www.what2do.co.il

מסמך ללא עדים איננו צוואה

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 15/08/2011
מסמך ללא עדים איננו צוואה

האם ניתן להורות על קיומו של מסמך המוצג בתור צוואה, כאשר הוא איננו ערוך לפי הכללים הבסיסיים ביותר של צוואה לפי חוק הירושה, התשכ"ה-1965, וזאת מכוח הסכמתם של היורשים? האם ניתן, במסגרת סעיף 25 לחוק (אשר נועד לאפשר קיום צוואה חרף פגמים שנפלו בה) להורות על קיום מסמך זה כצוואה? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית המשפט לענייני משפחה.

 

      קראו עוד בתחום:


לאחר שהמנוח הלך לעולמו, הגישה בתו בקשה לקיום צוואה. הבת צירפה לבקשה מסמך עליו היו חתומים אביה ורעייתו המנוחה. במסמך לא הוזכרו כלל עדים אשר היו עדים לעריכת ה"צוואה". הבת טענה כי יורשיו של האב מסכימים לקיים את הצוואה המדוברת, ובכל מקרה עסקינן בצוואה הדדית שכן גם רעייתו של אביה חתומה עליו. לטענתה, לא מדובר בצוואה אשר חלות עליה המגבלות הצורניות הנוגעות לאופן עריכתה של צוואה בעדים.

 

היועץ המשפטי לממשלה התנגד לקיום המסמך אשר הוצג בתור צוואה. לטענתו, הפגם בגין העדר העדים איננו פגם הניתן לריפוי במסגרת סעיף 25 לחוק. היועמ"ש הוסיף כי עסקינן בפגם מהותי היורד לשורש העניין והסכמת היורשים איננה יכולה להביא את בית המשפט לסטות מהוראות החוק הברורות. בית המשפט קבע כי יש למחוק את הבקשה על הסף.

 

ריפוי פגמים בצוואה - רק בהתקיים מרכיבים יסודיים של צוואה במסמך


בפסק הדין נכתב כי המסמך אשר הוצג בפני בית המשפט איננו צוואה ואין הוא מזכיר אף מרכיבים יסודיים של צוואה. חוק הירושה, התשכ"ה-1965, קובע במפורש את האופן בו יש לערוך צוואות. במקרה דנן, מדובר במסמך אשר לא ניתן לראותו כצוואה וגם אם עסקינן במסמך אותנטי, הסכמת היורשים איננה יכולה להוות עילה לקבלו כצוואה. השופט ציין כי הוא אכן מבין לליבה של המבקשת, אשר בטוחה במאת האחוזים כי המסמך משקף את רצון הוריה המנוחים. עם זאת, על המבקשת ללכת בדרך אחרת של הסכם חלוקת עיזבון בין היורשים, וזאת בהתאם לכתוב במסמך המדובר.


בפסק הדין נכתב כי המסמך אשר הוגש לפני בית המשפט לקיום כ"צוואה" לא קיים ואף לא נטען כי הוא מקיים את מרכיבי היסוד של צוואה. אי לכך, לא ניתן אפוא להחיל עליו את הוראות סעיף 25(ב) לחוק הירושה וזאת משום שהוא אינו נכנס כלל לשער דיני הצוואות. בית המשפט הביא בפסק דינו את דבריו השופט לוין בד"נ 40/80 קניג נ' כהן, פ"ד לו(3) 701, אשר בחן את יכולתו של בית המשפט לרפא פגמים בצוואה כאשר ניכרת האותנטיות שלה.

 

"צריך שיהיה קיים גרעין של צוואה", כתב לוין בפסק דין זה, "הצורות בחוק הירושה אשר נקבעו לאופן עריכת הצוואה נועדו למנוע זיופים ומרמה. אי לכך, לא ניתן להביא להכשרת מסמך שמרכיבי היסוד של צוואה נעדרים ממנו".

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ירושות בישראל - מיהו יורש?

ירושה - היורשים ע"פ חוק הירושה הם למעשי בני משפחתו הקרובים ביותר של המוריש: בן זוגו, ילדיו, נכדיו, הוריו, אחיו, אחייניו, סביו ... 

מתי חשוב לעשות צוואה

בכל מקרה בו אינכם מעוניינים בחלוקת עיזבונכם כמו שקובע חוק הירושה, קיים הכרח להכין צוואה ע"פ אחת הצורות המנויות בחוק ... 

התנגדות לצוואה

בכל מקרה בו קיים חשש כי הצוואה נעשתה בשל אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, ניתן עקרונית להגיש התנגדות לצוואה... 

עצות לעריכת צוואה

בהתאם לחוק הירושה, רשאי המצווה לצוות שיורש יזכה בעיזבונו, כולו או חלקו, בהתקיים תנאי מסוים או בהגיע מועד מסוים. המוריש יכול, למשל, לצוות שנכדיו יזכו בחלקים ... 

צו ירושה

להגיש בקשת צו ירושה ... מילוי הטופס, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ...  

צו קיום צוואה

בקשות לצווי ירושה / קיום צוואה / מינוי מנהל עיזבון קבוע תוגשנה ללשכת הרשם לענייני ירושה בשלושה עותקים, כאשר לאחד מהם יצורפו המסמכים המקוריים וכל הנדרש עפ"י תקנה 14 לתקנות הירושה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? 

חוק הירושה, התשכ"ה 1965

חוק הירושה קובע כיצד יש לערוך צוואה, מי היורשים החוקיים ומה קורה עם העיזבון כאשר אין צוואה חוקית.  

חוק הצהרות מוות, התשל"ח 1978

חוק הצהרת המוות מכריז על מותם של אנשים שעקבותיהם נעלמו במשך תקופה ארוכה וקיימת סברה שבם לא בין החיים. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.