www.what2do.co.il

האם ניתן להעניק תוקף משפטי לצוואה המנוסחת בכלליות?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 06/07/2011
האם ניתן להעניק תוקף משפטי לצוואה המנוסחת בכלליות?

צוואה הינה מסמך משפטי אשר נערך על ידי אדם ובו הוא מורה כיצד הוא מעוניין לחלק את רכושו לאחר מותו. האם ניתן לקיים צוואה כללית, המורה על הורשת "כלל הרכוש" לפלוני? סוגיה זו מונחת לא אחת לפתחן של הערכאות המשפטיות.
עקרונות העל בענייני צוואות וירושות הינם כיבוד רצון המצווה והחופש לצוות.

 

מדובר בעקרונות אשר מטרתם הינה לקבל את רצון המת כפי שהוא, ומבלי לערוך בו "מקצה שיפורים" או למתוח ביקורת על סבירותו. דהיינו, גם צוואה אשר איננה סבירה בעיני מי מבין הצדדים, הרי חזקה עליה שהיא משקפת את רצונו של המנוח ואין להחליפה ברצון המתנגדים והגיונם האישי.


סוגיה זו נדונה בע"א 1212/91 קרן לב"י ואח' נ' פליציה בינשטוק ואח' פ"ד מח (3) 705, 747. בפסק דין זה נכתב כי במקרים בהם צוואה משקפת את מטענו הרגשי, השכלי והערכי של המצווה, אין לעוות את רצונו האמיתי על ידי פרשנות הצדדים. כמו כן, אין להחליט כי רצונו של המצווה הוא אחד, וזאת למרות שהדברים מנוגדים כביכול לאופייה של הצוואה.

 

      קראו עוד בתחום:

 

הנשיא בדימוס אהרון ברק, בע"א 851/79 בנדל נ' בנדל, פ"ד לה (3) 101, עמ' 106, קבע כי השאלה היחידה אשר ניצבת בפני בית המשפט במקרים אלו היא - "האם המנוח ידע להבחין בשעת החתימה בטיב הצוואה?". אין לבחון את הוראות הצוואה מבחינת סבירות מעשי המנוח או מבחינת ההומאניות שבהם.


במקרה אשר הונח לפתחו של בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב, טענו שמונת ילדיו של נפטר כי צוואתו הינה כללית ואין לקיימה. לטענתם, אין זה ייתכן כי המנוח ינשל את כל ילדיו מצוואתו, ויורה על חלוקת רכושו לאחותו בלבד. הילדים הצביעו על כך כי הצוואה הינה כללית ובלתי מפורטת. "האם מכל שמונת ילדיו לא נמצא אף ילד שראוי לרשת את אביו, האם אין צדיק אחד בין כל שמונת ילדיו, הייתכן כדבר הזה?", נכתב בכתב התביעה, "זאת ועוד - המנוח התגאה בכל שמונת ילדיו, העריץ כל אחד מהם ובוודאי אהב אותם והיה קשור איתם במהלך כל חייו ועל אחת כמה וכמה ברגעיו הקשים".

 

הצוואה לא הייתה כללית, וגם אם כן - אין בכך כדי לבטלה

 

בית המשפט דחה את טענת ההתנגדות הנ"ל וקבע כי אין בה כדי לשמוט את הקרקע מתחת לצוואתו של המנוח. ראשית, הצוואה של המנוח לא הייתה כה כללית כפי שנטען. אכן, המנוח הורה על הורשת כל רכושו לאחותו. עם זאת, הצוואה נערכה בידי נוטריון ולא כללה אמירה כללית כגון "כל הרכוש".

 

למעשה, הצוואה נוסחה באופן הבא – "הנני מצווה שאת כל רכושי שישאר אחרי מותי, הן במטלטלין והן בנכסי דלא ניידי, הן בזכויות או תביעות כלשהן, הן בפוליסות ביטוח חיים ובפוליסות אחרות, הן בנכסים, כספים ובניירות ערך מכל סוג שהוא והן בכל דבר אחר בין שיהיה ברשותי ובין שיהיה מופקד בכל בנק שהוא או אצל כל אדם או גוף, לרבות כל זכויותי בדירה שברח' ס. ___ הידועה כגוש ___ חלקה ___ מ.ה. תקבל בשלמות אחותי ר.י. הנושאת ת"ז _____". דהיינו, המנוח היה מודע לרכוש אותו הוא מוריש לאחותו והתייחס לכלל נכסיו בצוואתו.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ירושות בישראל - מיהו יורש?

ירושה - היורשים ע"פ חוק הירושה הם למעשי בני משפחתו הקרובים ביותר של המוריש: בן זוגו, ילדיו, נכדיו, הוריו, אחיו, אחייניו, סביו ... 

מתי חשוב לעשות צוואה

בכל מקרה בו אינכם מעוניינים בחלוקת עיזבונכם כמו שקובע חוק הירושה, קיים הכרח להכין צוואה ע"פ אחת הצורות המנויות בחוק ... 

התנגדות לצוואה

בכל מקרה בו קיים חשש כי הצוואה נעשתה בשל אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, ניתן עקרונית להגיש התנגדות לצוואה... 

עצות לעריכת צוואה

בהתאם לחוק הירושה, רשאי המצווה לצוות שיורש יזכה בעיזבונו, כולו או חלקו, בהתקיים תנאי מסוים או בהגיע מועד מסוים. המוריש יכול, למשל, לצוות שנכדיו יזכו בחלקים ... 

צו ירושה

להגיש בקשת צו ירושה ... מילוי הטופס, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ...  

צו קיום צוואה

בקשות לצווי ירושה / קיום צוואה / מינוי מנהל עיזבון קבוע תוגשנה ללשכת הרשם לענייני ירושה בשלושה עותקים, כאשר לאחד מהם יצורפו המסמכים המקוריים וכל הנדרש עפ"י תקנה 14 לתקנות הירושה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? 

חוק הירושה, התשכ"ה 1965

חוק הירושה קובע כיצד יש לערוך צוואה, מי היורשים החוקיים ומה קורה עם העיזבון כאשר אין צוואה חוקית.  

חוק הצהרות מוות, התשל"ח 1978

חוק הצהרת המוות מכריז על מותם של אנשים שעקבותיהם נעלמו במשך תקופה ארוכה וקיימת סברה שבם לא בין החיים. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.