www.what2do.co.il

מהי הלכת הגיל הרך?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 27/02/2011
מהי הלכת הגיל הרך?

בבואו של בית המשפט לפסוק בעניין משמורת קטנים אשר הוריהם חיים בנפרד, על השופט מוטל להסתמך על ההלכה הפסוקה וחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות (התשכ"ב-1962). סעיף 24 לחוק קובע כי היה והורי הקטין חיים בנפרד (בין שנישואיהם אוינו, הותרו או הופקעו, בין שעדיין קיימים ובין שלא נישאו), רשאים הם להסכים ביניהם על מי מהם תהיה האפוטרופסות לקטין, כולה או מקצתה.

 

ההורים רשאים להכריע מי מהם יחזיק בקטין, ומה יהיו זכויות ההורה שלא יחזיק בקטין לבוא עמו במגע. עם זאת, הסכם כזה טעון אישור בית המשפט והוא יאשרו לאחר שנוכח כי ההסכם הוא אינו נוגד את עיקרון טובת הילד.

 

משמורת כאשר אין הסכמה בין ההורים


במידה ואין הסכמה בין ההורים לגבי משמורת הקטין, או במידה וההסכם בין הצדדים לא בוצע הלכה למעשה, רשאי בית המשפט לקבוע את העניינים האמורים בסעיף 24 כפי שייראה לו לטובת הקטין. עם זאת, סעיף 25 לחוק קובע במפורש את אחת ההלכות השנויות במחלוקת במסגרת דיני המשפחה – "הלכת הגיל הרך".

 

סעיף זה לחוק קובע כי בית המשפט יקבע את עניין משמורת הקטין כראות עיניו, כפי שייראה לו לטובת הקטין, ובלבד שילדים עד גיל 6 יהיו אצל אמם אם אין חשיבות מיוחדות להורות אחרת. סעיף זה נובע ממחקרים רבים אשר הראו את הקשר המיוחד הקיים בין ילדים "קטני קטנים" (עד גיל 6) לבין אמם והציגו אותו כחזק יותר מהקשר של הקטינים עם אביהם.

 

     קראו עוד בתחום:

 

גישות שונות בפסיקה


בפסיקה ישנן גישות שונות לעניין משקלה של חזקת הגיל הרך כיום. גישה אחת גורסת כי "הלכת הגיל הרך" הינה שיקול אחד מבין יתר השיקולים לגבי קביעת משמורת הקטין. מנגד קיימת גישה הגורסת שאף כיום אין להמעיט במשקלה של חזקת הגיל הרך הקבועה בסעיף 25 לחוק, ויש לראותה כשיקול ראשון בין שווים.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

סמכות אפוטרופוס בהליך גירושין

בתי המשפט נוטים להגדיר נושאים מהותיים בחיי הקטינים כגון מדור וחינוך כתלויים בהסכמתו של ההורה הלא משמורן. פעמים רבות ימנע בית המשפט מהורה משמורן להעתיק את מקום מגוריו באופן שימנע מההורה שאינו משמורן לראות את הילדים... 

הסדרי ראיה

הסדרי ראיה

מהם הסדרי ראייה? מה קורה במקרה בו אחד ההורים מפר את הסדרי הראייה?  

עירעור על פסק דין משמורת

פסק דין בעניין משמורת והסדרי ראייה אינו סופי, וניתן לפנות שוב לערכאה שהכריעה בעניין המשמורת בתביעה חדשה למשמורת/הסדרי ראייה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.