www.what2do.co.il

סעיף שיפוי בהסכם גירושין

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 27/02/2011
סעיף שיפוי בהסכם גירושין

הליכי גירושין רבים בשנים האחרונות נערכים במסגרת חתימה משותפת של בני הזוג על הסכם גירושין. כמו כן, הסכמים אלו כוללים פעמים רבות סעיפי שיפוי שונים. סעיפים אלו קובעים למעשה כי הצדדים מתחייבים שבמידה ואחד מהם יגיש תביעה לשינוי דמי מזונות, לאחר מתן פסק דין המאשר את הסכם הגירושין, יהיה הצד השני מחויב לפצותו.

 

למעשה, מטרתם של סעיפי השיפוי הללו הינה למנוע הגשת תביעות הדדיות, אך פעמים רבות מדובר למעשה בהתנצחויות הדדיות על גבם של הילדים. מיותר לציין כי מזונות ילדים אינם זכות העומדת לאם כלפי האב, אלא עסקינן בזכותם של הילדים כלפי האב החייב במזונותיהם. אי לכך, יש לבחון את סעיפי השיפוי במידה וקיים חשש שהם עומדים בסתירה לעיקרון טובת הילד.

 

בעקבות החשש כי זכויותיהם של הילדים תיפגענה בגין סעיפי שיפוי אלו, נוטים בתי המשפט שלא לאשר סעיפים אלו במסגרת הסכם גירושין. מערכת המשפט הכירה בכך כי ייתכנו שינויי נסיבות מהותיים בעתיד, ועל כן אל להם לחסום את דרכם של הצדדים לבית המשפט בעתיד. כמו כן, בתי המשפט לענייני משפחה נוטים לראות בסעיפי שיפוי אלו כאמצעי להפעלת לחץ מצד אחד ההורים כלפי עמיתו.

 

שלוש גישות לבחינת סעיפי שיפוי


הגישה הראשונה לגבי הסכמי גירושין הכוללים סעיפי שיפוי הינה כי מדובר בפגיעה חמורה בקטינים הנוגדת את תקנת הציבור. על פי גישה זו, בית המשפט לענייני משפחה לא יאשר הסכם גירושין הכולל בתוכו סעיפי שיפוי. לעיתים, יאושר הסכם הגירושין תוך שסעיפי השיפוי מבוטלים.


גישה נוספת לסעיפי שיפוי אלו מקבלת את הסעיפים הללו בהתאם לכך שהם משקפים את רצונם של הצדדים ואחריותם ליטול אחריות עתידית על סעיפים אלו. גישה זו נובעת מרצונו של בית המשפט למנוע דיונים רבים בהם תביעות בנוגע לסוגיות אשר הונחו בעבר לפתחה של מערכת המשפט.


      קראו עוד בתחום:


גישה שלישית לסוגיית סעיפי השיפוי הינה גישה ניטראלית ופחות קיצונית. על פי גישה זו, המשלבת למעשה בין שתי הגישות הקודמות, סעיפי השיפוי יאושרו כל אימת שיתאפשר לצד המפר לממש את תשלום הפיצויים אליהם התחייב. שימו לב, סעיפי שיפוי מתייחסים על פי רוב למערכת היחסים בין האם לאב. לפיכך, גישה זו גורסת כי יש להתיר הסכמי שיפוי במקום בו האישה התעשרה ויש ביכולתה לשפות את האב מבלי להביא לפגיעה בקטינים.


לסיכום,

 

עורכי דין ממליצים כי בטרם יחתמו צדדים על הסכם גירושין, יבחנו בני הזוג את הוראות ההסכם באופן בו יקבעו דמי מזונות ראויים המייתרים הגשת תביעות שונות בעתיד. כמו כן, במידה והסכם הגירושין כולל סעיפי שיפוי, יש לבחון את המקרה לגופו תוך שקילת מכלול הנתונים העומדים בבסיס נסיבות המקרה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

המדריך למתגרשים - דע את זכויותיך!

סברה נפוצה היא, אם כן, כי לגבר עדיף להגיש תביעות לבית הדין הרבני, ואילו לאישה עדיף לגשת לבית המשפט לענייני משפחה. עם זאת, יש לבחון כל מקרה לגופו ופעמים רבות עדיפה הגשת תביעה הפוכה מאמרה זו – בנסיבות המקרה... קראו עוד בפורטל משפחה 

גירושין בהסכמה

הליך משפטי מסורבל וממושך אינו הכרחי. במידה והינכם נמנים על ברי המזל שמעדיפים לסיים את ההליכים בצורה שקטה וחברית, ניתן כמובן להגיע לידי הסכם גירושין כולל ולהימנע מ"מלחמה כוללת".  

גירושין ללא הסכמה

בהיעדר הסכמה בין שני בני הזוג על נכונותם להתגרש, נדרש בן הזוג המעוניין להתגרש להוכיח כי עומדת לו עילת גירושין בגינה יש לחייב את הבעל לתת גט/ את האישה לקבל את הגט 

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.