www.what2do.co.il

תביעה להוצאת צו הגנה נגד קטין אשר הוגשה על ידי סבתא

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 05/12/2019
תביעה להוצאת צו הגנה נגד קטין אשר הוגשה על ידי סבתא

בית המשפט לענייני משפחה ביטל צו הגנה אשר ניתן נגד קטינים והוצא בהתאם לבקשת סבתם. עסקינן בשלושה קטינים אשר אביהם נפטר מספר חודשים לפני הגשת הבקשה לצו הגנה ואימם חסרת מסוגלות הורית לחלוטין. שלושת הקטינים החלו להתגורר לסירוגין בפנימיות ואצל אביהם אשר גר ביחידת דיור בבית אימו. עם זאת, לאחר מותו, המשיכו הקטינים לגור ביחידת הדיור.


בית המשפט לענייני משפחה הזמין תסקיר של פקיד סעד על מנת לבחון את המקרה שלפניו. תסקיר זה חשף תמונה קשה בה הסבתא חשה מאוימת מהקטינים ואפילו השכנים במקום פנו לשירותי הרווחה על מנת להוציא את הקטינים מהשטח.

 

      קראו עוד בתחום:

 

בעקבות כך, הוגשה תביעה לבית המשפט לענייני משפחה, אשר דרשה להוציא צו הגנה לסבתא המפנה את הקטינים מחצר ביתה. בית המשפט לענייני משפחה קיבל את תביעתה ובעקבות כך הוגש על ידי הקטינים ערעור לבית המשפט המחוזי. הקטינים טענו בערעורם כי בית משפט קמא הוציא כנגדם צו הגנה מבלי להפנות את הצדדים ליחידת הסיוע ומבלי שנמצא להם מקום מגורים הולם.

 

הצדדים לא הופנו ליחידת הסיוע


בית המשפט המחוזי קבע כי דין טענותיהם של הקטינים להתקבל. על פי החוק למניעת אלימות במשפחה, צו הגנה מפני קטין יומצא רק לאחר שנתקיימו כל התנאים הבאים – הבקשה הוגשה לבית המשפט לענייני משפחה, הצדדים הופנו ליחידת הסיוע, הצדדים לא הגיע לידי הסכמה ויחידת הסיוע הודיעה לקטין על זכותו להיות מיוצג על ידי עו"ד. כמו כן, הקטין זכאי להשמיע את עמדתו בפני בית המשפט, ונמצא לו סידור חוץ ביתי הולם.


בית המשפט המחוזי קבע כי במקרה דנא התביעה הוגשה ראשית לבית משפט השלום ולא לבית המשפט לענייני משפחה. כמו כן, הצדדים לא הופנו ליחידת הסיוע ולא נעשו דין ודברים ביניהם על מנת למצוא מזור לבעיה. זאת ועוד, בית המשפט לא קיבל את החלטתו בהתאם לתסקיר מטעם יחידת הסיוע ולא נמצא לקטינים הסדר חוץ ביתי הולם.


עם זאת, השופטת מצאה לנכון להתריע את הקטינים שיתייחסו לסבתם בכבוד המגיע לה - "באם חס וחלילה לא יעמדו המערערים בחובתם לכבד את סבתם, ובכלל זה לדבר בשקט ובנימוס ולא להפריע את מנוחתה ושלוותה, ובאם חלילה ינקטו באלימות כלשהי, הרי שאין מניעה כי תוגש כנגדם בקשה נוספת על פי חוק למניעת אלימות במשפחה. החלטה בבקשה מסוג זה, אם תוגש, תידון בהתאם להוראות חוק למניעת אלימות במשפחה בכלל, וככל שיהיה מעורב בעניין אחד הקטינים", נכתב בפסק הדין.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.