www.what2do.co.il

פגמים בצוואה

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 27/02/2011
פגמים בצוואה

צוואה הינה המהלך המשפטי האחרון אשר מבצע אדם בחייו. מדובר במסמך משפטי אשר קובע כיצד יחולק רכושו של המנוח לאחר פטירתו. צוואה אינה חייבת להיות מסמך כתוב והחוק מכיר גם בכשרותם של צוואות שאינן כתובות כגון צוואה בעל פה. עם זאת, פגמים בעריכת הצוואה יכולים להביא לכך כי התנגדות לצוואה תתקבל בבית המשפט.

 

בין פגמים אלו ניתן למנות פגמים צורניים, פגמים בגמירות דעתו של המנוח ועוד. חוק הירושה ופסיקת בתי המשפט קובעים כי ישנם פגמים אשר ניתנים לתיקון במסגרת הליכים משפטיים

 

פגמים צורניים


ישנם מספר עקרונות העומדים מאחורי קיום צוואה חרף פגמים אשר נפלו בה. עקרונות אלו הינם קיומה של צוואה אשר אין העדר ספק בנוגע לאמור בה והיות הפגמים ברי תיקון. פגמים שהינם ברי תיקון מבחינת החוק הינם פגמים בחתימת העדים, פגימת בחתימתו של המצווה, פגמים בתאריך הצוואה, אישור הצוואה על ידי שני עדים במעמד שונה, חתימה של עד קטין וכדומה.

 

 

ישנם פגמים אשר אינם ניתנים לתיקון גם במסגרת הליכים משפטיים. במקרים אלו מעידים הפגמים על כך שעלול להיות פער בין הנדרש לקיום בצוואה לפני רצונו של המת. מיותר לציין כי בבואו של בית המשפט לבחון את כשרותה של צוואה, עליו להתחקות אחר העיקרון המוביל בעניינים אלו והוא – קיום רצון המת.

 

פגמים אשר אינם ניתנים לתיקון בבית המשפט משתנים בהתאם לסוג הצוואה הנדון. במסגרת צוואה בעדים, לא ניתן יהיה לתקן פגמים כגון העדר חתימתו של המצווה או העדר אישור וחתימתם של שני העדים. צוואה בכתב יד לא תהיה קבילה כל אימת שלא נכתבה היא בכתב ידו של המצווה, ואילו צוואה בעל פה אשר ניתנה בפני עד אחד או לא נערך זיכרון דברים של המצווה.

 

פגמים מבחינת טעות של המצווה

 

ישנם פגמים נוספים בצוואה אשר נובעים מטעות מצידו של המצווה. הכוונה בטעות של המצווה הינה בהוראה בצוואה אשר אין לא התאמה עם המציאות.

 

לדוגמא, ציווי על רכוש אשר לא נמצא בבעלותו של המצווה בעת פטירתו. במקרים אלו לא פוסל בית המשפט את הצוואה באופן מיידי. השופטים יכולים לנסות ולהתחקות אחר המשמעות של הדברים מבחינת רצון המת. לאמור, האם ניתן לקיים את הצוואה חרף טעותו של המצווה. במקרים מסוג זה רשאי בית המשפט לאשר את הצוואה על בסיס נסיבותיה והראיות שהוצגו בפניו. טעות של מצווה אינה מביאה לביטולה של הצוואה במלואה אלא רק של הסעיפים הנוגעים לטעות.

 

טעות סופר

 

לעיתים נטענות לגבי צוואה טענות לביטול סעיף זה או אחר בשל טעות סופר. טעות זו יכולה להיות טעות בהיגוי שמו של יורש, מספר חשבון בנק שגוי וכדומה. במקרים אלו רשאי בית המשפט לאשר את הצוואה חרף הפגם הצורני אשר נפל בה. לדוגמא, טעות בספרה אחת בחשבון בנק, כאשר שאר פרטי חשבון הבנק נכתבו במפורש, יכולה להיות מתוקנת על ידי בית המשפט.

 

הוראה בלתי ברורה

 

ישנן צוואות הכוללות הוראות בלתי ברורות אשר אינן מאפשרות התחקות אחר רצונו של המת. הוראה זו הינה הוראה אשר בית המשפט לא יכול להסיק ממנה באופן וודאי "למה התכוון המשורר".

 

 

במקרים אלו ניתן לבטל את ההוראה הלא ברורה וזאת מחמת חשש לעשיית עוול למת בחלוקת רכושו. יודגש כי הוראה בלתי ברורה אשר תתבטל הינה הוראה שהינה בלתי ברורה באופן שאינו משתמע לשני פנים.

 

הוראת צוואה בלתי חוקית

 

פגמים נוספים בצוואה יכולים להיות גם הוראות מסוימות שאינן חוקיות. החוק קובע כי אין לבצע הוראת צוואה כאשר מוכח כי מדובר בהוראה בלתי מוסרית, בלתי חוקית או בלתי אפשרית. במקרים אלו מתבטלת הוראת הצוואה והרכוש המדובר מחולק ליורשים על פי דין.

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ירושות בישראל - מיהו יורש?

ירושה - היורשים ע"פ חוק הירושה הם למעשי בני משפחתו הקרובים ביותר של המוריש: בן זוגו, ילדיו, נכדיו, הוריו, אחיו, אחייניו, סביו ... 

מתי חשוב לעשות צוואה

בכל מקרה בו אינכם מעוניינים בחלוקת עיזבונכם כמו שקובע חוק הירושה, קיים הכרח להכין צוואה ע"פ אחת הצורות המנויות בחוק ... 

התנגדות לצוואה

בכל מקרה בו קיים חשש כי הצוואה נעשתה בשל אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, ניתן עקרונית להגיש התנגדות לצוואה... 

עצות לעריכת צוואה

בהתאם לחוק הירושה, רשאי המצווה לצוות שיורש יזכה בעיזבונו, כולו או חלקו, בהתקיים תנאי מסוים או בהגיע מועד מסוים. המוריש יכול, למשל, לצוות שנכדיו יזכו בחלקים ... 

צו ירושה

להגיש בקשת צו ירושה ... מילוי הטופס, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ...  

צו קיום צוואה

בקשות לצווי ירושה / קיום צוואה / מינוי מנהל עיזבון קבוע תוגשנה ללשכת הרשם לענייני ירושה בשלושה עותקים, כאשר לאחד מהם יצורפו המסמכים המקוריים וכל הנדרש עפ"י תקנה 14 לתקנות הירושה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? 

חוק הירושה, התשכ"ה 1965

חוק הירושה קובע כיצד יש לערוך צוואה, מי היורשים החוקיים ומה קורה עם העיזבון כאשר אין צוואה חוקית.  

חוק הצהרות מוות, התשל"ח 1978

חוק הצהרת המוות מכריז על מותם של אנשים שעקבותיהם נעלמו במשך תקופה ארוכה וקיימת סברה שבם לא בין החיים. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.