www.what2do.co.il

האם הנישואין כנים? מעמד זמני לאזרחית זרה

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 26/06/2011
האם הנישואין כנים? מעמד זמני לאזרחית זרה

האם העותרת והעותר נשואים באופן כן ואמיתי, או שמא מדובר בנישואין פיקטיביים? האם יש להורות על מתן מעמד זמני לעותרת, למרות שהות בלתי חוקית בארץ במשך 11 שנים? סוגיות אלו עמדו במרכזה של עתירה אשר הונחה לפתחו של בית המשפט.

 

העותרת ביקשה להסדיר את מעמדה לשהות בישראל מכוח היותו אשתו של העותר, אזרח ישראלי. השניים, יצוין, נישאו בפרגוואי ומשרד הפנים טען כי הנישואין הינם פיקטיביים. מדובר באישה בעלת אזרחות אתיופית אשר נכנסה לישראל בשנת 1997 במסגרת אשרת מעבר לתקופה של חמישה ימים. מאז, שוהה העותרת בארץ שלא כדין מעל ל-11 שנים.

 

העותר הינו אזרח ישראלי אשר התגרש בפעמיים ועלה לישראל חמש שנים קודם לכן. בשנת 2008 הודיע העותר במשרד הפנים על שינוי במצבו האישי ולפי הודעתו הוא נישא לעותרת בנישואים בפרגוואי בחודש מאי בשנה זו. כמו כן, צורפה להודעה תעודה מטעם ממשלת העיר אדיס אבבה המעידה על כך שהעותרת הייתה רווקה במועד הנישואין. העותרת קיבלה אשרת שהייה למשך שלושה חודשים, אשר במסגרת תקופה זו היה על משרד הפנים לבחון את כנות הנישואין. אשרת השהייה הוארכה מספר פעמים עד להזמנת בני הזוג לשימוע.

 

במהלך השימוע הובהר לראשונה מפי העותרת כי היא איננה רווקה אלא גרושה ואם לשני ילדים אשר גרים עם סבתם באתיופיה. לנוכח עובדה זו, העותרת התבקשה להציג בפני משרד הפנים תעודת גירושין. העותרת המציאה כעבור מספר ימים מסמך של בית המשפט באתיופיה, אשר תורגם על ידי עובד הלשכה במשרד הפנים. מסמך זה העלה תמונה מורכבת יותר.

 

הסתבר כי העותרת נעדרה בשנת 1998 הודיעה בעלה לבית המשפט באתיופיה כי אשתו נעדרת מזה שלוש שנים ועקבותיה נעלמו. לאחר זמן קצר הופיעה העותרת בלשכת משרד הפנים ובידיה תעודת גירושין מאומתת בידי הקונסוליה הישראלית באדיס אבבה. שר הפנים קבע כי גירושין באתיופיה יכולים להיות במעמד שני הצדדים בלבד, והיות והתובעת לא יצאה מישראל שנים רבות, לא ניתן להכיר בתוקפם של גירושין אלה.

 

בני הזוג הוזמנו לשימוע נוסף בסוף שנת 2008 ובמהלכו תואר מסע הנישואין בפרגוואי. משרד הפנים החליט לדחות את בקשתם של העותרים וזאת משום שאין תוקף לנישואים בדרום אמריקה וזאת משום שהעותר לא נכח בטקס עצמו.
 

אשרה שהייה נוספת למשך שנה - וזאת לשם בדיקת כנות הנישואין

 

בית המשפט קבע כי לאפשר לעותרת להישאר בישראל שנה נוספת, במעמד זמני, וזאת עד לברור הקשר בין העותר לבינה ובהתאם לעריכת שימוע נוסף או כל בדיקה אשר יראה משרד הפנים לנכון לערוך לשניים. ראשית, בית המשפט הזכיר את פסיקת בג"צ אשר קובעת כי עתירה להכיר במעמד לא תידחה בגין שהות בלתי חוקית בישראל טרם נישואין. כמו כן, משרד הפנים ידע על שהותה הבלתי חוקית של העותרת בישראל, במהלך ההליכים המשפטיים. חרף כך, משרד הפנים אפשר את בחינת כנות הקשר.

 

שנית, ביוני 2009 נימק משרד הפנים את החלטתו בגין פגם חוקי בנישואין בדרום אמריקה. זאת בניגוד לנימוק להחלטה שהתקבלה חמישה חודשים לאחר מכן אשר כללה שלל נימוקים כגון שהות בלתי חוקית, תעודת רווקות ולא תעודת גירושין וכדומה. מדובר אפוא בשינוי חזית מצידו של משרד הפנים ויצירת השתק דיוני באותה הנקודה.


יתרה מכך, ואולי החשוב מכל, משרד הפנים התעלם מהנתון המרכזי שיש לבחון בגדרי הדיון והוא כנות הקשר שבין העותרים. המשיב בחר לעמוד על ההבדלים בין גרסאות העותרים בשימוע, בעיקר לעניין גילה של העותרת וכן בעניין העדרו של חשבון בנק משותף. אולם, מעיון בפרוטוקולי השימועים עלה כי המשיב בחר להתעלם מהעובדה שהעותרים מקיימים משק בית משותף, מודעים זה לעיסוקיו של זה, וכן מקיימים קשרי היכרות עם בני משפחה וחברים.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.