www.what2do.co.il

קביעת מזונות לקטין - עקרונות וסכום מינימאלי

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 21/07/2011
קביעת מזונות לקטין - עקרונות וסכום מינימאלי

מודל חלוקת ההכנסות האמריקני הינו המודל הקרוב ביותר למודל נשוא חוק המזונות בישראל. מודל זה בנוי אפוא על שני עקרונות יסודיים – ראשית, יש לקבוע את צרכי הקטין כפי שהיה זוכה האחרון לו הוריו היו ממשיכים לחיות יחדיו. שנית, קביעת צרכים אלו הינה באופן יחסי להכנסות כל אחד מההורים. כל המדינות הנוהגות לפי מודל זה מקנות לבית המשפט שיקול דעת לקבוע צרכים שונים בהתאם לנסיבות המקרה הספציפי.

 

      קראו עוד בתחום:

 

דהיינו, ישנה אפשרות לסטות מהטבלאות המסדירות את ההוצאות הממוצעות הקבועות באופן כללי כלפי כל קטין באשר הוא. בית המשפט רשאי, במסגרת שיקול דעת זה, לחרוג בסכומים אשר הוא קובע לקטין, ואף לקבוע צרכים נוספים אשר על ההורים לשאת בהם.


כידוע, תביעות עבור מזונות ילדים מתמקדות בתקופת זמן מסוימת בחייו של הקטין והערכת צרכיו על ידי בית המשפט נעשית לא על ידי קביעה מדויקת אלא על פי הערכה. עם זאת, באופן אבסורדי, תביעת מזונות הינה תביעה כספית אשר יש להוכיחה ככל תביעה כספית אחרת. הלכה פסוקה היא כי קביעת מזונות של קטין צופה גם את פני העתיד, ומתייחסת גם למזונותיו בהמשך חייו ועד לבגרותו (בישראל, עד לשחרורו מצה"ל או משירות לאומי).


רבים תוהים מדוע סבר בית המשפט העליון כי יש לקבוע מזונות קטין בדרך של אומדן והערכה, וציין כי יש להתרחק מקביעות נקודתיות המבוססות על ראיות. התשובה לכך היא כי הבסיס לקביעת רמת החיים של המשפחה, על צרכיה והוצאותיה, צריכה להיות בהתאם לראיות המובאות בפני בית המשפט בנקודת הזמן בה מתבררת תביעת המזונות. עם זאת, לא מדובר אלא בנקודת מוצא. פעמים רבות הצדדים אינו יכולים להעריך את צרכיו של הקטין בעוד 10 או 15 שנה ממועד מתן פסק הדין.

 

היצמדות לצרכיו של הקטין בעת הדיון בתביעה, עלולה להביא לחישוב שגוי ולתביעות עתידיות להגדלה והקטנה של דמי המזונות. במילים אחרות, הכוונה הינה לקבוע את מזונות הקטין בנקודות זמן בירור התביעה בתור נקודת מוצא ולא בתור נקודת סיום. ידוע כי שינוי דמי מזונות בעתיד, אף אם הוא מוצדק, איננו עניין של מה בכך. בעל הדין המבקש את שינוי דמי המזונות נדרש להוכיח "שינוי נסיבות מהותי" אשר הינו מכשול של ממש במערכת משפטית הקובעת מזונות "תוך צפיית העתיד".

 

פסק דין הצופה את פני העתיד


פסק דין מזונות אמור להעריך את צרכיו של הקטין בעתיד, ולקפל בתוכו גם את השינוי הטבעי הרגיל אשר מתחייב מעצם גדילתו ובגרותו של הקטין. הלכה פסוקה היא כי גדילת קטין ועימו הגידול בצרכיו אינם מהווים עילה לשינוי דמי מזונות או להכרה בשינוי נסיבות מהותי. אכן יש להסתמך על הראיות המוצגות בפני בית המשפט. עם זאת, הסתמכות על ראיות אלו "טובה אך ורק כדי לקבוע את רמת החיים של המשפחה באותה השעה". בישראל, בניגוד למערכת המשפט בארצות הברית, לא נערכו מחקרי עומק על פי הנחיית הרשות המחוקקת לשם יישור קו בצרכיו של הקטין האלמוני. אי לכך, קביעת מזונות בעניין זה נעשית על פי פסיקת בתי המשפט לאורך השנים.

 


כיום, בתי המשפט נוטים לפסוק עבור כל קטין, מזונות הכרחיים בגובה של 1,150-1,350 לכל קטין, וזאת ללא צורך בהצגתן של ראיות מיוחדות. סכום זה איננו כולל מדור (קורת גג), גן, חינוך, הוצאות חריגות ומזונות מדין צדקה. מדובר אפוא בסכום מינימום אשר עומד ועמד למבחן עשרות פעמים בבתי המשפט בערכאות השונות.

 

סכום מינימום זה משמש ככלי עזר ואבן בוחן לקביעת מזונות קטינים בישראל, באופן כוללני וללא קשר לעדתם, דתם, המגזר אליו הם משתייכים וכדומה. "השימוש בפסיקת המינימום הינו עיוור צבעים ודתות. שכן צרכי הבסיס של ילד אינם משתנים רק בשל השתייכותו הדתית", נכתב לא אחת, "סכום המינימום אינו אלא תחשיב ממוצע של צרכי קיום ברמת המינימום שבלעדיהם אין קיום אנושי לקטין".

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

קטינים, תביעת מזונות

כל קטין רשאי לתבוע מזונותיו מאביו, מבלי לייחס כל חשיבות למצבו הכלכלי של האב, ליחסיהם של ההורים או נסיבות פרידתם... מהם קטני קטינים? איך מחשבים דמי מזונות? מהם מזונות בדין צדקה? קראו עוד בפורטל דיני משפחה... 

תביעת מזונות, מידע משפטי

כללים להגשת תביעת מזונות, היכן מגישים תביעה למזונות ילדים ?  

מי חייב במזונות קטינים?

בהתאם לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות) מזונות קטינים נקבעים ע"פ הדין האישי ... 

חישוב מזונות ילדים, הכיצד?

כיצד מחשבים דמי מזונות הקטינים? האם האם תישא בדמי המזונות במהלך השירות הצבאי? במידה והאם עברה עם הילדים לדירה גדולה יותר, האם יישא האב במשכנתא? קראו עוד בפורטל משפחה... 

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אילו קטינים רשאים להגיש תביעת מזונות ילדים?

מהם מזונות ילדים? היכן ניתן לדון בהם? מתי ניתן להעביר תביעה למזונות הילדים לבית המשפט לענייני משפחה? האם הקטין יכול להגיש תביעה בעצמו למזונות? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.