www.what2do.co.il

מזונות חייל ישולמו כדין וטענת מרדנות נדחתה

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 05/07/2011
מזונות חייל ישולמו כדין וטענת מרדנות נדחתה

סעיף 3(א) לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות), תשי"ט-1959 קובע כי אדם חייב במזונות ילדיו הקטינים לפי הוראות הדין האישי החל עליו. הפניה לדין העברי בעניין זה מלמדת כי ישנם מספר מעגלי חבות במזונות – מזונות חובה ומזונות מדין צדקה. עד גיל 15, האב חייב בחבות מוחלטת לזון את ילדיו הקטינים. מעבר לגיל זה, חל דין צדקה על שני ההורים.

 

      קראו עוד בתחום:

 

במקרים בהם עסקינן במזונות בן בגיר, החיוב אינו נובע מהדין האישי אלא מהוראות סעיפים 4 ו-5 לחוק המזונות. בע"א 4480/93 פלוני נ' פלונית, פ"ד מח(3) 416 התקבלה הפסיקה המחייבת אב במזונות ילדיו בזמן השירות הצבאי. בפסק דין זה נקבע המציאות הישראלית מכירה בכך כי ילד בגיר אשר משרת בשירות צבאי סדיר עומד בתנאי הנזקקות למזונות לפי חוק המזונות.

 

יש לציין כי אב רשאי לטעון אחרת (לדוגמא, כאשר הילד משרת בבסיס קרוב לבית ומשתכר יפה בעצמו) אך במקרים אלו מונח עליו נטל הראיה. דהיינו, חזקה על חייל כי הוא נזקק הזכאי למזונות מאביו, וזאת למרות שהוא איננו עוד קטין. על האב מוטל אפוא להוכיח כי עומד לקטין מקור הכנסה באמצעותו הוא יכול לספק את צרכיו, או כי אין באפשרותו לשלם מזונותיו.

 

עם זאת, מזונות חיילים אינם כמזונות קטינים. ידוע כי מרבית החיילים בצה"ל זוכים ללינה בצבא, בגדים ומזון. אי לכך, תמיכת הוריהם בתקופה זו הינה פחותה ובתי המשפט פוסקים עבורם מזונות בשיעור של שליש בלבד מהסכום שנפסק עבורם טרם גיוסם.

 

האם מדובר בילד מרדן?


במקרה אשר הונח לפתחו של בית המשפט לענייני משפחה, טען אב כי הוא אינו חייב במזונות בנו המשרת בשירות קרבי בצה"ל. בית המשפט דחה טענה זו. "לא ראיתי מקום לחרוג מהוראות הפסיקה לפיהן מזונותיו של ילד בגיר המשרת בשירות צבאי עומדות ברגיל בשיעור של 1/3 מדמי מזונותיו של ילד קטין ואני מעמיד החיוב במזונותיו מצד האב בשיעור של 300 ש"ח בחודש", נכתב בפסק הדין.


האב ניסה לטעון כי מדובר בבן מרדן אך טענותיו אלו נדחו אף הן. ראשית, הלכה פסוקה היא כי בית המשפט לא ימהר לשלול מזונות מילד בגין טענת מרדנות. שנית, גם כאשר מדובר בילד בוגר ועצמאי, פטור ממזונות ייקבע כאשר ניתוק הקשר נבע מרצונו המודע והעצמאי של הילד, כאשר האב משקיע מאמצים אמיתיים לחידוש הקשר ושיקום היחסים.


במקרה דנן, תסקיר העובדת הסוציאלית הראה תמונה הפוכה. האב לא הגיע בעצמו לבקר את ילדיו במרכז הקשר ואף הוגשה כנגדו תלונה בגין אלימות במשפחה כלפי אחד הילדים. בית המשפט קבע כי התסקיר מראה בבירור שהאב "בחר" להתרחק מילדיו ו"לא עשה די עדי לשמר את הקשר עימם". האם העידה כי האב לא מתעניין בילדיו ואף לא התקשר לאחל לבנו גיוס מוצלח.

 

זאת ועוד, האב העיד בעצמו כי הוא אינו מבקר את ילדיו משום שהוא עובד בסופי השבוע. דהיינו, המניעה לקיום הקשר עם הילדים איננה נובעת אלא מהאב. "קיצוץ משמעותי במזונות ילדים הינה סנקציה חמורה אשר מהווה אמצעי קיצוני שאין לנקוט בו אלא במקרים של מרדנות בוטה, גסה ומעליבה". התרחקות הילדים במקרה זה מאביהם איננה מרדנות – קבע בית המשפט.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

קטינים, תביעת מזונות

כל קטין רשאי לתבוע מזונותיו מאביו, מבלי לייחס כל חשיבות למצבו הכלכלי של האב, ליחסיהם של ההורים או נסיבות פרידתם... מהם קטני קטינים? איך מחשבים דמי מזונות? מהם מזונות בדין צדקה? קראו עוד בפורטל דיני משפחה... 

תביעת מזונות, מידע משפטי

כללים להגשת תביעת מזונות, היכן מגישים תביעה למזונות ילדים ?  

מי חייב במזונות קטינים?

בהתאם לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות) מזונות קטינים נקבעים ע"פ הדין האישי ... 

חישוב מזונות ילדים, הכיצד?

כיצד מחשבים דמי מזונות הקטינים? האם האם תישא בדמי המזונות במהלך השירות הצבאי? במידה והאם עברה עם הילדים לדירה גדולה יותר, האם יישא האב במשכנתא? קראו עוד בפורטל משפחה... 

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אילו קטינים רשאים להגיש תביעת מזונות ילדים?

מהם מזונות ילדים? היכן ניתן לדון בהם? מתי ניתן להעביר תביעה למזונות הילדים לבית המשפט לענייני משפחה? האם הקטין יכול להגיש תביעה בעצמו למזונות? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.