www.what2do.co.il

בקשה להגדלת מזונות עקב שינוי נסיבות

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 02/03/2021
בקשה להגדלת מזונות עקב שינוי נסיבות

ביום 23.7.06 הגישו התובעים באמצעות אמם תובענת מזונות. נחתם בין האם והנתבע הסכם גירושין ביום 27.12.98, אשר קיבל תוקף של פסק דין. הסכם הגירושין היה מקיף, וכלל ויתור כלכלי מצד האב כנגד מחצית זכויותיה הסוציאליות של האם כנגד חלק ממזונות הקטינים. התובעים מבקשים את הגדלת המזונות. הלכה פסוקה היא כי בתובענה להגדלת מזונות נסיבות שינוי השתכרותה של האם מספיקים כדי להוות שינוי נסיבות. יש לשים את הדגש שאין טענה בפגיעה ביכולת השתכרות האב (מנותק מהקטינים עצמם) אלא המצב הכלכלי הקיים למעשה.

 

      קראו עוד בתחום:


אין חולק שהאם פרשה ממקום עבודה מצוין כדי להפוך לעצמאית. נשאלת השאלה האם מדובר ברצון להפוך לעצמאית ברצון כנה לטפל בקטינים? בקביעת ממצאים בתמיכת התובענה נטל הראיה על האם בהטיית מאזן הצטברות הראיות.


ביהמ"ש לא שוכנע שהאם הרימה הנטל המוטל עליה. לא זו אף זו כאשר הניסיון הראשון נכשל האם המשיכה לנסות מזלה להצליח כעצמאית. במצב כזה בידי האם ליצר שינוי נסיבות לפי בחירתה. לכן המבחן הוא "יכולת השתכרות".מבחן זה חל על שני ההורים.

 

האם צרכי הילדים גדלו עם השנים והאם הוכחה צמיחה זו?


יתכן שצרכי הקטינים גדלו במהלך השנים ונוספו הוצאות נוספות כגון השתתפות בחוגים ובהגדלת הנטל על האם עקב הפחתת התדירות בהסדרי הראיה מצד האב. לכן יש לקבוע שאין די שינוי נסיבות כדי להצדיק הגדלת מזונות נוכח קיום יכולת השתכרות האם אשר מהווה מרכיב חשוב בהשתתפותה במזונות הקטינים. זאת מאחר ונוכח גילם מדובר במזונות מדין צדקה.

 

      קרא גם:


תובענה עצמאית של הקטינים

זכות כל צד אשר טוען לויתורים כלכליים במסגרת ההסכם החדש לפתוח בהליכי שיפוטי להשבת הזכויות ו/או כספים שעברו לצד השני במכלול האיזונים של ההסכם שעשו ביניהם כוללים גם את גובה מזונות הקטינים והאופן בו ישולמו.

 

ההסכם נשאר על כנו בהתאם לדיני חוזים. ההתחייבויות לא מתבטלות אף אם ביהמ"ש מקבל את התובענה וקובע סכום מזונות נמוך מהסכום הנקוב בהסכם הגירושין. יחד עם זאת מה שיישאר מהסכם הגירושין הינו תביעת השיפוי מצד האב או האם אחד כנגד רעהו.

 

לטענתה של האם, עמד בבסיס ההסכם בין הצדדים הסדר קודם במסגרתו הביעה האב את הסכמתו לגובה המזונות בשילוב תנאים ומוסכמות אחרות. אם האב אינו משלם אזי רשאית היא לתבוע תרופות בגין הפרת ההסכם לפי דיני החוזים בתוך כך קיימת האפשרות לעתור לסעד של השבה המתייחס להסדר המוקדם בין ההורים כצדדים לחוזה, מאחר ולטענתה הצד שקיבל תמורה אינו פועל בהתאם לחיובים הנובעים מההסדר.


במתווה של דיון בתובענה חדשה ועצמאית למזונות, יכולת השתכרות האם הינה חלק מהשיקולים בקביעת מזונות הקטינים. אולם, המציאות הקיימת נכנסת לתמונה לא מקובל עלי שיש לרדת לנכסי אחד ההורים (האב), ללא התייחסות בכלל לנכסי האם. לא מדובר בחיוב מזונות לתקופה ארוכה, שכן קטין אחד כבר בין 17 והשני בן 13. כל הורה חייב לנצל את מלוא יכולת ההשתכרות שלו ושלה כדי להטיב עם הקטינים.


לפיכך, יש להגדיל את מזונות הקטינים. האב ישא במחצית הוצאות רפואיות חריגות שאינן בסל בריאות לרבות טיפול פסיכולוגי על פי המלצת גורם מקצועי. נושאים במחלוקת יפתרו באמצעות הגורם המטפל.

 

בנוסף, האב ישא בהוצאות חינוך לרבות שיעורי עזר על פי המלצות הגורם החינוכי והמקצועי ספרים, אגרת חינוך, טיולים, הכול בכפוף לקבלות /חשבוניות. מחלוקת בין הצדדים תוכרע על ידי הגורם החינוכי המקצועי כפוף להגשת בקשות הנחה של אם חד-הורית.ההורים ישאו שווה בשווה בעלות החוגים הקיימים לקטינים כנגד דרישת תשלום ובכפוף להגשת בקשה להנחה כאם חד-הורית.

לסיכום,

במקרה דנן, לא הוכח שינוי נסיבות אשר בשל כך יהיה צורך להגדיל את המזונות. עם זאת, המדובר בתובענה עצמאית של הקטינים ובכפוף למבחן יכולת ההשתכרות של ההורים יש להגדיל את המזונות להם זכאים הקטינים.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

קטינים, תביעת מזונות

כל קטין רשאי לתבוע מזונותיו מאביו, מבלי לייחס כל חשיבות למצבו הכלכלי של האב, ליחסיהם של ההורים או נסיבות פרידתם... מהם קטני קטינים? איך מחשבים דמי מזונות? מהם מזונות בדין צדקה? קראו עוד בפורטל דיני משפחה... 

תביעת מזונות, מידע משפטי

כללים להגשת תביעת מזונות, היכן מגישים תביעה למזונות ילדים ?  

מי חייב במזונות קטינים?

בהתאם לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות) מזונות קטינים נקבעים ע"פ הדין האישי ... 

חישוב מזונות ילדים, הכיצד?

כיצד מחשבים דמי מזונות הקטינים? האם האם תישא בדמי המזונות במהלך השירות הצבאי? במידה והאם עברה עם הילדים לדירה גדולה יותר, האם יישא האב במשכנתא? קראו עוד בפורטל משפחה... 

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אילו קטינים רשאים להגיש תביעת מזונות ילדים?

מהם מזונות ילדים? היכן ניתן לדון בהם? מתי ניתן להעביר תביעה למזונות הילדים לבית המשפט לענייני משפחה? האם הקטין יכול להגיש תביעה בעצמו למזונות? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.