www.what2do.co.il

פיצויים בשל סרבנות גט למרות העדר פסק דין של בית הדין הרבני

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 08/04/2012
פיצויים בשל סרבנות גט למרות העדר פסק דין של בית הדין הרבני

סרבנות גט הינה תופעה קשה אשר סופגת קיטונות של ביקורת בחברה הישראלית. הדברים אינם פוסחים, כמובן, גם על מערכת המשפט, וזאת בשל עוגמת הנפש הרבה הנגרמת לעגונות, והצורך להילחם בתופעה זו ולמגרה. בשנים האחרונות ניכרת מגמה של החמרה כנגד סרבני גט, ונשים רבות אשר גטן מסורב תובעות מבעליהם פיצויים.

 

לאחרונה, בית המשפט קבע כי בעל אשר מסרב לתת לאשתו את גטה, יפצה את האחרונה בסך של 200,000 שקלים בגין כל שנת סירוב. בסך הכל, הגבר חויב לשלם לאשתו סך של כ-650,000 שקלים בגין שלוש שנות סרבנות ופיצויי מוגבר בסך 50,000 שקלים נוספים.

 

      קראו עוד על סרבנות גט


מדובר בבני זוג אשר היו התחתנו לפני כ-28 שנים ובמהלך הנישואין נולדו להם שישה ילדים. בין הצדדים החל קרע כבר בשנת 1999 ושלוש שנים לאחר מכן, בשנת 2002, עזב הנתבע את הבית. בשנת 2000 הגישה האישה תביעת גירושין כנגד הבעל בבית הדין הרבני, וכבר אז קבע בית הדין הרבני כי על הבעל לתת לאישה את גטה. עם זאת, לאחר ערעור של האב על פסיקת בית הדין הרבני, סויגה הקביעה הנחרצת בדבר זכותה של האישה לקבל גט.

 

האישה הגישה כנגד הבעל תביעה נזיקית ובית הדין הרבני קבע כי מחשש לגט מעושה לא ניתן לחייב הבעל בגט.
האישה טענה כי כבר מתחילת הקשר היא סבלה מאלימות במשפחה מצידו של בעלה. לטענתה, היא סובלת כבר 11 שנה מסרבנות גט ועל כן היא זכאית לפיצויי משמעותי. האישה העמידה את סכום תביעתה הכולל על כ-1.7 מיליון שקלים.

 

הבעל הכחיש את ההתנהגות


הבעל הכחיש מכל וכל את טענות האישה כנגדו. לדבריו, הוא לא התנהג כלפי האחרונה באלימות והוא היה מוכן לתת לתובעת את הגט בהתאם להסכמות רכושיות הנוגעות להפרדת הצדדים. הבעל הוסיף כי הוא היה מוכן להסתפק בסכום של כ-250,000 שקלים בלבד מהרכוש, אך האישה סירבה למסור לו חלקו.


בית המשפט קבע כי ניתן לקבוע שאדם הינו סרבן גט גם כאשר אין חיוב מצד בית הדין הרבני בעניינו. בפסק הדין נקבע כי סיוג הגט בבית הדין הרבני, בשל התביעה הנזיקית אשר הוגשה על ידי האישה כנגד בעלה, איננו יכול להצדיק את דחיית תביעת הפיצויים בגין סרבנות הגט. לאמור, כל אימת שעמדו כנגד האב פסקי דין אשר חייבו אותו לתת לאשתו את הגט, זכאית האחרונה לפיצויים בגין אי קיום פסקי הדין והנזקים שנגרמו לה כתוצאה מכך.


השופטת ציינה כי סרבנות גט במקרים אלו פוגעת פגיעה יסודית בזכויותיה הטבעיות של האישה להמשיך בחייה, וגורמת לה לנזק כלכלי ונפשי. כמו כן, עסקינן בפגיעה בזכויות יסוד חוקיות הנובעות מחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, ציינה השופטת. אי לכך, נקבע כי סירובו של הבעל לתת לאשתו את הגט המיוחל, מהווה עילה נזיקית כנגדו ועל כן יש לפסוק לטובת האישה פיצויים משמעותיים.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

המדריך למתגרשים - דע את זכויותיך!

סברה נפוצה היא, אם כן, כי לגבר עדיף להגיש תביעות לבית הדין הרבני, ואילו לאישה עדיף לגשת לבית המשפט לענייני משפחה. עם זאת, יש לבחון כל מקרה לגופו ופעמים רבות עדיפה הגשת תביעה הפוכה מאמרה זו – בנסיבות המקרה... קראו עוד בפורטל משפחה 

גירושין בהסכמה

הליך משפטי מסורבל וממושך אינו הכרחי. במידה והינכם נמנים על ברי המזל שמעדיפים לסיים את ההליכים בצורה שקטה וחברית, ניתן כמובן להגיע לידי הסכם גירושין כולל ולהימנע מ"מלחמה כוללת".  

גירושין ללא הסכמה

בהיעדר הסכמה בין שני בני הזוג על נכונותם להתגרש, נדרש בן הזוג המעוניין להתגרש להוכיח כי עומדת לו עילת גירושין בגינה יש לחייב את הבעל לתת גט/ את האישה לקבל את הגט 

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.