www.what2do.co.il

מהי צוואה בעדים?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 15/01/2022
מהי צוואה בעדים?

בעת פטירתו של מנוח קיימות על פי החוק שתי דרכים לחלוקת רכושו – ירושה על פי הדין, או ירושה בהתאם לעריכת צוואה. חוק הירושה מכיר בארבע סוגים שונים של צוואות בעלות תוקף משפטי – צוואה בעל פה, צוואה ברשות, צוואה בכתב יד וצוואה בעדים. צוואה בעדים הינה הצוואה הנפוצה ביותר והיא נערכת בכתב (או מודפסת על ידי מחשב) כאשר מצוינים בה אופן חלוקת הירושה, תאריך עריכתה וחתימותיהם של המצווה והעדים.

 

מי הם העדים?


לצורך עריכת צוואה בעדים נדרשים שני עדים בגירים (מעל גיל 18) אשר אינם פסולי דין, ובנוסף – חייבים העדים להיות אובייקטיבים והם אינם יכולים היות קרובי משפחתו של המצווה ואו יורשים הנהנים מצוואתו.

 

נוכחותם של קרובים משפחה או יורשים פוטנציאלים במעמד חתימת הצוואה עלול להתפרש בבית המשפט כהשפעה בלתי הוגנת על המצווה – אשר עלולה להביא לפסילת הצוואה וחלוקת הירושה באופן הנהוג בחוק.


כיצד יש לחתום על צוואה בעדים?


צוואה בעדים תחתם על ידי שני העדים לאחר שהצהיר המצווה בפניהם כי זו צוואתו, ובמעמד זה יחתמו המצווה והעדים בתחתית הצוואה. ידוע כי עדיף שחתימתו של המצווה תהה לפני חתימת העדים.


מהם המסמכים שיש לצרף לצוואה בעדים?


פעמים רבות נוטים מצווים ועדיהם במעמד הצוואה להוסיף מסמכים רפואיים (חתומים כמובן) המעניקים תרשומת נלווית על מצבו הנפשי והפיסי של המצווה. מסמכים אלו (אשר יכולים להיות מסמכים רפואיים חתומה בידי אסמכתא מקצועית, תצלום וידאו, הקלטה קולית ועוד) מסירים כל עננה של חשד כאילו היה המצווה נתון תחת השפעה כלשהיא במעמד חתימת הצוואה, ונותנים גושפנקא משפטית נוספת לכך שהבין המצווה את טיבה וניסוחה של צוואתו.

 


מהי חשיבותה של חתימת העדים?


חתימתם של העדים, חשוב כי תעשה במעמד משותף בו חותמים המצווה והם על המסמך, לאחר שהצהיר האחרון בפניהם כי זוהי צוואתו. במידה וחתמו העדים במועד מאוחר יותר, עלולה בקשה לביטול הצוואה לגרור את היורשים לדיונים בבית המשפט. על פי רוב, יזומנו העדים לבית המשפט על מנת להעניק עדותם ולאשרר כי היו הם עדים למעמד ההכרזה של המצווה על צוואתו. אי לכך, חשוב לבחור עדים לצוואה אשר אינם זרים למנוח וניתן יהיה לאתרם במידה ותגיע הצוואה לדיון משפטי.


מתי תבוטל צוואה בעדים?


צוואה בעדים אשר מכילה סעיפים המגבילים את יכולתו של המצווה לשנותה בעתיד עלולה להתבטל. כמו כן, צוואותיהם של קטינים או פסולי דין, אשר אינם מסוגלים להבחין בטיבן, או צוואה שאר מייפת כוחו של אדם אחר לקבוע כיצד יחולק עיזבונו של המצווה - דינה להתבטל.

 

במידה ואחד מן היורשים בצוואה, היה עד אליה, או במידה ועסק באופן כלשהוא בעריכתה, כמו גם בן זוגו של אחד מאלה, יש בכך עילה לביטול הצוואה בבית המשפט.


צוואה חדשה – מבטלת באחת כל צוואה שקדמה לה. צוואה אשר הושמדה על ידי המצווה דינה להתבטל אלא אם מדובר בצוואה המרחיבה את הצוואה הקודמת ואינה מבטלת אותה (כמובן שסעיפים העוסקים בהרחבה עליהם להיות מפורשים בצוואה החדשה).
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
3 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ירושות בישראל - מיהו יורש?

ירושה - היורשים ע"פ חוק הירושה הם למעשי בני משפחתו הקרובים ביותר של המוריש: בן זוגו, ילדיו, נכדיו, הוריו, אחיו, אחייניו, סביו ... 

מתי חשוב לעשות צוואה

בכל מקרה בו אינכם מעוניינים בחלוקת עיזבונכם כמו שקובע חוק הירושה, קיים הכרח להכין צוואה ע"פ אחת הצורות המנויות בחוק ... 

התנגדות לצוואה

בכל מקרה בו קיים חשש כי הצוואה נעשתה בשל אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, ניתן עקרונית להגיש התנגדות לצוואה... 

עצות לעריכת צוואה

בהתאם לחוק הירושה, רשאי המצווה לצוות שיורש יזכה בעיזבונו, כולו או חלקו, בהתקיים תנאי מסוים או בהגיע מועד מסוים. המוריש יכול, למשל, לצוות שנכדיו יזכו בחלקים ... 

צו ירושה

להגיש בקשת צו ירושה ... מילוי הטופס, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ...  

צו קיום צוואה

בקשות לצווי ירושה / קיום צוואה / מינוי מנהל עיזבון קבוע תוגשנה ללשכת הרשם לענייני ירושה בשלושה עותקים, כאשר לאחד מהם יצורפו המסמכים המקוריים וכל הנדרש עפ"י תקנה 14 לתקנות הירושה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? 

חוק הירושה, התשכ"ה 1965

חוק הירושה קובע כיצד יש לערוך צוואה, מי היורשים החוקיים ומה קורה עם העיזבון כאשר אין צוואה חוקית.  

חוק הצהרות מוות, התשל"ח 1978

חוק הצהרת המוות מכריז על מותם של אנשים שעקבותיהם נעלמו במשך תקופה ארוכה וקיימת סברה שבם לא בין החיים. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.