www.what2do.co.il

האם יבוטל הסכם ממון מחמת עושק - דוגמא לפסק דין

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 22/11/2011
האם יבוטל הסכם ממון מחמת עושק - דוגמא לפסק דין

עמ"ש 4750-09-11


ביטול של הסכם ממון, אשר מקבל את אישורו של בית המשפט לענייני משפחה, איננו עניין של מה בכך. בניגוד לחוזה רגיל, בית המשפט בוחן בקפידה בקשות מסוג זה. להלן דוגמא לפסק דין אשר ניתן במסגרת תביעה לביטול הסכם ממון מחמת עושק. במקרה דנן, נערך בין בני זוג הסכם ממון אשר במסגרתו הועברה לבנם המשותף דירה שהייתה רשומה על שמם בחלקים לשווים.

 

      קראו עוד בתחום:

 

במסגרת ההסכם הוסכם כי הבן לא יוכל להוציא את הוריו מהדירה עד לאחרית ימיהם. שבועיים לפני שההסכם נחתם, הגבר לקה באירוע מוחי ואושפז במחלקה הנוירולוגית בבית החולים הדסה למשך 9 ימים. הוא שוחרר לחמישה ימים לביתו, ובסופם נקבע לו ניתוח בראש. ההסכם נחתם בבית המשפט ביום השני לשהותו של הגבר בבית. יודגש כי בשל היות הבן קטין, בית המשפט הורה על קבלת חוות דעת של האפוטרופוס הכללי. ההסכם אושר וניתן לו תוקף של פסק דין.

 

בית המשפט לענייני משפחה דחה את בקשתו של הגבר לבטל את הסכם הממון מחמת עושק, וערעור על כך הונח לפתחו של בית המשפט המחוזי. המערער עתר לביטול ההסכם ופסק הדין בטענה שהוא לא היה צלול בדעתו בעת החתימה על ההסכם ואישורו. בית המשפט דחה את התביעה וקבע כי האחרון לא הוחתם על ההסכם תוך "ניצול מצבו הרפואי". ההכרעה בבית המשפט הושפעה, בין השאר, מחוות דעתו של מומחה אשר מונה מטעמו.

 

המומחה קובע: "לא הייתה פגיעה בשיקול דעתו של המערער"

 

המומחה קבע בחוות דעתו כי "לא הייתה כל פגיעה קשה בשיקול דעתו של המערער במועד החתימה על ההסכם או אישורו, על רקע של מחלה נפשית ו/או הפרעה קוגניטיבית". יודגש כי לא עלה בידיו של המערער לסתור ממצאים אלה והוא אף לא ביקש לזמן המומחה לחקירה נגדית. יתרה מכך, בפסק הדין נכתב כי בית המשפט התרשם שהמערער זכר את מעמד אישור ההסכם, הבין את משמעות ההסכם, לרבות השלכותיו.


כנגד פסק דין זה הגיש המערער ערעור לפתחו של בית המשפט המחוזי. לדאבונו, בית המשפט המחוזי קבע כי אין להתערב בפסק הדין ויש לדחות הערעור. ראשית, בית המשפט המחוזי ציין כי הכרעת בית משפט קמא התבססה על ממצאים עובדתיים וכל טענותיו של המערער אודות ההסכם, אשר נעשה לטובת צד שלישי, נדחו.

 

משקל רב להתרשמות בית המשפט

 

בפסק הדין במחוזי צוין עוד כי חוות דעתו של המומחה הייתה "חד משמעית ומפורשת" והעובדה שהמערער לא ביקש לחקור את המומחה אודותיה אמרה דרשני. יתרה מזאת, הודגשה התרשמותו של בית המשפט לענייני משפחה מהודאתו המפורשת של המערער במהלך חקירתו הנגדית.

 

הלכה פסוקה היא כי כאשר מתבקש ביטול חד צדדי של הסכם לטובת צד שלישי, מחמת עושק, על הטוען לביטול להוכיח כי הוא היה מצוי בחולשה גופנית ושכלית כה גדולים עד אשר אלו הסיטו אותו ואת שיקול דעתו. בעניין זה, נקבע לא אחת כי ישנו משקל מכריע להתרשמותו של בית המשפט מהתנהלות הטוען לביטול בעת עריכת ההסכם.


בית המשפט לא קיבל גם את טענותיו של המערער לכך שהוא לא עיין בהסכם עובר לחתימתו. בעניין זה קיבל בית המשפט את עדותה של האישה לכך שלא רק שהמערער עיין בהסכם, אלא הוא גם הוסיף בו שינויים (לדוגמא, התנאי המאפשר לו לגור בנכס עד לאחרית ימיו).

 

דהיינו, מדובר בעובדות אשר אינן עולות בקנה אחד עם טענת העושק. בית המשפט הוסיף כי עסקינן בהסכם ממון וההלכה הפסוקה היא כי כאשר מתבקש ביטול של הסכם שקיבל את אישורו של בית המשפט, הדבר ייעשה במשורה ובמקרים חריגים בלבד.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הסכם ממון שלא אושר

עקרונית, הסכם ממון בטרם נישואין שלא אושר ע"י הערכאה משפטית הקבועה בחוק ... הינו חסר תוקף משפטי, וככזה לא ניתן לתבוע את קיומו 

מה ניתן להכיל בהסכם ממון?

חשיבותו העיקרית של הסכם ממון היא בהסדרת חלוקת הרכוש והממון בין בני הזוג. באופן זה מוגדרים מראש זכויות ונכסים של כל אחד מבני הזוג ... 

שינוי הסכם ממון

האם ניתן לשנות או לבטל הסכם ממון לאחר שאושר?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.