www.what2do.co.il

חוזה שכירות - הוכחה להתחייבות לתת מתנה במקרקעין

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 07/10/2010
חוזה שכירות - הוכחה להתחייבות לתת מתנה במקרקעין

מסירת מתנה במקרקעין כפופה לעמידה בהוראות שני חוקים רלבנטיים, חוק המתנה וחוק המקרקעין. הוראות חוקים אלו קובעות כי מתנה בנכס מקרקעין הינה מוגמרת ומושלמת ברגע בו הנכס נרשם על שם מקבל המתנה. כמו כן, סעיף 5 לחוק המתנה קובע כי התחייבות לתת מתנה בעתיד טעונה מסמך בכתב.

 

ביטול התחייבות לתת מתנה יכול להיעשות במספר דרכים, גם לאחר מתן מסמך בכתב. עם זאת, מקבל המתנה יכול לטעון להעדר יכולת לחזור מהתחייבות זו בשל כך ששינה הוא את מצבו בהסתמך על התחייבות זו.

 

אדם אשר התחייב לתת מתנה בעתיד רשאי לחזור בו גם בגין התנהגות מחפירה מצידו של מקבל המתנה כלפי הנותן או מי מבין בני משפחתו. עילה נוספת לחזרה מהתחייבות זו הינה הרעה ניכרת אשר חלה במצבו הכלכלי של נותן המתנה.

 

      קראו עוד בתחום:


במקרה אשר הונח לפתחו של בית המשפט לענייני משפחה נידונה סוגיית מתנה במקרקעין בין בני זוג אשר היו נשואים במשך למעלה מ-20 שנה. הנכס נשוא התובענה הינו שטח קרקע עליו ישנם שני בתים. באחד הבתים מתגוררים הוריו של הגבר ואחיו של הגבר ומשפחתו. בבית דו משפחתי נוסף גרים אחיו של הגבר ומשפחתו והתובעת ובעלה. הנכס רשום בלשכת רישום המקרקעין בירושלים ע"ש הקרן הקיימת לישראל. כאשר הורי הגבר רשומים כחוכריו לדורות.


התובעת טענה כי הזכויות בבית ניתנו לה ולבעלה במתנה על ידי הוריו של הבעל במועד הנישואים. לטענתה, ההורים נתנו להם את הזכויות בדירה במתנה כאשר אחיו האחרים של הגבר קיבלו הבטחה לקבל את ביתם של ההורים בבוא היום. כמו כן, התובעת טענה כי ההורים התחייבו כלפיה וכלפי בעלה שיתנו להם את הנכס במתנה. לדבריה, הורי הגבר אינם יכולים כעת לחזור בהם מהתחייבותם וזו הואיל והיא ובעלה שינו את מצבם הכלכלי בהתאם לידיעה זו.

 

חוזה שכירות ישמש בתור מסמך בכתב


בית המשפט קיבל את טענותיה של התובעת ממספר טעמים. ראשית, הוכח כי התובעת ובעלה השקיעו כספים רבים בשיפוץ הבית ואף נטלו הלוואות והחזר הלוואות לצורך כך. שנית, לאחר קניית בית נוסף והעתקת מגוריהם לבית זה, השכירו התובעת ובעלה את הנכס וזכו לקבל את מלוא דמי השכירות עבורו. במסגרת חוזה שכירות זה, הוצגו התובעת ובעלה כבעלי הנכס.

 

בנוגע להתחייבות בכתב הדרושה על פי חוק המתנה, בית המשפט קבע כי חוזה השכירות בו הוצגו התובעת ובעלה כבעלי הנכס משמש כהוכחה כתובה לעניין זה.


במקרה דנן, בית המשפט קבע כי יש לראות את הסכם השכירות כמקיים את דרישת הכתב לאור התקופה הארוכה בת כ-18 שנה במהלכה נהגו התובעת והנתבע בדירה מנהג בעלים - עשר שנים החזיקו בה והתגורר בה ובמשך כשמונה שנים נוספות בהן הושכרה הדירה על ידם לצד שלישי. "בהקשר זה אומר כי איני רואה מקום לניסיונם של הנתבעים לעשות שימוש בטענות משפטיות פורמליסטיות בכדי לנסות למשוך את השטיח מתחת למצג שיצרו הצדדים זה כלפי זה במשך תקופה כה ארוכה", נכתב בפסק הדין.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הלכת השיתוף

הלכת השיתוף

על אילו נכסים חלה חזקת השיתוף ... 

הסדר איזון משאבים

הסדר איזון משאבים

מהו הסדר איזון משאבים ? למי הוא מועיל ? על אלו נכסים הוא חל ? ועוד שאלות ותשובות רבות ... 

מדוע חשוב לערוך הסכם ממון בטרם הנישואין?

מהם היתרונות בעריכת הסכם ממון? ... מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.