www.what2do.co.il

פירוק שיתוף ופינוי אישה מדירה לפני הסדר משאבים כולל

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 24/02/2020
פירוק שיתוף ופינוי אישה מדירה לפני הסדר משאבים כולל

הליכי גירושין כוללים, מן הסתם, חלוקה רכושית בין בני הזוג בענייני כספים ונכסים. כמו כן, ידוע כי לא אחת מדובר בבני זוג אשר מערכת הכוחות ביניהם אינה שווה. פעמים רבות ישנם פערים גדולים בין האישה לבין גבר ועל כן בית המשפט מנסה להגיע להסדר איזון משאבים הכולל את מרבית נכסי בני הזוג ומחלק אותם בצורה הוגנת.

 

כמו כן, הליכים משפטיים בענייני גירושין עלולים להימשך זמן רב. אי לכך, בית המשפט רשאי להתיר פירוק שותפות ברכוש עוד בטרם ניתן פסק דין סופי בנוגע להסדר איזון המשאבים. לדוגמא, במקרים בהם הצדדים מחזיקים בדירה משותפת, יכול בית המשפט לפרק את השיתוף בדירת בני הזוג עוד בטרם חולקו הנכסים האחרים. מיותר לציין כי בני הזוג אינם גרים ביחד במהלך הליכי גירושין ועל כן יש צורך מוסרי ומשפטי לפרק את השיתוף בדירה מחד, או לחייב את בן הזוג הנותר בדירה בדמי שימוש ראויים מאידך.


האם במקום בו אישה מעכבת פעם אחר פעם את פירוק השיתוף בדירה, על בית המשפט להורות על פינוי וחלוקה בתמורה שתתקבל ממכירת הנכס? סווגיה זו הונחה לאחרונה לפתחו של בית המשפט המחוזי בנצרת, כערעור על החלטת בית המשפט לענייני משפחה בעיר.

 

האישה טוענת - גרה אני בדירה

 

לטענת האישה, בית משפט קמא שגה כאשר הורה על פירוק השיתוף בדירה. לדבריה, לא ניתנה לה הזדמנות אמיתית לרכוש את חלקו של בעלה לשעבר בנכס. האישה הוסיפה כי לו היה בית המשפט ממתין עם פירוק השיתוף עד למתן הסדר איזון משאבים, הייתה היא יכולה לבחון את מסוגלותה לרכוש את חלקו של בעל בדירה.

 

      קראו גם:


בית המשפט לענייני משפחה דחה את בקשת האישה. השופט ציין כי הוגשה בפניו תביעה לאיזון משאבים, אלא תביעות לשמירת זכויות לפי סעיף 11 לחוק יחסי ממון. לפיכך, בית המשפט לא היה מוסמך להעניק סעד של איזון משאבים.

 

השופטים קובעים - התנהלות האישה בחוסר תום לב וביזוי בית המשפט

 

כמו כן, השופט מתח ביקורת על מחדליה של אישה ביישום החלטות בית המשפט, וקבע כי אין לעכב את מכירת דירת המגורים. טיעונה העיקרי של האישה היה כי היות והדיון באיזון המשאבים יערך בעוד חודשים ספורים, יש לעכב את פירוק השיתוף. כמו כן, האישה הדגישה כי התוצאה הקשה הנובעת מהוצאתה מן הדירה בה היא מתגוררת במשך שנים רבות איננה סבירה לחלוטין.


לדאבונה, בית המשפט המחוזי דחה טענות אלו והדגיש כי האישה פעלה בחוסר תום לב שעה שהיא עיכבה ועודנה מעכבת את התקדמות הליך פירוק השיתוף במשך שנה (בזמן שהגבר אינו מתגורר בדירה). השופטים הוסיפו כי מינוי כונס הנכסים היה תולדה של מעשיה של האישה וכן ננקטו נגדה הליכי ביזיון בית המשפט. "לאור התנהלותה של התובעת, הסכסוך אינו צפוי להגיע לסופו בעתיד הנראה לעין, ולכן אין לעכב את פירוק השיתוף", נכתב בפסק הדין. 

האישה ניסתה למחות על החלטה זו באומרה כי נטיית בתי המשפט, בבואם לפסוק בסכסוכים המערבים תביעה לפירוק שיתוף במקביל לתביעה לאיזון משאבים, הינה להמתין לאיזון משאבים כולל על פני הוצאת בן הזוג מדירת המגורים והותרתו ללא קורת גג.

 

עם זאת, בגין התנהלותה של האישה במסגרת ההליכים המשפטיים, ובעקבות אי השגתה על החלטות שניתנו בעניינה (כגון מתן אפשרות לגבר לרכוש את חלקה בדירה בתמורה לסכום מסוים), הורה השופט על פירוק השיתוף בדירה. עם זאת, השופט קבע כי פירוק זה יעשה רק לאחר העברת הסכומים בגינו בין הגבר לאישה.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הלכת השיתוף

הלכת השיתוף

על אילו נכסים חלה חזקת השיתוף ... 

הסדר איזון משאבים

הסדר איזון משאבים

מהו הסדר איזון משאבים ? למי הוא מועיל ? על אלו נכסים הוא חל ? ועוד שאלות ותשובות רבות ... 

מדוע חשוב לערוך הסכם ממון בטרם הנישואין?

מהם היתרונות בעריכת הסכם ממון? ... מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.