www.what2do.co.il

מדור שקט ושלו - צו מניעה זמני, אימתי?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 18/01/2012
מדור שקט ושלו - צו מניעה זמני, אימתי?

אלימות במשפחה הינה תופעה קשה וחמורה אשר גורמת לא אחת לסבל רב, הן וילדים, הן לבני הזוג והן לבני המשפחה הנוספים. על פי ההלכה הפסוקה, האישה רשאית לקבל מבית המשפט צו מניעה זמני מכוח זכותה ל"מדור שקט". צו הרחקת אדם בעילה של מדור שקט הינו למעשה יציר הפסיקה.

 
במסגרת זכותם של האישה והילדים למזונות מהבעל/האב, זכאים האחרונים גם למדור שקט ושלו. דהיינו, האב מחויב לספק לילדים מדור שקט ושלו וחובה זו נובעת מחובותיו הישירות של האחרון כאפוטרופוס. פסק הדין המנחה בעניין המדור השלו ניתן בבית המשפט העליון בע"א 192/82 סדן נ' סדן.

 

      קראו עוד על אלימות במשפחה:


בפסק דין סדן נקבעו התנאים הבסיסיים אשר לפיהם יבחן בית המשפט האם יש לתת במקרה דנן "צו מניעה האוסר על בן זוג להיכנס לדירת המגורים המשותפת, אם לאו". גם בפרשת לוגסי, זכו תנאים אלה לפירוט (מ"א (י-ם) 268/95 לוגסי נ' לוגסי). בפסק דין לוגסי עמד בית המשפט על שישה תנאים עיקריים:

 

  1. הוכחה סכנה מיידית ומוחשית אשר ריחפה על ראשם של האישה או הילדים.
  2. הוכח כי האב/הבעל ביצע מעשי אלימות בעלי חומרה מיוחדת.
  3. הוכח מי היה הגורם האחראי למריבות ומתי הם התרחשו.
  4. אלימות רוחנית יכולה גם היא לשמש לעיתים כבסיס למתן צו הרחקה. עם זאת, אלימות זו תוכר כבסיס לעניין זה במקרים חריגים בלבד.
  5. צו הרחקה יכול להינתן גם כאשר עניין מדורם השקט והשלו של הילדים עומד בפני עצמו ואיננו קשור למדור השקט של האם. עם זאת, צו על בסיס טובת הילד מותנה בקיומן של נסיבות קיצוניות.
  6. צו הרחקה מכוח הזכות למדור שקט ושלו יינתן על פי רוב לתקופה קצובה, וזאת על מנת שלא לפגוע באופן בלתי סביר בזכויות הקניין של הבעל.


בית המשפט התייחס לא אחת לעניין זכויותיו הקניינות של הבעל והפגיעה בהן במסגרת צו אשר אוסר את כניסתו של האחרון לדירת המגורים המשותפת. הלכה פסוקה היא כי עסקינן ב"סעד מרחיק לכת אשר בית המשפט נוהג לגביו בזהירות גדולה בשל חומרתו המופלגת".

 

בית המשפט המחוזי בירושלים עסק אף הוא בסוגיה זו בעמ"ש (י-ם) 543/09 פלוני נ' פלונית. במקרה זה, נקבע כי גם אם כל התנאים התקיימו, עדיין יש לקבוע את הצו לתקופה מוגבלת בלבד. בית המשפט קבע כי רק במקרים יוצאי דופן בהם לא ניתן למנוע את מעשי האלימות וההטרדות אלא על ידי מתן הצו, יינתן הצו לתקופה בלתי מוגבלת. על פי רוב, הצו יוגבל בתקופה עם נתינתו.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

המדריך למתגרשים - דע את זכויותיך!

סברה נפוצה היא, אם כן, כי לגבר עדיף להגיש תביעות לבית הדין הרבני, ואילו לאישה עדיף לגשת לבית המשפט לענייני משפחה. עם זאת, יש לבחון כל מקרה לגופו ופעמים רבות עדיפה הגשת תביעה הפוכה מאמרה זו – בנסיבות המקרה... קראו עוד בפורטל משפחה 

גירושין בהסכמה

הליך משפטי מסורבל וממושך אינו הכרחי. במידה והינכם נמנים על ברי המזל שמעדיפים לסיים את ההליכים בצורה שקטה וחברית, ניתן כמובן להגיע לידי הסכם גירושין כולל ולהימנע מ"מלחמה כוללת".  

גירושין ללא הסכמה

בהיעדר הסכמה בין שני בני הזוג על נכונותם להתגרש, נדרש בן הזוג המעוניין להתגרש להוכיח כי עומדת לו עילת גירושין בגינה יש לחייב את הבעל לתת גט/ את האישה לקבל את הגט 

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.