינסה לברוח מהארץ עוד במהלך הגירושין, קיימת עילה לצד השני להגיש כנגדו בקשה להוצאת צו עיכוב יציאה מן הארץ. גבר אשר בורח בטרם פקעו הנישואין עלול להשאיר את אשתו עגונה, ואישה אשר בורחת מן הארץ בטרם הסתיים ההליך בעניינה, עלולה להביא לפגיעה קשה במשפחתה ובילדיה. 
 

      קראו גם בתחום:


עיכוב יציאת קטין מהארץ

על פי רוב, מבקשים ההורים להוציא צווי עיכוב יציאה מהארץ לקטינים אשר תוקפם ייפוג רק עם הפיכת הקטינים לבגירים. עיכוב יציאתם של קטינים מהארץ נועד למנוע ניסיונות חד צדדיים של אחד ההורים להרחיק את הקטינים מבן הזוג השני. יש לציין כי הוצאת הקטינים במקביל לדיון משפטי בעניינם, ללא קבלת רשות מבעל הדין השני, עלולה להיתפס כניסיון לחבל בניהול המשפטי התקין.

מהו תוקפו של צו עיכוב יציאה מהארץ?

צו עיכוב יציאה מן הארץ תקף לשנה מרגע שהומצא בעניינו של בעל דין. עם זאת, ההורה אשר הצו הוצא כנגדו, רשאי כמובן להגיש התנגדות מנומקת לבית המשפט, וערעור על החלטתו לערכאות המתאימות. לעיתים, אדם אשר הוצא כנגדו צו עיכוב יציאה מן הארץ, יכול לצאת לחו"ל בכפוף להפקדת ערבות על פי החלטת בית המשפט.

כיצד יש להגיש בקשה לצו עיכוב יציאה מן הארץ?

בקשה לצו עיכוב יציאה מן הארץ מוגשת בצירוף עם תצהיר המפרט את נסיבות הגשתה. בעל הדין המגיש את הבקשה אמור לצרף לה ראיות ועובדות התומכות בה, כמו גם פרטים פורמאליים כגון – פרטי בן הזוג, שמו באותיות לטיניות ועוד. 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
3 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.