www.what2do.co.il

צו הגנה לקטינה כנגד אביה

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 09/06/2011
צו הגנה לקטינה כנגד אביה

העיקרון המשמעותי ביותר העומד לנגד בית המשפט בבואו לדון בסוגיות הנוגעות לילדים, קל וחומר כאשר עסקינן בענייני משמרות ילדים, הוא עיקרון טובת הילד. טובת ילדים איננה רק דאגה לממתקים או בגדים חדשים. מדובר בחינוך טוב, הכשרת לב הילד לנימוסים והלכות, התנהגות בדרך ארץ וכיבוד הורים.

 

מיותר לציין כי ילדים רואים בהוריהם אנשים רמי מעלה ומצופה מאב והאם לנטוע בהם רגשי אהבה ולהימנע מנטיעת רגשי שנאה לאחד ההורים (גם כאשר אלו נמצאים בהליכי גירושין או התגרשו זה מכבר). האם כאשר אחד ההורים מסית את הילד כנגד ההורה השני, ומהלך עליו אימים תוך הפעלת לחצים קשים מנשוא, יכול ההורה האחר לבקש עבור בנו צו הגנה? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית המשפט לענייני משפחה.


הוריה של הקטינה במקרה דנן התגרשו זה מזה כאשר במרוצת השנים נולדו להם שלושה ילדים. שני הילדים הגדולים חיים עם האב וניתקו כל קשר עם אימם. הבת הקטנה דרה עם האם ומנהלת הסדרי ראיה עם אביה. לצערה הרב של הקטינה, אביה ואחיה הגדולים מנסים להפעיל עליה לחצים כבדים ולהסיתה כנגד האם.

 

לדוגמא, האב והאחים הודו בבית המשפט כי כאשר התקבל פסק הדין המורה על משמורת הילדה בידי אמה, נאלצו הם לעזור לקטינה "להתמודד עם המכה שהכתה בה". הקטינה, בת 12 וחצי בסך הכל, מצאה עצמה בין הפטיש לסדן ומצבה הנפשי התדרדר עד שלא הייתה ברירה אלא לאשפזה בבית חולים תל השומר. אמה של הקטינה ביקשה מבית המשפט, בעקבות כך, למנוע כל מגע בין האב והאחים לבין הקטינה, וזאת על ידי קבלת צו הגנה עבורה.

 

"האב לא הביע ולא זיק של צער על אבדן הקשר בין ילדיו לבין אמן"


האב הכחיש בתצהירו את טענות האם ולדבריו הוא עשה כל שביכולתו על מנת להפיג את צערה של הקטינה מכך שהיא תהיה במשמרות המשיבה. לדבריו, הוא ניסה בכל כוחו "למזער את הקונפליקט בו הילדה נמצאת בעקבות הגירושין ובגין החלטות בית המשפט (דהיינו – המשמורת אצל האם)".

 

      קראו עוד על צווי הגנה:


האמנם? תהתה השופטת. בהחלטה בעניין צו ההגנה מתחה השופטת ביקורת חריפה ביותר על התנהגות האב והאחים הגדולים כלפי הקטינה ואמה. למשל, תואר מפגש בין האחים לבין האם, בו המשיבה מנסה לשווא לעורר אצל ילדיה רגשות סימפטיה שונים (מזכירה חוויות משותפות, מדברת אל ליבם וכדומה), בעוד הילדים יושבים בגבם אליה ומסרבים להפנות מבטם או לקרוא לה "אמא".

 

בשורה של תסקירים שונים הביעו גורמי רווחה מקצועיים את מורת רוחם מהתנהלות האב במשפחה. המסקנה הברורה אשר עלתה מתסקירים אלו היא כי האב מנסה בכל יכולתו לנתק את הקשר של הילדים עם אמם, וזאת על ידי הסתה ועירוב הקטינים במשבר ובמערכת היחסים בין ההורים.


"לאורך כל תצהירו של האב, וביתר שאת לאור עדותו בפני, לא הביע האב ולו זיק של צער אמיתי על אבדן הקשר שבין ילדיו הגדולים לבין האם", כתבה השופטת, "אב אשר מתאר מתן פסק דין למשמורת במילים מכה שניחתה, יותר מאשר הוא מעיד על צפונות ליבה של הילדה, הרי שהוא מעיד על גילוי ליבו שלו". בסופו של היום, בית המשפט קבע כי יש לתת לקטינה את צו ההגנה המבוקש.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
1 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

סמכות אפוטרופוס בהליך גירושין

בתי המשפט נוטים להגדיר נושאים מהותיים בחיי הקטינים כגון מדור וחינוך כתלויים בהסכמתו של ההורה הלא משמורן. פעמים רבות ימנע בית המשפט מהורה משמורן להעתיק את מקום מגוריו באופן שימנע מההורה שאינו משמורן לראות את הילדים... 

הסדרי ראיה

הסדרי ראיה

מהם הסדרי ראייה? מה קורה במקרה בו אחד ההורים מפר את הסדרי הראייה?  

עירעור על פסק דין משמורת

פסק דין בעניין משמורת והסדרי ראייה אינו סופי, וניתן לפנות שוב לערכאה שהכריעה בעניין המשמורת בתביעה חדשה למשמורת/הסדרי ראייה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.