www.what2do.co.il

תשלום שכר ביניים למנהל עיזבון

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 09/08/2011
תשלום שכר ביניים למנהל עיזבון

שכר טרחתו של מנהל עיזבון (קבוע או זמני) נקבע על ידי בית המשפט. סעיף 91 לחוק הירושה, התשכ"ה-1965, מסדיר את שכר טרחתו של מנהל העיזבון וקובע כי בית המשפט רשאי לפסוק לאחרון עיזבון לפי כללים אשר נקבעו בתקנות על ידי שר המשפטים. שאלה מקדמית הינה – באיזה שלב מהדיונים ניתן לפסוק שכר טרחה למנהל עיזבון, ומהו היחס בין השכר הכולל לשכר הביניים.


תקנה 45ד(ב) לתקנות הירושה, התשנ"ה-1998, קובעת כי בית המשפט יפסוק ככלל את שכר טרחתו של מנהל העיזבון עם תום ניהול העיזבון. עם זאת, במקרים בהם ניהול העיזבון נמשך זמן רב, או שהוא דורש ממנהל העיזבון השקעה מרובה, בית המשפט רשאי לפסוק שכר טרחה חלקי למנהל העיזבון.

 

שכר טרחה זה, שהינו שכר ביניים, נפסק לטובת מנהל העיזבון על חשבון השכר הכולל והוא אינו עולה על 2% משווי העיזבון. הלכה פסוקה היא כי ניתן לפסוק שכר ביניים עבור מנהל עיזבון, עד 50% משכר הטרחה הכולל.

 

ניהול עיזבון במשך שנה וחצי - זמן רב המספיק לפסיקת שכר ביניים?


במקרה אשר הונח לפתחו של בית המשפט לענייני משפחה, ביקש מנהל עיזבון מבית המשפט לפסוק עבורו שכר ביניים בסך 17,000 שקלים בגין התארכות ההליכים הקשורים בניהול העיזבון. המבקש טען כי הוא מנהל את העיזבון מזה שנה וחצי, ובינתיים העניין דרש ממנו כ-40 שעות עבודה. כמו כן, ניהול העיזבון (כך נטען) דרש איתור גורמים שונים, פנייה לערכאות המשפטיות וכדומה.

 

      קראו עוד על עיזבון:


בפסק הדין נכתב כי אכן יש לפסוק למבקש שכר ביניים. מנהל עיזבון ממונה על ידי בית המשפט והוא מייצג את העיזבון בשלל הליכים משפטיים. כמו כן, מוטל עליו לבצע פעולות למען העיזבון והוא אינו אמור לממן פעולות אלו מכספו. לא בכדי הפסיקה הכירה בקיומו של שכר ביניים, ולא לחינם ניתנה לבתי המשפט הסמכות לפעול בעניין זה כאשר ניהול העיזבון מכביד מבחינה כלכלית או מבחינת היקף ההשקעה והזמן על מנהל העיזבון. מטרת התקנות והפסיקה הייתה למנוע מצב בו ייגרמו נזקים למנהל העיזבון בשל המתנה ממושכת מדי לשכרו.


במקרה דנן, בית המשפט קבע כאמור כי יש לפסוק שכר ביניים למבקש. השופטת ציינה כי אין חולק שניהול העיזבון נמשך מזה שנה וחצי ויש לקבוע כי מדובר ב"תקופה ממושכת למדיי". כמו כן, לדברים הוספו פעולות רבות אשר בוצעו על ידי מנהל העיזבון, ואשר עבורן השקיע האחרון מזמנו וממרצו (40 שעות עבודה).


בבואו לחשב את שכר טרחתו של מנהל העיזבון, התייחס בית המשפט לשווי העיזבון אל מול הפעולות אשר נדרשו לשם ניהולו. מדובר אפוא בעיזבון בעל ערך לא גדול, של כ-450,000 שקלים, אשר אמור להתחלק בין ארבעה יורשים. עם זאת, ניכר כי ניהולו של עיזבון זה דרש ממנהל העיזבון לבצע פעולות רבות. אי לכך, נקבע כי מנהל העיזבון יהיה זכאי לשכר טרחה בשווי של 3% מסכום העיזבון (13,200 שקלים). נקבע כי 41.5% משכר הטרחה ישולמו למנהל העיזבון באופן מידיי, ואילו יתרת התשלום תתקבל עם תום ניהול העיזבון.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ירושות בישראל - מיהו יורש?

ירושה - היורשים ע"פ חוק הירושה הם למעשי בני משפחתו הקרובים ביותר של המוריש: בן זוגו, ילדיו, נכדיו, הוריו, אחיו, אחייניו, סביו ... 

מתי חשוב לעשות צוואה

בכל מקרה בו אינכם מעוניינים בחלוקת עיזבונכם כמו שקובע חוק הירושה, קיים הכרח להכין צוואה ע"פ אחת הצורות המנויות בחוק ... 

התנגדות לצוואה

בכל מקרה בו קיים חשש כי הצוואה נעשתה בשל אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, ניתן עקרונית להגיש התנגדות לצוואה... 

עצות לעריכת צוואה

בהתאם לחוק הירושה, רשאי המצווה לצוות שיורש יזכה בעיזבונו, כולו או חלקו, בהתקיים תנאי מסוים או בהגיע מועד מסוים. המוריש יכול, למשל, לצוות שנכדיו יזכו בחלקים ... 

צו ירושה

להגיש בקשת צו ירושה ... מילוי הטופס, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ...  

צו קיום צוואה

בקשות לצווי ירושה / קיום צוואה / מינוי מנהל עיזבון קבוע תוגשנה ללשכת הרשם לענייני ירושה בשלושה עותקים, כאשר לאחד מהם יצורפו המסמכים המקוריים וכל הנדרש עפ"י תקנה 14 לתקנות הירושה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? 

חוק הירושה, התשכ"ה 1965

חוק הירושה קובע כיצד יש לערוך צוואה, מי היורשים החוקיים ומה קורה עם העיזבון כאשר אין צוואה חוקית.  

חוק הצהרות מוות, התשל"ח 1978

חוק הצהרת המוות מכריז על מותם של אנשים שעקבותיהם נעלמו במשך תקופה ארוכה וקיימת סברה שבם לא בין החיים. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.